banner6

Papadopulos'tan Anastasiadis'e Kıbrıs sorununa ilişkin suçlama

banner37

Rum Yönetimi Başkan adayı, DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos’un, Kıbrıs sorunu başlığı altında, Türk tarafı lehine yapıldığını savunduğu tavizler konusunda Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e suçlamalar yönelttiği belirtildi.

Papadopulos'tan Anastasiadis'e Kıbrıs sorununa ilişkin suçlama
banner150 banner151 banner143

Fileleftheros gazetesi, DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos’un bu açıklamalarını, 7 Ekim 2016’da eline geçen belgeye dayandırdığını yazdı.

Gazete Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, o tarihte, Ulusal Konsey’e mektup ve iki belge gönderdiğini; 9 Kasım 2015 tarihli ilk belgenin, anlaşmanın yürürlülüğe girmesinin başlaması, ikinci belgenin ise olası metinde (bildiri) halkın önüne ne konulacağıyla ilgili olduğunu belirtti. 

Habere göre Nikolas Papadopulos, 9 Kasım 2015 tarihli “Entry Into Force” (üçüncü paragraf) başlıklı belgesine atıfta bulunarak, Anastasiadis’in, sunduğu öneriyle, Kıbrıs Türk liderine, çözümden sonra, yeni yetkilerin üyelerinin kimler olacağı konusunda söz hakkı tanıdığını savundu.    

Alithia gazetesi, Papadopulos’un Basın Bürosu tarafından yapılan açıklamada Anastasiadis’in ile Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, Kıbrıslı Rum milletvekilleri ve devletin diğer yetkililerini belirleme konusunda uzlaştığının ifade edildiğini yazdı. 

Habere göre yapılan açıklamada, 9 Kasım 2015 tarihli “Entry Into Force” başlıklı önerinin, siyasi parti başkanlarına 7 Ekim 2017 (Fileleftheros gazetesi ve Politis gazetesi  bu tarihi 7 Ekim 2016 şeklinde verdi)  tarihinde verildiği ve iki tarafça uzlaşıldığı belirtildi. 

Açıklamanın devamında ise, bunun, “iki liderin, tüm yetkilerdeki (yargı, yürütme, yasama yetkisi) kurumlardaki makamları ve mevkileri doldurmak amacıyla, siyasi dinamiklerle ve diğer müdahil taraflarla derhal istişareleri ileriye götüreceği” şeklinde tercüme edilebileceğine atıfta bulunuldu. 

Papadopulos’a yanıt

Habere göre Rum Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos yazılı bir açıklama yaparak Papadopulos’a yanıt verdi. 

Sözcü Vekili, Ulusal Konsey toplantısının ardından, 15 Mart 2017 tarihli müzakerelerde kaydedilen görüş birlikleri ve görüş ayrılıklarıyla, üç yönlü belgenin, Ulusal Konsey üyelerine verildiğini, bu belgede, Kıbrıs Rum tarafının görüşlerinin, mavi yazıların “Büyük Görüş Ayrılıklar” başlığı altında 28. ve 29. sayfalarda “her liderin, çözümün uygulanması sırasında, kendi toplumundan gelecek yetkilileri ve kurumların geçici üyelerini belirlemekte nihai sorumludur” şeklinde bahsedildiğini belirtti. 

Sözcü Vekili Papadopulos açıklamasında ayrıca Kıbrıs Rum tarafının, atamaların, her tarafın lideri tarafından yapılacağından bahseden görüşlerinin 1 Kasım 2016 tarihinde sunulduğunu da ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2017, 11:54
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110