banner6

Paramız yok ama müşavirlere milyonlar gidiyor!

banner37

Paramız yok ama müşavirlere milyonlar gidiyor!
banner150 banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Devletin sırtında yıllarca “kambur” oluşturan müşavirler için 2018’de yapılan yasa değişikliği de çözüm olmadı.

   2022 bütçesinde 98 müşavirin maaşı için ayrılan 43.5 milyon TL’lik kaynak bile yetişmedi ve hayat pahalılığından dolayı ek bütçe ile bu paranın artırılması gerekiyor.

   Her hükümet değişikliği döneminde yapılan atamalar ve görevden almalarla bu kambur daha da büyüyor.

   Yasanın değişmesine rağmen görevden alınan üst kademe yöneticileri, bıraktıkları görev yerleri doldurulduğu için eski işlerine dönemiyor ve isimleri “müşavir” olmasa da çalışmayıp devletten maaş almaya devam ediyor.

   Üçlü kararname ile kamuda üst kademe yöneticiliğine atanan kişilerin görevden alındıklarında eski görevlerine dönmelerini öngören yasa 9 Mayıs 2018’de yürürlüğe girdi ancak müşavir sorunu çözülmedi. Hatta bu kambura sürekli yenileri ekleniyor ve müşavir ordusu, her hükümet değişikliği döneminde daha da büyüyor.

   Devletin üzerinde büyük bir yük oluşturan müşavir sorunu, büyük bir ayıp olarak karşımızda duruyor.

   Üst düzey yöneticilik görevine atanan kişiler, bu görevi yaparken, eski görevlerine de başkalarının getirilmesi nedeniyle, görevden alındıklarında eski görevlerine döndürülemiyor.

   Bu arada Maliye Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, çalışmayıp, evde oturduğu halde şu anda devletten maaş alan 98 müşavir bulunuyor. Bu kişilerin bir yıllık maaşı için 2022 Bütçesi’nde 43 milyon 531 bin TL’lik kaynak öngörülüyor. Ancak hayat pahalılığı rakamlarının, öngörülenin üzerinde olması nedeniyle ek kaynağa ihtiyaç duyulacağı için Ek Bütçe Yasası ile bu rakamların daha da artırılacağı öğrenildi.

   Bu arada 2021’de de 118 müşavir için de devlet kasasından 37 milyon 148 bin TL çıkmıştı.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan ve müşavirliğin kaldırılması konusundaki yasa için büyük emekleri olan Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, 2018’de yürürlüğe giren yasaya göre yeni müşavir yaratılamadığını ancak üst düzey yöneticiliğe atanan kişilerin görevden alındıklarında, bir önceki görev yerlerine de başkalarının atanmış olması nedeniyle sıkıntı yaşandığını söyledi.

   Özersay, bu sorunun çözümü için müdürlerin Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından yapılan sınavlarla ve liyakata göre göreve gelmesi gerektiğini söyledi ve bunun için de gerekli çalışmaları yapacaklarını belirtti.

   KAMU-SEN Başkanı Metin Atan ise müşavir sorununun ülkenin kanayan yarası olduğunu söyledi ve ülkede ekonomik kriz yaşanırken bazı kişilerin evlerinde oturup, devletten maaş aldığını belirtti.

Özersay: Bu yasa geçmeseydi en

az 200 tane müşavir yaratılacaktı

   HP Genel Başkanı Kudret Özersay, müşavirliği kaldıran yasayı geçirdikleri için 2018’den sonra bu ülkede yeni müşavir yaratılamayacağını söyledi ve atamalar, görevden almalar yapılsa da yeni müşavir yapılamayacağını ifade etti.

   Kamudan müdür atanan bir kişi görevden alındığında bu yasaya göre eski işine ve eski maaşına geri döndüğünü kaydeden Özersay, şöyle konuştu:

   “Biz bu yasayı bu şekilde yaptık. Geçmişte müşavir olmuş olanlara dair bir değişiklik getiremedik. Çünkü ortada kazanılmış bir hak vardı.

   Ancak o yasayı geçirdiğimiz tarihten itibaren yani son 4, 4.5 yıldır müşavir yaratılamıyor.

   Bu süreçte 4 tane hükümet kuruldu. O 4 hükümette, 10 tane bakanlıktan, 40 tane bakanlık ve 40 bakanlıkta da en az üç müdür ve bir müsteşar değiştiğini hesapladığınızda, ortaya 150, 160 müdür ya da müsteşar atanıp geri alınması çıkıyor.

   Eğer bu yasa olmasaydı, 160 müşavir olacaktı.

   Gene atamalar oldu, ancak yasaya göre müşavir yaratılmadı.

   Şu anda evde oturup, en üst maaşı çekmeye devam edemezler.

   Görevden alındıkları anda eski maaşlarına ve görev yerlerine geri dönerler.

   Bu açıdan devlet kazançtadır. Bu yasa geçmeseydi neredeyse 200 civarı müşavir yaratılacaktı. Her biri en üst düzeyden maaş alacaktı ve işe gitmeden bu maaşı çekmeye devam edeceklerdi.

“Devlet 300 milyon TL civarında tasarruf yaptı”

   

   Kudret Özersay, bu yasa nedeniyle devletin yılda yaklaşık 200, 300 milyon TL’lik bir tasarruf yaptığını söyledi ve bu yasanın tasarruf anlamında çok iş gördüğünü vurguladı.

   Özersay “Biz israfı önledik. Bu rakam katlanarak büyümeye devam edecekti. Bir yığın insan her hükümet değiştiğinde müşavir olmaya devam edecek, evde oturacak ve top düzeyden maaş çekecekti. Biz bunu önledik” dedi.

“Kamu Hizmeti Komisyonu

tarafından liyakata göre atanmalı”

   Özersay, şu anki sıkıntının, görevden alınan müdür veya müsteşarın eski görevine başka birinin atanmış olmasından kaynakladığını söyledi ve şöyle devam etti:

   “Düşünün iki yıl, bir kişi müdür veya müsteşar görevi yaptı.

   Onun kamudaki eski görevine de başkası atandı.

   Bu kişi müdür veya müsteşar görevinden alındığında, eski görevine de başkası atandığı için o göreve geri dönmesi mümkün olmayabilir. Böylece sıkıntı yaşanabiliyor.

   Bu sıkıntının önlenmesinin bir tane yolu var.

   Biz seçimden önce vaatte bulunduk. Hükümette olsak yapacaktık.

   Müşavirliğin kaldırılmasını tamamlayacak nitelikteki adım, bundan böyle müdürlerin siyasi atamanın bir parçası olmamasıdır.

   Müdürlerin Kamu Hizmet Komisyonu tarafından yapılacak sınavla kadrolanmaları gerekiyor. Yani liyakata göre olmalıdır.

   Hükümetler değiştiğinde müdürler değişmemelidir.

   Böyle olduğu zaman devlet hafızası korunmuş olur.

   Bunun için de müdürlerin liyakata bağlı olarak Kamu Hizmeti Komisyonu üzerinden sınavla atanması düzenlemesi yapmak lazım.

   Ancak her bakanlığın bir müsteşarı ve özel kalem müdürü siyasi atama olur. Orada bir sorun yoktur. Ancak diğer müdürler bakanlık müdürleri, daire müdürleri Kamu Hizmeti Komisyonu’nun düzenlediği sınavla liyakata bağlı olarak atanmalıdır.

   Bizim kamuda müşavirliği kaldırdıktan sonra ihtiyacımız olan budur.

   Bizim seçimde vaat ettiğimiz de budur.

   Biz, önümüzdeki sürede bunu gündeme getirmeyi düşünüyoruz.”

Atan: Yeni atama yapacaklarına,

müşavirleri göreve getirsinler

   

   KAMU-SEN Başkanı Metin Atan, müşavir sorununun ülkenin kanayan yarası olduğunu söyledi ve ülkede ekonomik kriz yaşanırken bazı kişilerin evlerinde oturup, devletten maaş aldığını belirtti.

   Bu kişilerin göreve çağrılmadığından söz eden Atan, bunlar arasında göreve çağrılmak isteyen de, ikinci, üçüncü iş yapan da olduğunu kaydetti.

   Atan, şunları kaydetti:

   “Devlette külfet oluyor.

   Biz bunları söylüyoruz, ancak yetkililerin duyarsızlığı devam ediyor.

   Şu anda da görevden alınanlar ve yapılan atamalar var.

   Eğer bir kişi, bir gün bile müdürlük yapsa, emekliye çıktığında maaşı 36 yıl üzerinden değerlendirilecek.

   Emeklilik Yasası’nda bir değişikliğe gidilmedi.

   Şu anda neden şu an müşavir olan kişiler, neden bu görevlere çağrılmıyor da yeni atamalar yapılıyor?

   Zaten ekonomik kriz var.

   Buna rağmen amirleri, müdür yapıyorlar. Yani maaşları artıyor. Bu para maliyenin kasasından çıkıyor.

   Ülkede para yok diyorlar ama atamaya devam ediyorlar.

   Eski bürokratlardan atama yapsınlar. Bu insanların tecrübelerinden de yararlanılabilir.”

“Motivasyon sorunu yaşanır”

   Atan, bir kişinin atandığı görevden alınıp, eski görevine döndüğünde motivasyon sorunu da yaşandığına işaret ederek, şöyle devam etti:

   “Bu yasaya göre de bir kişi atanıp, daha sonra o görevden alındığında, eski görevine dönmesi gerekiyor. Ancak burada da sıkıntı var.

   Örneğin atanan kişinin statüsü birinci derece ise üçlü kararname ile müdür yapılmışsa ve 6 ay sonra görevden alınmışsa, geri döndüğünde birinci derece görevine döner, maaşını şube amirliği maaşı alır.

   Ancak onun üzerinde olan şube amirinin ise statü görevi onun üzerinde olur, ancak maaşı onun maaşından düşük olur. Nasıl bir motivasyon olacak? Nasıl bir düzen olacak?

   Ayrıca iki kişi arasında bir sorun varsa, olumsuz durumlar da ortaya çıkar.

   Bizim önerimiz ise müşavir olan kişiler için kadro yaratılıp, Kamu Hizmeti Komisyonu’na verilmesidir.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110