“Para değil, ev istiyoruz”

banner37

Lefkoşa’da, 2 çocuğuyla sokakta kalma tehlikesiyle karşı karşıya olan 51 yaşındaki anne Figen Orhan, başlarını sokabilecek bir yer bulmaları için yardım bekliyor

“Para değil, ev istiyoruz”
banner90
banner8

“SOKAĞA ÇADIR MI KURALIM”… Figen Orhan, bir yardım derneği tarafından 20 yıldır atıl durumdaki bir eve yerleştirildiğini ancak ev sahibinin ortaya çıkıp mahkeme kararı ile kendilerini evden çıkarmak istediğini ifade ederek, duyarlı vatandaşlardan bütçesine uygun kiralık ev yardımında bulunmasını talep ediyor

Serap ŞAHİN

Lefkoşa’da bir insanlık dramı daha yaşanıyor.


Figen Orhan, bir yardım derneğinin yerleştirdiği 20 yıldır atıl durumdaki evde, iki çocuğuyla birlikte iki yıldır yaşıyordu. Bakımsız ve çok kötü durumdaki evin sahibi ortaya çıkınca, Figen Orhan ve 2 çocuğunun kabus dolu günleri başladı.


Geçtiğimiz ay, atıl durumdaki evin sahibi ortaya çıkarak, Orhan’ın evden çıkmasını istedi.


Orhan’ın kira verme önerisini de kabul etmeyen ev sahibi, mahkeme kararıyla evin boşaltılması kararını sağladı.


“Biz para değil, ev istiyoruz. Ben çocuklarıma bakabiliyorum. Sadece bir damımız yok. Bütçeme uygun bir ev yardımında bulunulsun” diyen Figen Orhan, çocuklarıyla birlikte sokakta kalmamak için duyarlı vatandaşlardan yardım bekliyor.

banner134
“Bütçeme uygun ev yardımında bulunsunlar”


Orhan, çıkmak zorunda oldukları evin kötü durumda olduğunu belirterek “İyi, kötü başımızı sokuyorduk. Ama ev sahibi boş kalmasını istediği için bizi mahkeme kararıyla çıkarıyor” dedi.


Dernek tarafından işgal edilen evden mahkeme kararı ile 16 Ekim’de çıkmak zorunda olan Orhan, çalmadığı kapı kalmadığını, ancak bütün kapıların yüzüne kapandığını söyledi.


8 yaşında olan ikiz erkek çocuklarının çok çalışkan olduğunu, evlatlarına bakabildiğini ancak başlarını sokacak bir ev olmadığını ifade eden Orhan, “Biz para değil, ev istiyoruz. Ben çalışıyorum ve çocuklarıma bakabiliyorum. Sadece bir damımız yok. Bütçeme uygun bir ev yardımında bulunulsun” şeklinde konuştu.


Mahkeme kararından bu yana ev aradığını söyleyen Orhan, “Çocuklarım ‘anne, biz sokakta mı kalacağız?’ diyorlar. Ben çocuklarımı hiçbir yere vermem. Onlara bakabiliyorum. Sadece başımızı sokacak bütçemize uygun kiralık ev verilmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.


 

“Sokağa çadır mı kuralım?”


Vakıf evleri için Vakıflar İdaresi’ne gittiğini belirten Orhan, oradan da bir sonuç alamadığını ifade ederek, “Sokağa çadır mı kuralım?” diye sordu.


Sığınma Evi’ne gittiğini ancak oradan da şiddet mağduru olmadığı için yardımda bulunamayacakları yanıtını aldığını ifade eden Orhan, “Birçok yerden de sadece ‘vatandaş evden yararlanabilir’ sözünü duydum. Çocuklarım KKTC vatandaşı. Ama reşit olmadıkları için onların adına da olmuyor” dedi.


Orhan, yardım etmek isteyenlerin kendisine “0533 844 74 50” numaralı telefondan ulaşmasını rica etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75