banner6

Paraları yerde buldum

banner37

Ercan Havalimanı’ndan KKTC'ye 175 bin 570 Euro ve 168 bin 517 ABD Doları nakit parayla giriş yapıp tutuklanan M.B., paranın kaynağını gizledi

Paraları yerde buldum
banner90
banner99

Özel Haber - Emine UYSAL ÇALUDA
   
   Ercan Havalimanı’ndan KKTC'ye giriş yaptığı esnada, yasa gereği yolcu beraberinde taşıyacağı meblağdan yüksek olan 175 bin 570 Euro ve 168 bin 517 ABD Doları nakit paraları yetkili makamlara beyan etmeyip giriş yaptığı esnada gümrük memurları tarafından tespit edilen M.B, parayı yerde bulduğunu ileri sürüp, cep telefonu bilgilerini de polise vermedi. 
   “Para Kambiyo Yasasına Aykırı” ve “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasasına Aykırı Hareket Etmek” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı M.B, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. 
   Yargıç Tutku Candaş’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Hasan Boşnak, tanık olarak Mali Suçlarla Mücadele Şubesi’nde görev yapan polis memuru Ayşe Develioğlu’nu dinletti. 
   Mahkemede yeminli şahadet veren Develioğlu, zanlının 2 Şubat 2023 tarihinde, saat 07:00’de Ercan Havalimanı’ndan KKTC'ye giriş yaptığı esnada, yasa gereği yolcu beraberinde taşıyacağı meblağdan yüksek olan 175 bin 570 Euro ve 168 bin 517 ABD Doları nakit paraları yetkili makamlara beyan etmeyip giriş yaptığı esnada gümrük memurları tarafından tespit edildiğini belirtti. 
   Ayşe Develioğlu, aynı gün zanlıdan bahse konu paralarla ilgili olarak izahat istendiği zaman zanlının  önce İstanbul'da bir dövizci arkadaşından aldığını söylediğini, şubeye sevk edildikten sonra ise parayı İstanbul'da yerde bulduğunu ve Kıbrıs'a gelip kumar oynayacağını belirttiğini mahkemeye aktardı.
   Develioğlu, zanlının tasarrufunda bulunan para hakkında adaleti yanıltıcı beyan verdiğini, paranın kaynağını gizlediğini ve tasarrufunda bulunan cep telefonunun şifresi ile GSM numarasını vermeyerek yine tahkikatın uzamasına neden olduğuna vurgu yaptı.
   Mesele ile ilgili olarak zanlının telefon numarasının tespit edildiğini ve zanlı ile ülkemizde iletişimde olan kişilerin tespit edildiğini belirten Develioğlu, söz konusu kişilerin sorgulanması gerektiğini söyledi.
   Develioğlu, zanlının serbest kalması halinde sorgulanacak kişilere müdahale etme olasılığı olduğundan aleyhinde 8 gün ek tutukluluk talep etti. 
   Yargıç Tutku Candaş, talebi onayladı.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2023, 13:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104