‘Pamuklu Bit’ yine babutsaları kurutuyor

banner37

Başta babutsa olmak üzere birçok bitkiye zarar veren böcekle bir türlü mücadele edilemiyor

banner87
‘Pamuklu Bit’ yine babutsaları kurutuyor
banner90
banner99

ÖNLEM ALINAMIYOR… Özellikle Kapalı Maraş’a komşu olan yerlerde sıklıkla rastlanan babutsa ağaçlarındaki zararlı böcek, bu yıl da ortaya çıktı. Serdarlı bölgesinde yoğunlukla görülen zararlı böcek babutsa ağaçlarında büyük tahribata yol açtı ancak “Pamuklu Bit” zararlısı için ise bir türlü önlem alınamıyor.

Doğan SAMER

Babutsalarda (Diken İnciri veya Mısır İnciri) çok yoğun şekilde görülen bir hastalık, tüm ülkedeki babutsaları tehdit eder boyuta geldi.


Özellikle Kapalı Maraş’a komşu olan yerlerde sıklıkla rastlanan babutsa ağaçlarındaki zararlı böcek, bu yıl da ortaya çıktı. Babutsalarıyla ünlü Serdarlı köyünde görülen zararlı böcek, babutsa ağaçlarında büyük tahribata yol açtı. “Pamuklu Bit” zararlısı için ise bir türlü önlem alınamıyor.


Adanın kuzeyinde birçok köye ulaşan zararlı böceğe karşı Tarım Dairesi’nin ilaçlama yaptığını ancak istenilen sonuca ulaşılamadığını belirten vatandaşlar, babutsaları kurutan böceğe karşı nasıl mücadele edeceğini bilemiyor.


Daha önceki yıllarda da Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Tarım Dairesi, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Kıbrıs Türk Ziraat Mühendisleri Odası bu zararlı böcekle mücadele başlatmıştı. Hatta Tarım Dairesi tarafından 2016 yılında tür teşhisi yapılmış, Dactylopius opuntiae (Babutsa koşnili) ile ilgili yayılış alanlarının saptanması ve mücadelesi konusunda geniş çaplı bir araştırma gerçekleştirilmişti.

Vurana: İlaçlama yapamıyoruz


KIBRIS’a konuşan Tarım Dairesi Müdürü Kuntay Vurana, Pamuklu Bit’nin görülmeye başladığı dönemlerde ilaçlamanın olduğunu söyledi.


Meyve hasat döneminde olunduğundan ilaçlama yapılamadığını ifade eden Vurana, bu dönemde ilaçlama yapmanın tehlike arz ettiğinden vatandaşlara da bireysel ilaçlama yapmamaları tavsiyesinde bulundu.


Vurana, temmuz ayı sonunda hasat döneminin bitme zamanlarında ilaçlama işlemlerinin yeniden başlayacağını belirtti.

Pamuklu Bit zararlısı


Pamuklu Bit, kışı ergin olarak, ağaçların kabuk altlarında, yarık ve çatlaklarında geçirirler. Şubat ayı ortalarından itibaren faal duruma geçmeye başlar.


Bitlerin yumurtlaması tamamen bitki fenolojisine (çiçek tomurcuğunun oluşması) bağlıdır.


Babutsa bitkisi üzerinde Pamuklu Bit’lerin larvaları babutsa yaprağının üzerini tamamen kaplayarak bitkinin nefes almasını engelleyip yaprağın kısa sürede kurumasına sebep oluyor.


Babutsa bitkisinin öz suyunu emerek, ağaçların ve sürgünlerin zayıflamasına, çiçek ve çiçek tomurcuklarının dökülmesine neden olarak bitkinin çürümesini sağlıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dilek
Dilek - 12 ay Önce

Pamuklu bit sadece babutsalarda değil her bitkide var
Ve gerçekten önünü alamıyoruz

SIRADAKİ HABER

banner107

banner75