banner6

“Param yok” dedi, cezaevine gitti

banner37

“Param yok” dedi, cezaevine gitti
banner150 banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa’da bir içki fabrikası önündeki kilitsiz araçtan iki günde 7 bin 600 TL değerinde 7 kasa içerisindeki 84 şişe 70’lik rakı sirkat ettiği iddiasıyla tutuklanan A.D., aleyhine yürütülen soruşturma tamamlandı.

   Meseleyle ilgili soruşturma maksatlı 8 gündür poliste tutuklu bulunan A.D., dün ileride yargılanmak üzere teminat talebiyle Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkartıldı ve 8 bin TL nakdi teminata bağlandı.

   “Param yok” diyen A.D., teminat şartlarını yerine getiremedi ve hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

   İnşaat işçisi olan, evli ve iki çocuk babası A.D., yargıyı, ya şartları yerine getirene dek, ya da her ne şart altında olursa olsun, 2 ayı geçmeyen bir süre cezaevinde  bekleyecek.

Sıra yargıda

   Dünkü teminat duruşmasında, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı İlhan Damdelen,

meseleyle ilgili talebi aktarması için Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan meselenin tahkikat memuru Şükrü Hafız’ı tanık kürsüsüne çağırdı.

   Tanık polis Şükrü Hafız, zanlının, Gazimağusa’da meydana gelen, “suç işlemeye teşvik” ve “araç içerisinden sirkat” suçlarından methaldar olduğunu anımsattı.

   Şükrü Hafız, zanlının, 2022 yılı içerisinde, Gazimağusa’da, Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde faaliyet gösteren Sema İçkileri Ltd’de çalışan bir şahsı, kendisine ücretsiz, yani sirkat edilmiş içki satması yönünde devamlı surette arayıp, ağır bir suç işlemesi için teşvik ettiğini söyledi.

   Hafız, zanlının,  bahse konu şahsın isteğini kabul etmemesi üzerine 25 ile 28 Mart tarihleri arasında, konu fabrikanın ambar girişindeki kapalı ancak kilitsiz olan NZ 835 plakalı araç içerisinde muhafaza edilen 7 kasa, içerisindeki 7 bin 600 TL değerindeki 70’lik 84 şişe rakıyı sirkat ettiğini kaydetti.

   Hafız, sirkat olayının polisin bilgisine gelmesi üzerine, CÖŞ ekibiyle birlikte operasyon düzenlediklerini ve zanlıyı 28 Mart’ta saat 20.00’de, içkilerin 2 kasasını sirkat ettiği esnada suçüstü tespit ettiklerini anımsattı.

   Tanık polis, kendisine tebliğ edilen yazılı davayı reddeden zanlı aleyhindeki soruşturmasını tamamladığını belirtti ve mahkemeden zanlıyı, uygun bir teminata bağlamasını istedi.

   Huzurundaki şahadeti değerlendiren mahkemenin Ceza Davaları Yargıcı Mine Gündüz Serden, zanlının, ileride yargılanmak üzere 8 bin TL nakdi teminat karşılığında serbest bırakılmasına emir verdi.

   Yargıç Mine Gündüz Serden, KKTC dışına çıkmaktan men ettiği zanlının tüm pasaport ve seyahat belgelerine el koydu.

   Serden, ayrıca, haftanın 2 günü en yakın polis karakoluna giderek ispat-ı vücut etmesini istediği zanlı lehine KKTC vatandaşı 2 kefilin 75’er bin TL’lik kefalet senedi imza etmesini istedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110