banner6

Pandemide alkol bağımlılığı arttı!

banner37

Ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında, günlük yaşamında alkol kullanan veya alkole düşkün kişilerin Covid-19 pandemisinde alkol kullanımında artış oldu. Hiç kullanmayanlar da alkole yöneldi. Uzman Klinik Psikolog Buran, alkol kullanımındaki artışa, pandemideki kapanma dönemlerinin yarattığı ruhsal sorunların neden olduğunu vurguladı

Pandemide alkol bağımlılığı arttı!
banner99

Erol KANLIADA

Ülkemiz de dâhil olmak üzere dünyanın dört bir yanında, Koronavirüs pandemisi döneminde alkol bağımlılığının artış gösterdiği bildiriliyor.

Bu dönemde, günlük yaşamında alkol kullanan veya alkole düşkün kişilerin alkol kullanımında artış gözlemlenirken, alkol kullanmayan bazı bireylerin de alkol kullanmaya başladığı belirtiliyor.

Uzmanlar, dünyanın içinde bulunduğu pandemi sürecinde yaşanan alkol tüketimini ruhsal sorunların artmasına bağlarken, bu kişilerin profesyonel destek alması gerektiğini söylüyor.

Konuyla ilgili gazetemiz KIBRIS’a konuşan Uzman Klinik Psikolog Ayşe Buran, içinde bulunduğumuz küresel salgının alkol kullanımını artırdığını ve buna, pandeminin başındaki kapanma dönemlerinin yarattığı ruhsal sorunların neden olduğunu vurguladı.

Pandemi döneminde daha fazla hastanın kliniklere geldiğini, hastaların büyük bir çoğunluğunun pandemi sürecindeki izolasyon döneminde yapacak fazla aktivite bulamamasından dolayı alkol aldığını belirten Buran, bazı hastaların da alkolü, pandemi döneminde rahatlamak için tükettiğini anlattığını aktardı.

Buran, “Pandemi sürecinde sadece alkol değil, madde bağımlılığı da artış gösterdi. Hastaların ruhsal sorunlarında da artış yaşandı” dedi.

“Alkol bağımlıları profesyonel destek almalı”

Uzman Klinik Psikolog Ayşe Buran, alkol bağımlısı olan kişilerin genellikle alkol bağımlısı olduğunu kabul etmediğini belirtti.

Buran, kişinin öncelikle bağımlı olduğunu kabul etmesi gerektiğini, ardından bağımlılık ile savaşabilmesi için profesyonel destek almasının şart olduğunu söyledi.

banner134

Alkol bağımlısı olan kişilerin çoğu zaman sorunlarını kendi başına çözmeye kalktığına işaret eden Buran, bu kişilerin başarısız olduklarını, bu yüzden vakit kaybetmeden en yakın zamanda gerekli olan profesyonel yardımı almasını önerdi.

Buran, alkol bağımlılarının tedavi süreçlerinde yakın çevresi tarafından destek görmesinin önemli olduğunu kaydetti.

Buran, “Alkol bağımlılığı için tedavi görenler, bazı ortamlarda ‘bir kadeh iç, bir şey olmaz’ söylemiyle alkole zorlanıyor. Bunun yerine duyarlı davranıp alkol bağımlılığı için tedavi gören kişiye destek vermek gerekir” şeklinde konuştu.

İzolasyon döneminin ardından açılmanın gelmesiyle birlikte alkol bağımlılığında düşüş beklendiğini aktaran Buran, bu düşüşün henüz yaşanmadığını, bunun yerine alkol bağımlılığının daha da arttığını vurguladı.

“Alkol içen Covid-19 olmaz’ algısı yaratıldı”

Öte yandan, içinde bulunduğumuz Koronavirüs pandemisi sürecinde toplumda ‘alkol içen Covid-19 olmaz’ gibi yanlış bir algı yaratıldığından bahseden Uzman Klinik Psikolog Ayşe Buran, bunun bilimsel açıdan hiçbir şekilde kanıtının bulunmadığını söyledi.

Yaratılan bu algıyla birlikte birçok kişinin alkol kullanımını artırdığını, hiç içmeyenlerin de alkol kullanmayı denediğini belirten Buran, “Alkol kullanımı bünyeyi güçlendirmez. Zaten böyle bir şey için herhangi bir bilimsel açıklama bulunmuyor” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104