Pandemiye rağmen ülke için çalışıldı

banner37

Başbakan Ersan Saner, Ktv ekranlarında canlı yayına katılarak, sağlıktan ekonomiye değerlendirmelerde bulundu

Pandemiye rağmen ülke için çalışıldı
banner99

Başbakan Hamza Ersan Saner, Ktv ekranlarında Hasan Hastürer’in konuğu olarak önemli açıklamalarda bulundu. Başbakan Saner, ülkedeki siyasi gündemin yanı sıra sağlıkla ilgili de bilgiler paylaştı. Başbakan Saner, dünya ülkelerine göre son derece iyi bir noktaya geldiğimizi ifade ederek, Güney Kıbrıs’taki artış gösteren vakalardan da örnekler verdi. Başbakan, anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ne ilk gerçekleştirdiği ziyarette 500 bin doz aşı konusunun gündeme geldiğini, bu hedefin de ay sonuna kadar gerçekleşerek nüfusun yüzde 70’inin aşılanmasının hedeflendiğini dile getirdi.

“AŞI SEÇECEK NOKTAYA GELDİK”

Başbakan Saner, dünyada hala daha 63 ülkenin aşıyla tanışmadığına dikkat çekerek, ülkemizde aşı seçecek noktaya geldiğimizi ifade etti.

Başbakan Ersan Saner toplumsal bağışıklık kazanılması adına da çalışmalarına devam ettiklerini açıklayarak uygulamaya giren projeler hakkında da bilgiler paylaştı. Saner konuyla ilgili yaptığı açıklamasında  “Her hangi bir vatandaşımızın PCR testi yapıp yapmadığını, aşılarının tek doz mu çift doz mu olabildiğini görebilmek adına bir QR sistemi kurmaya çalışıyoruz. Bu uygulamayla hiçbir şeye ihtiyaç duymadan cep telefonunuzdan o kodu okutarak, her hangi bir mekana girip giremeyeceğiniz görülebilecek. Bunun içinde Sağlık Bakanlığımız çalışmalarında son aşamaya gelmiştir” dedi.

ELEKTRONİK BİLEKLİK DEVREYE GİRİYOR

Başbakan Saner, Covid-19 testleri pozitif olanların hastalığı semptomsuz geçirmesi durumunda 19 Temmuz’dan itibaren eve gönderme kararı alındığını ve karantina sürecini elektronik bilekliklerle evlerinde geçirmelerini sağlayacaklarını dile getirdi.

“BİRÇOK EKONOMİK İŞE İMZA ATILDI”

Başbakan Ersan Saner, bu denli zor bir dönemden geçerken bile anavatan Türkiye Cumhuriyeti’yle olan ilişkilerimizden dolayı birçok ekonomik işe de imza atıldığını kaydederek “Bu ülkede portakal bu yıl, en iyi dönemini yaşadı. Son 300-400 ton portakal kaldı. 2 milyon teşvik vererek, bir tane portakalın heba olmamasını sağladık. Üreticimiz de daha önceki yıllara göre daha iyi gelir elde etti. Tarihte bir ilk; arpa üreticilerimiz, TÜK’e vermiş oldukları ürünlerin ödemelerini peşin aldılar; bu pandemi döneminde…”şeklinde konuştu.

Özel sektöre bir şey verilmiyor eleştirilerine de yanıt veren Başbakan Saner, “Eğer siz çiftçinizi peşin öderseniz, bundan birçok sektör de fayda sağlıyor. Hayvancımızın bir litre sütünün dökülmemesi için 100 ton hellim satın aldık. Ve, bugünlere kadar geldik.” Dedi.

“ALT YAPI ÇALIŞMALARINA HIZ VERİLDİ”

banner134

Öte yandan alt yapı çalışmalarına da hız kazandırıldığını dile getiren Saner, 2013 yılında temeli atılan yolların olduğunu bu yollardan bir tanesinin 20 Temmuz’da açılışının yapılacağını duyurdu.

Geçtiğimiz hafta Türkiye’de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’la temaslarda bulunduğunu anlatan Saner, ülke adına yapılacak projelerle ilgili anlaşmaların da görüşüldüğünü ve yeni projelerin devreye gireceğini açıkladı. Yapılan yol çalışmalarında vatandaştan da olumlu dönüşler alınmasının verdiği mutluluğu paylaşan Başbakan, İskele Kalecik arası yeni yapılan yolun trafiğe açıldığının da bilgisini verdi.

Hastanelerle ilgili de Girne Amerikan Üniversitesinden devralınan hastaneyle ilgili de ihaleye çıkılacağını dile getirdi.

“20 GÜNDE 300 MİLYON KAYNAK GELDİ”

Güzelyurt havzasını sulayacak proje için de 100 milyon Türk liralık ihalenin Türkiye ziyaretinde imzalandığını ifade eden Saner, 90 milyon Türk liralık hibenin de şu anda esnafın ve sosyal yardım alan esnafımızın da hesabına aktarıldığını söyledi. Turizm çalışanlarına aktarılacak miktarların da bugün ve yarın hesaplara geçeceğini kaydeden Saner, son 20 gün içerisinde 300 milyon kaynağın ülkemize geldiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88