Pandemi Hastanesi projesi hazır

banner37

Türkiye Cumhuriyeti, KKTC’ye yapılacak pandemi hastanesinin mimari tasarım çalışmasını Başbakan Tatar’a ulaştırdı. Tatar, “Anavatan Türkiye ile işbirliğimizin mutlu bir sonucuna daha ulaşmak üzereyiz” dedi

Pandemi Hastanesi  projesi hazır
banner90
banner8

Ahmet TOLGAY


   Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarıyla KKTC’de yapılacak 100 yataklı Pandemi Hastanesi’nin projesi hazırlandı ve Başbakan Ersin Tatar’a ulaştırıldı.

   Tatar, “Anavatan Türkiye ile işbirliğimizin mutlu bir sonucuna daha ulaşmak üzereyiz… Pandemi hastanesinin temellerinin atılması için gün sayıyoruz ve hazırlıklarımızı tamamlamaktayız. Arkasından, yine Türkiye’mizin ülkemize ve halkımıza armağanı olan 500 yataklı Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin temelinin atılması gündeme gelecek” dedi.
   Başbakan Ersin Tatar, Ege’de ve Doğu Akdeniz’de hızla gelişmekte olan olayların Kıbrıs Türk halkının değişen koşullarda yürütmekte olduğu var oluş mücadelesini de bir beka meselesi haline getirdiğini söyledi.      

   Tatar, gelişmelerin artık gelip dayanmış olduğu bu aşamada, Kıbrıs Türk halkı ile Anavatan Türkiye’nin dayanışmasının milletçe var olabilmenin vazgeçilmez koşuluna dönüştüğünün altını çizdi.

   “Bu haklı mücadelede ya haklarımızı özveriyle savunan Anavatan Türkiye ile tam bir dayanışma içinde oluruz, ya da yok oluruz” diyen Tatar, 50 yıllık görüşme deneyiminin Rumların Kıbrıs’ta Türklerle hiçbir şeyi paylaşmayacaklarının kanıtları ve belgeleriyle dopdolu tarihi bir süreç olduğunu ve bu süreç boyunca hem Rum tarafının ve hem de Yunanistan’ın açıkça zamana oynadıklarını kaydetti.

   Tatar, onların zamana oynamaktaki tek amaçlarının, kendilerine uygun bir konjonktür hasıl olduğunda egemenliklerini tüm adaya yaymak olduğunu ifade etti. Kıbrıs’ta birbirinden bağımsız iki ayrı devletin yan yana barış içinde yaşamasından başka akılcı hiçbir seçeneğin kalmadığını belirten Tatar, “Benim Cumhurbaşkanlığına aday olmam da, önümüzdeki dönemde bu tezin gündemimizin baş sırasına oturacağından dolayıdır. Beni bu göreve uygun gören partime ve gittiğim her yerde bu görevimi içselleştirdiğini coşkuyla gösteren halkımıza teşekkürler” dedi...

banner134
  

Stratejik toplum


   Doğu Akdeniz sorunlarının tam merkezinde olan Kıbrıs’ın stratejik toplumu haline geldiğimizin dünyaca da anlaşılmakta olduğuna parmak basan Tatar, “İşte bu kimliğimizle tarihin bize biçtiği rolü Kıbrıs Türk halkı olarak çok iyi oynamalıyız. Bu rolün içinde ütopik emellerle Rum’a teslimiyet yoktur” dedi...

   Bu rolün nasıl oynanabileceğine ilişkin soruya Tatar, şu yanıtı verdi:

   “Ulusal konularımızda ve yerel projelerimizde Anavatan Türkiye ile birlikte et ve tırnak misali hareket etmeliyiz… Anavatan Türkiyesiz Kıbrıs Türk halkı var olamaz… Bu kesindir… Rum tarafı böylesi bir dayanışmayı Yunanistan’la aynen yaparken, bizim ihmal etmemiz asla düşünülemez… Anavatan Türkiye ile birlikte attığımız her adımın bizi esenliğe ulaştırdığını 1950’li yıllardan beridir toplumca yaşayarak görmekteyiz… Bu kader, bu dayanışma ve bu işbirliği hiç kuşkusuz bundan sonra da sürecektir.  Bunun aksini düşünenler ne kadar büyük bir yanılgı içinde olduklarını tarihsel sürece bakarak anlayabilirler…”
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Ertay
Ahmet Ertay - 1 ay Önce

Lefkoşa hastanesi yapılmadan önce Güzelyurt hastanesini bitirin.CTP döneminde başladı parası hazır olan hastane atılı durumda kaldı.

banner140
SIRADAKİ HABER

banner75