banner6

Paketçiler kelle koltukta ekmeğini kazanıyor

banner37

Yağmur, çamur, rüzgar, soğuk, güneş, kavurucu sıcak demeden işlerini yapıp hayatlarını kazanan paket servis çalışanları, trafikteki duyarsız ve bilinçsiz sürücüler yüzünden her gün ya kaza tehlikesi atlatıyor yada kaza yapıyor

Paketçiler kelle koltukta ekmeğini kazanıyor
banner8

Doğan SAMER

Ülkemizde restoranlarda paket servisçi olarak görev yapan çalışanlar, müşterilerin yemek siparişlerini hızlı şekilde ulaştırmak için adeta trafikte canını dişine takıyor.

Yağmur, çamur, rüzgar, soğuk, güneş, kavurucu sıcak demeden ekmeğini kazanmaya uğraşan paket servisçiler ne yazık ki trafikteki duyarsız ve bilinçsiz sürücüler yüzünden her gün ya kaza tehlikesi atlatıyor yada kaza yapıyor.

Çoğunlukla yabancı ülke vatandaşları olan çalışanlar, hizmet verdikleri restoranlardan genellikle yemeklerin hızlı ulaşması için baskı görürken, yemeğin geç kalması durumunda da sipariş verenlerden hakaret işitiyor.

Tüm bu baskılardan kurtulmak için bazı paket servisçilerin siparişleri hızlı ulaştırmak adına trafik kurallarına uymaması toplumsal tepkiyi de beraberinde getiriyor.

Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Restorancılar Birliği (RES-BİR) Başkanı Salih Kayım, “Bu insanlar ekmeğinin peşinde. İçlerinden bir kaçı kural ihlali yaptı diye hepsini aynı kefeye koymayın” dedi.

“Yemekler geç kaldığında hakaret işitiyorlar”

banner134

RES-BİR Başkanı Salih Kayım, paket servis çalışanlarına trafikte saygısızlıklara uğradığı gibi siparişi geç götürmesinde de sipariş verenlerden hakaret işittiklerini söyledi.

Kayım, sipariş verilen yemeklerin hızla yerine ulaştırılması için bu durumların yaşandığını vurgulayarak, “Bu arkadaşlar yağmur, çamur, güneş demeden ellerinden geleni yapıyor. Maalesef çoğu sürücü, bu arkadaşlara karşı hiçbir zaman saygılı ve öncelik veren bir şekilde araç kullanmıyor” ifadelerini kullandı.

Çoğu araç sürücüsünün öncelik tanımadan duyarsız bir şekilde seyretmesinden dolayı trafik kazalarının yaşandığına dikkat çeken Kayım, “Kazaların yüksek bir oranı araçların motorların önünü kesmesinden dolayı meydana geliyor” dedi.

Salih Kayım, paket servis çalışanlarının bu sektörün vazgeçilmezi olduğunu belirtti ve “Trafikte zaten araçlardan geçilmiyor. Sağlama yapılırken aynaya bakılmıyor sinyal verilmiyor sonra kazalar yaşanıyor. Ben her zaman çalışanlarıma ‘önemli değildir gecikeceksen gecikin’ diyorum. Çalışanlarıma ‘her zaman dikkatli olun, önünüzü her an bir araç kesebilir’ uyarısında bulunuyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104