banner6

Pandemi bitmedi, muhakkak korunalım!

banner37

Ülkemize girişlerde 1 Mart’tan itibaren aşılı kişilerden test istenmesi zorunluluğu kaldırıldı, ancak uzmanlar, vatandaşların rehavete kapılmaması gerektiği uyarısı yapıyor:

Pandemi bitmedi, muhakkak korunalım!
banner150 banner151 banner143

Cemre CEMALİ

Pandeminin henüz bitmediği dünyada, birçok ülkede olduğu gibi KKTC’de de kısıtlamaların gevşetilmesi, çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi.

Ülkemizde pozitif vakalar devam ederken geçtiğimiz günlerde ülkemize girişlerde uygulanan test zorunluluğu, aşılı kişiler için kaldırılmıştı.

Alınan bu karar, “kısıtlamalar kaldırılıyor mu?” sorusunu akla getirdi.

KIBRIS’ a konuşan Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, risk grubundaki kişilerin hastalığı daha ağır geçirdiğini ve hayatını kaybetme riskinin daha fazla olduğunu söyleyerek, kısıtlamaların bir anda kaldırılmaması gerektiğini söyledi.

İç hastalıkları uzmanları ise kısıtlamalar gevşetildiğinde, insanların pozitif ya da temaslı olduklarını beyan etmede daha cesur olacaklarını ifade ederek, kısıtlamaların ülkemizde de yavaş yavaş kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Gürkut: Bulaşı engellemede korunma tedbirleri çok önemli

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, dünyada ve ülkemizde pandeminin hâlâ devam ettiğini ancak insanların, kısıtlamalardan sıkıldığını ve kurallara uymak istemediğini belirtti.

Ülkemizde günlük 300-400 pozitif vaka çıktığını hatırlatan Gürkut, neredeyse her gün bir insanın yaşamını yitirdiğini de vurguladı.

Gürkut, vaka sayısının artmasının ekonomik kayıplara yol açtığını ifade ederek, pozitif kişilerin en az 10 gün izole edildiğini belirtti.

Üretimde bulunarak ülke ekonomisine katkı sağlamanın çok önemli olduğunu vurgulayan Gürkut,

pozitif kişilerin bu noktada ciddi bir tehdit oluşturduğunun altını çizdi.

Gürkut, ekonomik kayıpların yanı sıra hastalığın yayılmaya devam etmemesi için salgının kontrol altında tutulması gerektiğini belirtti ve şöyle devam etti:

“Yaşanan can kayıplarının önüne geçmek ve pozitif vaka sayısını azaltmak için hep beraber korunma tedbirlerini uygulamalıyız.”

“İki türlü korunma tedbiri var”

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, bulaşı engellemede korunma tedbirlerinin önemine işaret ederek, iki türlü korunma tedbiri olduğunu söyledi.

Birincil korunma tedbirinin bireysel tedbirler olduğunu söyleyen Gürkut, maske, mesafe ve hijyen kurallarına çok dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Gürkut, ikinci korunma tedbirinin ise pozitif kişileri tespit etmek olduğunu ifade ederek, test yapma zorunluluğunun devam etmesi gerektiğini açıkladı.

Korunma tedbirlerinin uygulanmaya devam edilmesinin hayati önem taşıdığını belirten Gürkut, “Bu tedbirleri kaldırmak demek mücadeleden vazgeçmek demektir” dedi.

“Kısıtlamalar birden kaldırılmamalı”

Gürkut, risk grubundaki kişilerin hastalığı daha ağır geçirdiğini ve hayatını kaybetme riskinin fazla olduğunu söyleyerek özellikle risk grubundaki kişilerin korunmaya devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Tedbirlere uymayan kişilerin hastalığın yayılmasına neden olacağını belirten Gürkut, kısıtlamaların birden kaldırılmaması gerektiğini söyledi.

Gürkut, bu tür karar ve uygulamaların altındaki temel baskının ekonomik endişeler olduğunu kaydetti.

“Kısıtlamaların gevşetilmesi gerekiyor”

İç hastalıkları uzmanları da bazı ülkelerde kısıtlamaların gevşetildiğini hatta tamamen kaldırıldığını, artık pandemiden çıkılıp endemiye geçilmesi gerektiğini kaydetti.

İnsanların maddi ve manevi olarak çok bunaldığının altını çizen uzmanlar, psikolojik ve sosyokültürel açıdan gelişim için kısıtlamaların gevşetilmesi gerektiğini söyledi.

Uzmanlar, pandeminin ilk dönemindeki gibi katı ve insanları hapseden kısıtlamaların doğru olmadığını belirterek, “Bir yerden başlamak lazım, bununla yaşamayı öğrenmeliyiz” dedi.

Kısıtlamalar gevşetildiği zaman insanların pozitif ya da temaslı olduklarını beyan etmede daha cesur olacaklarını ifade eden uzmanlar, kısıtlamaların ülkemizde de yavaş yavaş kaldırılmasının doğru olduğunu bildirdi.

Uzmanlar, kronik hastalığı olanlar pozitif kişilerin büyük kısmının dahi artık hastalığı daha hafif geçirdiğini söyledi.

Hastalardan aldıkları geri bildirimler olduğunu söyleyen uzmanlar, pozitif hastalarının ‘bugüne kadar geçirdiğim griplerin en hafifiydi’ dediklerini belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110