banner6

Papadopulos: Anastasiadis tavizler verdi

banner37

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yürütülen müzakerelerde sürekli tavizler verdiği eleştirisinde bulundu.

Papadopulos: Anastasiadis tavizler verdi
banner150 banner150 banner151 banner143

Fileleftheros gazetesine röportaj veren Papadopulos, Anastasiadis ve icraatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Papadopulos, Kıbrıs sorununda bu aşamada en çok neyin korkuttuğu sorusuna “Tam olarak tavizden tavize gidiyoruz” yanıtını verdi.

Anastasiadis’in, koyduğu şatları ihlal etmesi ve Türk şartlarını tamamen kabul etmesinin Kıbrıs Helenizm’inin büyük bir çoğunluğunu endişelendirdiğini savunan Papadopulos, Mont Pelerin’in ardından Anastasiadis’in Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile akşam yemeğinde, Ulusal Konsey toplantısında ve televizyonda söylediklerini unutarak, 12 Ocak’ta tüm açık konuların ortaya konacağı 5’li konferansla sonuçlanan buğucu zaman takvimlerini kabul ettiğini savundu.

Anastasiadis’in Atina ve Ulusal Konsey ile istişare etmeden yemeğe katılmasını da eleştiren Papadopulos, Anastasiadis’in yeni taviziyle Türkiye’nin kazanç sağladığından söz etti.

Güney Kıbrıs ile Yunanistan’ın tezleriyle ilgili bir soruya karşılık Papadopulos, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Dışişleri Bakanı Nikos Kocas’ın doğru bir şekilde, toprak ve diğer konularda anlaşmaya varıldığı taktirde uluslararası konferansa katılım olması gerektiği ve uluslararası konferansın gündeminde sadece garantiler ve Türk askerinin çekilmesi konularının görüşülmesi gerektiğini tezini savunduklarını söyledi.

Papadopulos, yemekteki anlaşmayla Anastasiadis’in Yunan hükümetini gafil avladığına dair yazılanların doğru olduğunu da savundu.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin sadece AKEL ve DİSİ ile görüştüğüne dair yaptığı eleştiriler hatırlatılarak, neden kendisinin görüşme talebinde bulunmadığının sorulması üzerine Papadopulos, görüşme istediklerini, ancak Eide’nin kendilerinden kaçtığını öne sürdü.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2016, 16:19
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110