banner6

Pandemi kabusunda “can dostlara” sarıldık

banner37

Koronavirüs salgını döneminde başta çocuklar olmak üzere birçok kişi evcil hayvan sahiplendi. Uzmanlar, özellikle çocukların okula gidemediği süreçte evcil hayvanlarla daha çok vakit geçirmesinin, kendilerini geliştirme açısından olumlu olduğunu kaydetti

Pandemi kabusunda “can dostlara” sarıldık
banner8

Erol KANLIADA

Koronavirüs salgını tüm dünyanın kabusu haline gelirken, insanlar, virüse yakalanmamak için evlerinde daha çok vakit geçirir oldu. Aynı durum ülkemizdeki vatandaşlar için de geçerli.

Zamanlarının çoğunu evlerinde geçiren vatandaşlar, özellikle ailelerin en küçük bireyleri olan çocuklar, bu süreçte evcil hayvanlarla olan bağlarını daha da ileri seviyeye taşıdı.

Başta çocuklar olmak üzere birçok vatandaş, evcil hayvan sahiplenirken, özellikle çocuklar, okula gidemediği süreçte evcil hayvanlarla daha çok vakit geçirmeye başladı.

Evcil hayvanları olmayan vatandaşların ise pandemi sürecinde evcil hayvan edindiği gözlemlendi.

Uzman Psikolog Eşmen Tatlıcalı, evcil hayvan sahiplenmenin herkes için farklı anlamlar taşıdığını, kimileri için yalnızlık hissini gidermeye iyi geldiğini ifade etti.

Altın Patiler Derneği As Başkanı Ülkü Curcioğlu, pandemi döneminde vatandaşların evde kapalı olduğu süre zarfında sosyalleşmenin de azalmasıyla, can dostlarına olan ilgilerinin arttığını söyledi.

Kıbrıs Hayvan Hakları Derneği Başkanı Seda Günsoy Çağdan, Koronavirüs pandemi sürecinde evcil hayvanlara ilginin arttığını fakat sadece pandemi sürecinde değil, can dostlara her zaman sıkı sarılmamız gerektiğini aktardı.

Tatlıcalı: Can dostlarımız yalnızlık hissini gidermede etkili

Uzman Psikolog Eşmen Tatlıcalı, Koronavirüs salgınının, herkesin hayatında değişiklikler yapmasına neden olduğunu, insanların ihtiyaçlarını ve yaşam tarzını “normalleşmek” adına değiştirmek zorunda kaldığını söyledi.

Tatlıcalı, Koronavirüs döneminin en olumlu taraflarından birinin de evlerde hayvan beslemek olduğunu ifade etti.

Evcil hayvan sahiplenmenin herkes için farklı anlamlar taşıdığına değinen Tatlıcalı, “Evcil hayvan sahiplenmek olarak kullanıyorum çünkü lütfen herkes barınaklardan hayvan sahiplensin. Bunu da vurgulamadan geçemeyeceğim” dedi.

Evcil hayvan sahiplenmenin kimileri için yalnızlık hissini gidermeye iyi geldiğini ifade eden Tatlıcalı, kimileri için de dışarıda sosyalleşme olmadığından, bunu, ev içerisinde sosyalleşme olarak gördüğünü vurguladı.

Tatlıcalı, ev içerisinde can dostu sahibi olmanın anne ve babalar için çocuklarının güvenlerini artırmaları ve sorumluluk kazanmaları için büyük önem taşıdığını iletti.

Evcil hayvanların, çocukların gelişimlerini olumlu etkileyen çok yönlü uyaranlar olduğunu kaydeden Tatlıcalı, hayvan sahiplenmenin çocukların bilişsel, duygusal, sosyal, dil ve iletişim becerilerini olumlu etkilediğini söyledi.

Curcioğlu: Pandemi, can dostlara ilgiyi artırdı

Altın Patiler Derneği As Başkanı Ülkü Curcioğlu, pandemi döneminde vatandaşların evde kapalı olduğu süre zarfında sosyalleşmenin de azalmasıyla birlikte can dostlara olan ilgilerinin arttığını söyledi.

Covid-19 döneminde hayvan sahiplenmelerinin de çoğaldığını, fakat bunun yanı sıra terk edilmelerin de arttığını belirten Curcioğlu, bazı vatandaşların pandemi döneminde can dostlarından vazgeçtiğini, iş yoğunluğu bahanesi ile birçok can dostunun barınaklara teslim edildiğini vurguladı.

Curcioğlu, vatandaşların bir can sahiplenirken bütün sorumluluğunu ömürlük alıp alamayacaklarına odaklanmaları gerektiğini, en az 10 ile 15 sene birlikte olacaklarını, onların da hastalanabileceğini, yaşlanabileceğini bilmeleri gerektiğini kaydetti.

Curcioğlu, “Ev kira ise ev değişikliğinde vazgeçecekleri bebek can dostları olacaksa, iş için yurtdışına çıkılacağında onu yanlarında götürmeyeceklerse, çocukları olduğu zaman gözden çıkarılan olacaksa, bu canlar hiç sahiplenmesinler” dedi.

İnsanların dünyasının kalabalık olduğuna dikkat çeken Curcioğlu, hayvanların böyle bir şansının olmadığını, terk edilmenin kendilerinde büyük yaralar açtığını ifade etti

Curcioğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Vatandaşların gerçekten ne istediklerinden emin olmaları lazım.

Bu çocuklar, heves uğruna alınmamalı.

 Hayvanların aşıları, iç-dış parazitleri düzenli yapılması gerekiyor.

Kısırlaştırma da bu bağlamda sağlık için çok önemli, maddi manevi gerekli.

Eğer her desteği verebileceklerse sahiplenmeliler ve tabi sonsuz sevgi ile beraberinde sabır da gerekiyor.

Can dostlarımızın sağlık kontrolleri düzenli yapılmalı, bakımları aksatılmamalı, yaşam konforlarını imkanımız dâhilinde en iyi şekilde hazırlamalıyız.

Tabi ki en önemli şey ise sevgi ve ilgi.

 Can dostunuzu sevgi ve ilgiden eksik bıraktığınız zaman, en güzel, en kaliteli ortamı verseniz de mutsuz bir can büyütmüş olursunuz”.

Çağdan: Sadece pandemide değil, her zaman can dostlarımıza sarılmalıyız

Kıbrıs Hayvan Hakları Derneği Başkanı Seda Günsoy Çağdan, Koronavirüs pandemi sürecinde evcil hayvanlara ilginin arttığını fakat sadece pandemi sürecinde değil, can dostlara her zaman sıkı sarılmamız gerektiğini vurguladı.

Çağdan, “Pandemi süresince daha çok evde vakit geçirmek zorunda olduğumuzdan dolayı hayvan sahiplenme sayısı artmış olsa da, önemli olan, onlara sadece bu süreçte bakmak veya sahiplenmek değil, her zaman bu özveriyi göstermemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Hayvanların da bir can taşıdığını belirten Çağdan, insanların sadece evde oturmaktan sıkılmasından dolayı, ya da bir heves uğruna bu canları sahiplenmesinin onlara daha çok zarar verdiğini aktardı. 

Evcil hayvan sahiplenenlerin mutlaka onlara kendi çocukları gibi bakması, aşılarını yaptırması, çiplendirmesi ve veteriner kontrollerini düzenli olarak yaptırması gerektiğini kaydeden Çağdan, hayvanların beslenmelerinin de çok önemli olduğunun altını çizdi.

Çağdan, veterinerlerin hayvanlar için kemik verilmesine çok karşı olduğuna dikkat çekerek, düzenli olarak sağlıklı mamaların verilmesine özen gösterilmesini istedi.

Çağdan, şunları kaydetti:

banner134

“Aslında, onların çok istedikleri bir şey yok.

 Onlara sevgimizi versek, bir kap mama ve su versek, inanın onlar için bu yeterli.

Yeni sahiplenen can dostlarımıza tuvalet eğitimi verirken de sabırlı olmalıyız. Biraz zaman isteyen bu süreçte gerekirse eğitmenlerle konuşarak tuvalet eğitimlerini de kolayca verebilirsiniz.

Malum kış ayları da kapıda, onların rahatlığı için sıcak bir yuva sağlamanız onlara yeterli.

Biraz empati yaparak onları anlayabiliriz.

Bu dünya sadece bizim değil. Hayvan sevgisi ile yetişmeyen bir nesil her zaman için eksiktir. Onlar bizim en yakın, en iyi, en sadık ve en vefakâr dostlarımız”.

G

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104