Pahalılık vatandaşı bezdirdi

banner37

Mal ve hizmet fiyatlarının sürekli artması vatandaşın alım gücünü günden güne düşürürken, asgari ücretlinin ay sonunu getirmesini imkansız kılıyor

Pahalılık vatandaşı bezdirdi
banner90
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

“SATIN ALMA GÜCÜ HER GÜN DÜŞÜYOR”… Ekonomist Derviş Kemal Deniz, fiyatların artmasının bir sebebinin pandemi döneminde tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar ve yavaşlamalar olduğunu kaydederek, fiyatların artması ile git gide satın alma gücünün de düştüğünü vurguladı. Vatandaşların gelirlerinde düşüş ve kayıp olduğuna, ama devletin vergi kaybından dolayı artış yapamadığına dikkat çeken Deniz, asgari ücretlinin durumunun daha da vahim olduğunu, ekonominin kötü gidişatı ve pahalılık ile başa çıkmanın tek yolunun aşılama olduğunu vurguladı.

ELDE AVUÇTA BİR ŞEY KALMIYOR… Ekonomik açıdan çok kötü günlerin yaşandığı bu dönemde 1 litre zeytinyağının 45 TL, 4 litre ayçiçeği yağının 100 TL, 1 paket pirincin 12 TL, bir kilo şişlik kuzu etinin 140 TL, pirzolanın 115 TL, 1 kilo armudun 15 TL, 24’lük tuvalet kâğıdının 38 TL, şampuanın 25 TL olduğu marketlere giren vatandaş, 2 parçalık alışveriş için yaklaşık 100, 3-4 parçalık alışveriş için ise 200 TL ödemeden çıkamıyor. Asgari ücretlinin ise, kira, elektrik ve su gibi faturalarını ödedikten sonra yiyecek için elinde avucunda bir şey kalmıyor.

Pandemi, Türk Lirası’nın döviz karşısında sürekli değer kaybetmesi nedeniyle mal ve hizmet bedellerine sürekli yapılan zamlar vatandaşı perişan etti.

Pahalılık nedeniyle aylık market alışverişi alışkanlığını çoktan bırakan vatandaş, artık neredeyse günlük ihtiyacı için bile marketlere gitmekten korkar oldu.

Ekonomik açıdan çok kötü günlerin yaşandığı bu dönemde 1 litre zeytinyağının 45 TL, 4 litre ayçiçeği yağının 100 TL, 1 paket pirincin 12 TL, bir kilo şişlik kuzu etinin 140 TL, pirzolanın 115 TL, 1 kilo armudun 15 TL, 24’lük tuvalet kâğıdının 38 TL, şampuanın 25 TL olduğu marketlere giren vatandaş, 2 parçalık alışveriş için yaklaşık 100, 3-4 parçalık alışveriş için ise 200 TL ödemeden çıkamıyor. Asgari ücretlinin ise, kira, elektrik ve su gibi faturalarını ödedikten sonra yiyecek için elinde avucunda bir şey kalmıyor.

KIBRIS’a konuşan Ekonomist Derviş Kemal Deniz, fiyatların artmasının bir sebebinin pandemi döneminde tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar ve yavaşlamalar olduğunu kaydederek, fiyatların artması ile git gide vatandaşın satın alma gücünün de düştüğünü vurguladı.

Vatandaşların gelirlerinde düşüş ve kayıp olduğuna dikkat çeken Deniz, ekonominin kötü gidişatının ve pahalılık ile başa çıkmanın tek yolunun aşılama olduğuna dikkat çekti.

Vatandaş nefes alamıyor

Her şeyin ateş pahası olduğu bu günlerde, özellikle asgari ücretle geçinmeye çalışanlar aynın sonunu getiremez duruma düştü.

En basit tek oda bir evin kirasının bile bin 500 TL olduğu bu günlerde akaryakıta gelen zam, yiyecek içeceğe yapılan fiyat artışları derken asgari ücretlinin maaşı daha ayın başında bitiyor.

Bir ev tipi tüp gazın 85 TL olduğu, içme suyunun bile fiyatının arttığı bu günlerde kara kara düşünen vatandaş geçimini sağlamanın yollarını arıyor.

Asgari ücretli geçinemiyor

banner134
Alım gücünün günde güne düştüğü ülkemizde, yapılan zamlar vatandaşın 1 ay boyunca asgari ücretle geçinmesini imkânsız kılıyor.

Örneğin, Şubat 2020’de net 3 bin 323 TL olan asgari ücretle o zamanın 68 TL olan tüp gaz fiyatı ile 47 tane tüp gaz alınırken, Şubat 2020’de 505 TL artan ve 3 bin 828 TL olan net asgari ücretle şimdi 85 TL birim fiyatı olan tüp gazdan 45 adet alınabiliyor.

Deniz: Satın alma gücü düşüyor

Ekonomist Derviş Kemal Deniz, hayat pahalılığı ile ilgili dünyanın birçok yerinden şikayetler geldiğini söyledi.

Deniz, fiyatların artmasının bir sebebinin pandemi döneminde tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar ve yavaşlamalar olduğunu kaydederek, fiyatların artması ile git gide satın alma gücünün de düştüğünü vurguladı.

Üretimin az olması, tedarik kanallarındaki sıkıntılar gibi sebeplerle esnafın pandemi döneminde ekonomik sıkıntılar yaşadığını belirten Deniz, batan ve kapatan esnaflar olduğunun haberlerini aldıklarını söyledi.

Vatandaşların gelirlerinde düşüş ve kayıp olduğuna dikkat çeken Deniz, bu durumda devletin kamu maaşlarına zam yapması gerektiğini, ama vergilerdeki düşüş sebebi ile bunu da yapamadığını belirtti.

Deniz, ithalatın ve satışların azaldığını ifade ederek, buna bağlı olarak devletin topladığı vergilerin de düştüğüne işaret etti.

“Özel sektörün durumu daha da vahim” diyen Deniz, asgari ücret alan vatandaşın geçim derdinin de büyük olduğunu kaydetti.

Ekonominin kötü gidişatının ve pahalılık ile başa çıkmanın tek yolunun aşılama olduğuna dikkat çeken Deniz, ülkenin yüzde 70’inin aşılanması ile ekonomik açılımın mümkün olabileceğini belirtti.

Deniz, aşılanma tamamlanarak, Güney Kıbrıs’a geçişlerin ve gelişlerin açılması, turizmin ve eğitimin de rahatlaması ile birlikte ekonomik hayatın hareketleneceğine dikkat çekti.

Deniz, aşılamanın yanında hükümetin ‘dıştan nasıl pay alabiliriz’ planlaması yapması gerektiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75