banner6

Pandemi ‘endemiye’ evrildi

banner37

Pandemi ‘endemiye’ evrildi
banner151 banner143

Ali ÇATAL

   Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında ülkeler, salgınla mücadele amacıyla getirilen kısıtlamaları gevşetirken, uzmanlar ise buna benzer bir uygulamanın KKTC’de de hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

   Moleküler Biyoloji ve Genetik Uzmanı Jale Refik Rogers, vaka sayılarının, test pozitiflik oranlarının, hastaneye ve yoğun bakım servisine yatışların ülkede bu kadar düştüğü; toplumsal bağışıklığın ve hava sıcaklığının da arttığı bu dönemde, Sağlık Üst Kurulu’nunda maske kullanımını kaldırmayı değerlendirmesi gerektiğini kaydetti.

   “Yüksek risk grubundaki vatandaşlarımızın hâlâ önlem almaya özen göstermesi önemli ancak sağlıklı bireylerin artık önlemleri rahatlatmasında bir sıkıntı yok” diyen Rogers, zaten sokağa bakıldığında da halkın ‘kendiliğinden’ bu önlemleri kaldırdığının görüldüğünü söyledi.

   Rogers, Sağlık Üst Kurulu’na ise sadece ‘bunun adını koymanın’ kaldığını belirtti.

   Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi eski Başhekimi Bülent Dizdarlı da maske kullanımı zorunluluğunun artık kaldırılması gerektiğini ifade etti.

   Çin’de devam eden sıkı tedbirlerin, Pekin yönetiminin ‘sıfır vaka’ gibi ‘ütopik’ bir hedefteki ısrarından kaynaklandığını açıklayan Dizdarlı, böylesi bir durumun hiçbir zaman mümkün olmayacağı çünkü Covid-19 hastalığına sebep olan virüsün, dünyamızda yaşamaya devam edeceği bilgisini verdi.

   Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) de salgın mücadelesinin artık ‘yılda bir aşılamayla’ verilmesi yaklaşımından taraf olduğuna dikkat çeken Dizdarlı, pandeminin yani küresel salgının, yerini ‘endemiye’ yani bir enfeksiyon etkeninin veya hastalığın, sadece belirli bir coğrafyada veya toplulukta sürekli görülmesi durumuna bıraktığını aktardı; “Pandemi, endemiye evrildi” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104