Pahalılık, Bandabuliya'yı da vurdu

banner37

Lefkoşa’nın tarihi çarşısı Bandabuliya’da birçok ürün, marketlere oranla daha ucuza satılırken, fiyatların geçtiğimiz aya göre neredeyse iki katına çıkması vatandaşların da alım gücünü etkiledi

banner87
Pahalılık, Bandabuliya'yı da vurdu
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Lefkoşa’nın tarihi çarşısı Bandabuliya’da birçok ürün, marketlere oranla daha ucuza satılıyor ancak yine de çarşıya gidenin sayısı şu günlerde neredeyse yok denecek kadar azaldı. Sebze ve meyve fiyatlarının neredeyse iki katına çıkması nedeniyle, zaten kıt kanaat geçinen vatandaşlar mutfak masraflarını da iyice kısmak zorunda kaldı. Örneğin, marketlerde 8.5 TL- 9 TL’ye kadar yükselen domates, Bandabuliya’da 6.5 TL- 7 TL ama tüketici bu parayı da veremeyecek durumda.  Üstüne üstlük yaz tatili nedeniyle üniversite öğrenimi için KKTC’de bulunan öğrencilerin de ülkelerine dönmesi çarşının iyice boşalmasına neden oldu.

KIBRIS’a konuşan Bandabuliya esnafı, fiyatlardaki fahiş artışın bir ay içerisinde meydana geldiğini belirterek, özellikle domates, salatalık, patates ve soğanın kilo fiyatının neredeyse iki katına çıktığını ifade etti.

Bandabuliya esnafı, fiyatların düşmesi için domates gibi bazı ürünlerin ithaline izin verilmesi gerektiğini söylerken, bazıları ise vatandaşlara “birkaç gün alışveriş yapmayın ya da üç kilo yerine yarım kilo alın ki, tüccar da bize malı ucuza satmak zorunda kalsın” çağırısı yaptı.

Esnaf ne dedi?... Esnaf ne dedi?... Esnaf ne dedi?...

banner9
Mehmet Bulduk:

Domates, salatalık, patates ve soğan fiyatları bir ay içerisinde neredeyse iki katına çıktı. Domatesin kilosunu geçtiğimiz ay 2,5 TL’ye satarken, bu ay 6.5 TL’ye, 7 TL’ye satmak zorunda kalıyoruz. Çünkü tüccarlar bize domatesi 6 liraya veriyor. Bizim domatesten kazancımız sadece elli kuruş. Raflarımızda bulunan patates ile soğanın kilosu geçtiğimiz ay 2 TL idi. Salatalığın kilosuysa bir buçuk liraydı. Şimdi ise patatesin kilosu 4,5 TL, soğanın kilosuysa 4 TL’ye yükseldi. Salatalık ise 6 TL’ye yükseldi. Biz zaten normalde öğrencilerle çalışıyoruz. Onlar da memleketlerine döndükleri için satışlarımızda azalma var. Biz bu satışlarla elektrik faturamızı mı ödeyelim, yoksa yeni mal mı alalım?”

Ali Dağdelen:

“Bizim elimizde bulunan domateslerin fiyatları kalitelerine göre değişiyor. Geçtiğimiz ay birinci sınıf domatesin kilosu 4 TL’yken, bu ay domatesin kalitelisini 6 TL ile 7 TL arasında satıyoruz. Patatesin kilosu ise geçen ay 2,5 lirayken, bir ay içersinde neredeyse iki katına çıkarak 4,5 TL’ye yükseldi. Kuru soğansa geçen ay 3TL’ye satılırken bu ay 6 TL’ye yükseldi. Fiyatı en çok yükselen ürünümüz ise fasulye oldu. Fasulyeyi geçtiğimiz ay 10 TL’ye satıyorduk. Şu an ise satış fiyatımız 20 TL oldu. Fiyatların düşürülmesi için yurt dışından ithal ürün getirtilmesini istiyoruz. Özellikle domatesin acil olarak ithal edilmesi gereklidir. Her sene bu zamanlarda aynı sorunu yaşıyoruz. Ülkemizde bu mevsimde üretilen domatesler maalesef iyi kalitede değil. Satışlarımız geçtiğimiz aya göre düştü. Asgari ücretlinin alım gücünün düşmesinden dolayı ürünleri artık kiloyla değil, tane hesabıyla alıyorlar.”

Ali Akkoyun:

“Halkımız ucuz olan ürünleri yemiyor, pahalı olan ürünleri yiyor. Ben tezgahımda domatesin kilosunu 2 TL’ye, salatalık, patates ve kabağın kilosunu 1 TL’ye, soğanın kilosunu ise 1,5 TL’ye satıyorum. Sanki de ucuz olan ürün kötüdür gibi bir algıları vardır. Benim tezgahımda bulunan ürünler uygun fiyattadır. Fiyatların pahalı olmasını sağlayan halktır. Halkımız iki gün hiç ürün satın almasa ya da üç kilo ürün alacağına yarım kilo ürün alsa raflarda bulunan fiyatların hepsi düşer. Ayrıca tüccarlar da bize ucuza mal vermek zorunda kalırlar. Çünkü ben ürünümü satamazsam tüccar bana nasıl mal satıp para kazanacak? Bu sayede tüccar da malını satamadığı için bize ucuza vermiş olacak. Böylece halk da ucuza ürün satın alabilecek.”

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2018, 09:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96