banner6

Para değil, madalyamı istiyorum

banner37

Adada 1974 yılında yaşanan savaşta esir düşüp, işkence gördükten sonra tedavi için kurulla İngiltere'ye gönderilen Zihni Sarıkaya’nın, yetkililerden bir talebi var:

Para değil, madalyamı istiyorum
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Adada 1974 yılında yaşanan savaşta esir düşen ve ardından da kurul kararıyla İngiltere'ye gönderilen Zihni Sarıkaya, aradan bunca zaman geçmesine rağmen kendisine gazi madalyası verilmemesinden yana dertli.

Sarıkaya, yıllardır çocuklarına miras olarak bırakabileceği gazi madalyasını almak için mücadele veriyor.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Zihni Sarıkaya, gazi madalyasını alabilmek için çeşitli mercilerle temasa geçtiğini ancak kendisine geç kaldığının söylendiğini anlattı.

Derdinin para olmadığını ifade eden Sarıkaya, "Çocuklarım beni ileride para ile hatırlamayacak. Onlara miras olarak madalyamı bırakmak istiyorum. Baktıklarında beni hatırlasınlar" dedi.

"Köylülerimin parçalarını topraktan çıkardım"

Adada yaşanan çatışmalarda büyük mücadeleler verdiğini söyleyen Sarıkaya, hatta köylerinde yaşanan çatışmanın ardından parçalanıp, gömülen köylülerinin parçalarını bile kendisinin kazarak çıkardığını belirtti.

Sarıkaya, "köylülerimizi parçalayıp koyun gübrelerinin arasına gömdüler. Onları çıkarmam için beni çağırdılar. Ben o toprağı kazıyarak onların parçalarını çıkardım" dedi.

"68 gün esir kaldım"

1955 yılında Taşpınar'da doğan Sarıkaya, bir Rum'un onu tanıması üzerine ölümden döndüğünü ancak Limasol'a esir olarak gönderildiğini anlattı. Sarıkaya şu şekilde konuştu:

1974 yılında eski adı Angolem olan Taşpınar'dan göç edip Doğancı'ya yerleştik. Buradaki olaylarda Rumlar beni av tüfeğiyle yaraladı. Ancak bir Rum çocuk beni tanıdı ve öldürmediler. Çünkü ben atlettim ve bu nedenle sürekli koşu yapıyordum. Beni alıp Limasol'daki esir kampına götürdüler. Babam, kardeşlerim de hep oradaydı. 68 gün orada kaldım."

Esir olarak Limasol'a gönderildiğinde elinde ay ve yıldız şeklinde dövme olması nedeniyle bir Rum'dan sürekli dayak yediğini belirten Sarıkaya, elinde, boynunda ve kafasında yara izleri olması nedeniyle de en son kendisinin serbest bırakıldığını kaydetti.

Sarıkaya, "beni serbest bıraksalardı yapılan işkence belli olacaktı. Bu nedenle beni en son bıraktılar" dedi.

Savaşın ardından 25 Aralık 1974'te 3 askerin kucağında, kurulla İngiltere'ye gönderildiğinden söz eden Sarıkaya, uzun yıllar Kıbrıs'a gelemediğini söyledi. Sarıkaya, İngiltere'de ise aynı mücadeleye devam ettiğini ve İngiliz hükümetinin de kendisine iş vermediğini anlattı.

"Şimdi 'geç kaldın' diyerek, madalyamı vermiyorlar"

Birçok zorlu mücadeleden geçtiğine vurgu yapan Sarıkaya, İngiltere'ye gönderildiği dönemde köylülerinin hayatta olup olmadıklarını bile bilmediğini anlattı.

Sarıkaya, tüm bunları yaşamasına rağmen, kendisine geç başvuruda bulunduğu gerekçesiyle gazilik madalyası verilmediğini ifade etti.

Askerliğini yapmaması için bazı kişilerin kendisine, "seni çürük" çıkaralım teklifinde bulunduğunu söyleyen Sarıkaya, bu teklifi kabul etmediğini belirtti.

Sarıkaya, KKTC’de ilk bedelli askerlik kabul edilmeye başladığı dönemde adaya gelerek askerliğini yaptığını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2017, 08:53
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104