Paket servisle bu çark zor döner!

banner37

Restoran ve benzeri işletmeler, dün sabahtan itibaren paket servis ve yerinde teslim hizmetine başladı. Talep eskisi kadar olmasa da bir nebze hareketlilik gözlemlendi ancak işletmeciler, paket servisle maliyetlerin karşılanmayacağı endişesinde

Paket servisle bu çark zor döner!
banner90
banner99

“SADECE PAKET SERVİSLE MALİYETLERİ KARŞILAYAMAYIZ”… Restoran işletmecileri, salgın nedeniyle kapalı kaldıkları süreçte çok büyük sıkıntılar yaşadıklarını söyleyerek, kira, personel giderleri, kredi ve çek borçlarını ödeyemediklerine dikkat çektiler. Restorancılar, sadece paket servisle maliyetlerin karşılanamayacağı düşüncesinde

“BİZE HAKSIZLIK YAPILDI”…Restorancılar, yeme-içme salonlarının açılmamasından çok şikayetçi. Restorancılar, “Önlemler alınarak masalar arasında 2 metre mesafesi korunarak halka hizmet verilebilirdi. Mesafe, hijyen, maske ve eldiven gibi önlemler alındığında risk de ortadan kaldırılmış olurdu. Marketlerin çalışmaya devam etmesi ve restoranların tamamen kapatılması, bizim sektöre yapılan haksızlıktır” dedi

Eniz ORAKCIOĞLU

   Koronavirüs salgını önlemleri çerçevesinde 14 Mart’tan beri kapalı olan ülke genelindeki restoran, kafe, pastane, tatlıcı, kebap, döner, pide, pizza gibi fast-food yapan yerler, büfeler ve sandviççiler, dün sabahtan itibaren paket servis ve yerinde teslim hizmetine başladı.

   Sadece çalışanları Covid 19 testi yaptıran ve test sonuçları negatif olan iş yerleri çalışabilecek.

   Hizmetler sadece “mekandan al git” ve “paket servis” şeklinde olacak. Müşteriye mekanda hizmet verilmeyecek.

   Öte yandan dün birçok restoranın açmadığı da gözden kaçmadı.

   Sadece paket servisi ile maliyetlerin karşılanamayacağını düşünen restoranlar ve testlerini henüz yapamayan işletmeler, açılışlarını ileri tarihlere erteledi.

   Restoranlar ve benzeri yerler, gereken önlemleri alarak paket servisi yapmaya başladı. Vatandaşın paket servise talebi eskiye göre az da olsa, yine de piyasanın hareketlenmeye başladığı objektiflere yansıdı.

   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan restorancılar, iki ay kapalı kaldıkları süreçte sıkıntılar yaşadıklarını, kira, kredi ve çeklerini ödeyemediklerini belirtirken, “etimizden et kesip hayatımıza devam etmeye çalıştık” sözleriyle durumlarını anlatmaya çalıştı.

Özgü Cemal Işıman:

   “2 ay kapalı kaldığımız salgın sürecinde marketlerin açık olması ve 2 hafta öncesine kadar eldiven ve maske zorunluluğu olmamasına rağmen, bundan çok daha güvenli olan paket servisin kapatılması, bize göre yanlış bir karardı. Bu nedenle sektör ciddi anlamda zarara uğramıştır.

   Biz restoran işletmecileri ‘toplum sağlığı her şeyden önemlidir’ diyerek, karar alınır alınmaz işyerlerimizi kapattık.

  Yaklaşık 2 ay kapalı kalıp salgının geçmesini bekledik. Bu süreçte devletin almaya çalıştığı önlemler oldu, kredi ve çekler gibi ama bunlar bizim için yetersizdi.

   Ocak ve şubat gibi öğrencilerin de tatil olduğu durgun bir dönemin hemen akabinde mart ayı gibi olumlu beklentiler içerisinde olduğumuz bir süreçte böyle bir talihsizliğin yaşanması kötü oldu.

   Devletimizin Avrupa ülkeleri gibi ekonomik gücü olmayabilir ama faizlerle ilgili bankalara tavsiye vermek yerine yasa gücünde kararname çıkararak karar alabilirlerdi ve sıkıntıyı bir nebze olsun önleyebilirdi.

   Öte yandan sadece restoranların sadece paket servis olarak başlaması, maliyetleri karşılaması noktasında sıkıntı yaratacaktır.

  Sadece paket servis ne yazık ki maliyetleri karşılamayacaktır. Kaldı ki biz paket servis ağırlıklı bir restoran değiliz. İnsanların oturarak yemek yediği bir yeriz, ama paket servis sektörü Res-Bir başkanının yaptığı talihsiz açıklamalardan dolayı yıpratılmıştır.

   En çok insan kaybı yaşayan İtalya, ABD, Türkiye gibi ülkeler paket servisi salgın süresince durdurmamış, bunu yaparken de markete gidecek insan yoğunluğunu engellemek ve yemekle mutlu olmalarını sağlamayı hedeflemiştir. Ama bizim Restorancılar Birliği başkanımız salgını tetikleyici sektör olmak istemiyorum gibi açıklama yaparak, sanki de gereken önlemler alınmayacakmış ve alınsa bile bunu yayabilecek potansiyele sahipmişiz gibi bir hava yaratmıştır, bu nedenle de paket servis sektörü zedelenmiştir. Kısacası paket servisten para kazanan birçok iş yeri var olmasına rağmen bu açıklamalar ve izlenen yollarla onları da zor duruma sokmuşturlar.”

Okan Tevi:

   “Zor bir süreçten geçtik ve hala geçiyoruz ama her şeyin başı sağlık. Dolayısıyla ilerleyen ve daha sağlıklı günlerde normal hayatımıza döneceğimize inanıyorum.

   Paket servisin açılması ile çok bir beklenti içine girmedik. Salgın ve risk tamamen sıfırlanmadan, insanların daha temkinli davranacağı düşüncesindeyim. İlerleyen günler ne gösterir bilemiyoruz, hep beraber bekleyip göreceğiz.

   Salgın tamamen bitmiş değil ve herkes gibi biz de bu süreçte yıprandık, etimizden et kesip hayatımıza devam etmeye çalışıyoruz.”

Arif Tosun:

   “Koronavirüsü salgının ülkemizde de görülmesi ile restoranlarımızı hükümetin isteği ile 2 ay kapattık.

   Bu sürede maddi manevi çok mağduriyetler yaşadık. Yine çalıştığımız günlerde biriken çeklerimiz vardı, çalışamadığımız için çekleri de ödeyemedik, hâlâ onlar duruyor.

   2 ay restoranı açmadık, satış da yapmadık, personelimiz olduğu gibi duruyor, bu nedenle herkes gibi biz de zor bir süreç yaşadık.

   Biz dün hazırlıklarımızı ve temizliğimizi yaptık, Allahın izni ile bugün paket servise başlıyoruz.

   İş olursa devam edeceğiz, iş olmazsa tekrar kapatacağız.

   Restoranların salon bölümleri Türkiye’de olduğu gibi bizde de açılmalıdır, masaların arasında 2 metre mesafe korunarak bu süreç sorunsuz bir şekilde atlatılabilir. Sonuçta restoranlarda paket olarak dağıtılan yemekleri de, salona gelen müşterinin yemeğini de aynı kişi pişiriyor.”

Cevdet Kopar:

   “Ekonomik olarak kapalı kaldığımız süreç herkesi etkiledi. Bizi de, personelimizi de, tedarikçi de etkilendi, bilindiği üzere hepsi bir zincirdir.

   Bugün Bakanlar Kurulu kararı ile gerekli önlemlerimizi alarak paket servis bölümümüzü açtık.

   Belediye kontrolünü yaptı, biz de testlerimizi yaptık, vatandaşlara hizmet vermeye hazırız.

  Ama restoranların sadece paket servis bölümünün açılması ile maliyetlerin karşılanması zor gibi görünüyor. Çünkü aynı elektriği ve yakıtı harcıyor, aynı kirayı ve maaşları veriyoruz ama sadece paket servisle kazanç elde ediyoruz.

   Kısacası birkaç gün, önümüzdeki sürecin neler göstereceğini hep beraber göreceğiz.”

İzzet Paşa:

   “Bugün hayırlısı ile paket servise başladık. 2 ay boyunca kapalı kalmak maddi manevi bizi etkiledi.

   Paket servisle maliyetlerimizi karşılayıp karşılayamayacağı noktasında şüphelerimiz var. Çalışan personelimiz var, kira ödüyoruz, bu nedenle sadece paket servisle restoranı çekip çevirebilmekte zorluk yaşayacağız.

   Aslında restoranlara yapılan en büyük haksızlık, restoranların salon bölümlerini açmamasıdır.

  Benim 400 metre karelik bir alanım var ve bu alanda masalar arasında 2 metre bırakarak müşteri ağırlayabilir ve riski de ortadan kaldırabilirdim.

   Kısacası herkes kendi tedbirlerini alarak riski de ortadan kaldırabilirdi.”

Sezer Saymaz:

   “Kapalı kaldığımız 2 ay boyunca ekonomik anlamda çok sıkıntı çektik, hala daha sıkıntılar yaşıyoruz. 2 aydır kira ödeyemedik ve olan geçmiş ödemelerimizi de yapamadık. Bugün açar açmaz tüm alacaklılar kapıya dayandı. Herkes artık sattığını peşin istiyor.

   Sadece paket servisle restoranlar dönmez, maliyetler karşılanmaz. Sabah 10 kişi döner yemeye geldi ama oturamadıkları için döner almadan gitti.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75