Paramızı aldılar, bizi ölüme terk ettiler

banner37

Daha iyi bir yaşam umuduyla, Kıbrıs’a iki ayrı tekneyle gelmeye çalışan Suriyeli 101 mülteci Güney Kıbrıs’ta, 34 mülteci de Yeşilırmak’ta yakalandı. Yeşilırmak açıklarında kaptanın denizin ortasında terk ettiği tekneden kurtarılan mülteciler, polise götürüldükleri sırada KIBRIS muhabirine konuştu:

banner87
Paramızı aldılar, bizi ölüme terk ettiler
banner90
banner99

TEKNEDE BEBEK VE ÇOCUKLAR DA VARDI… Kıbrıs açıklarında, dün iki mülteci teknesi tespit edildi. Güney Kıbrıs açıklarında sabah saatlerinde görülen teknede bulunan 6’sı çocuk, biri bebek, 88’i erkek ve 6’sı kadın olan 101 Suriyeli mülteci, Rum polis teknesiyle kurtarıldı. Akşam saatlerinde ise, Yeşilırmak açıklarında ikinci mülteci teknesi görüldü. Yaşları 20 ile 40 arasında değişen 34 Suriyeli erkek mülteci, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Sahil Güvenlik ekibi tarafından karaya çıkarıldı.

KAPTAN, DENİZİN ORTASINDA MÜLTECİLERİ BIRAKIP KAÇTI… Güney Kıbrıs’ta yakalanan 101 Suriyeli göçmenin, Kokkinotrimithia Mülteci Kampı’na götürüldükleri belirtildi. Yeşilırmak açıklarında yakalanan 34 Suriyeli göçmen de, Güzelyurt Polis Karakolu’na alındı. Edinilen bilgiye göre, kuzeyde yakalanan teknenin kaptanı, mültecileri denizin orta yerinde bırakıp kaçtı. Polise götürülen mülteciler, “Paramızı aldılar bizi ölüme terk ettiler” dedi. 34 mültecinin bugün Güzelyurt’ta mahkemeye çıkarılması bekleniyor.

Güren TİLKİ

Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçan yüzlerce Suriyeli, daha iyi bir yaşam kurabilmek için canlarını hiçe sayıp, güvenlikten yoksun teknelerle Akdeniz’de yola çıkıyor.

Kıbrıs açıklarında da dün iki ayrı teknede toplam 135 mülteci yakalandı.

İlk mülteci teknesi dün sabah saatlerinde Güney Kıbrıs açıklarında, 20 deniz mili uzakta tespit edildi. Teknede, altısı çocuk, biri bebek, 88’i erkek ve 6’sı kadın olmak üzere 101 Suriyeli mülteci vardı.

Öğle saatlerine doğru Rum polisinin radarına yakalanan ikinci mülteci teknesi ise, akşam saatlerinde Yeşilırmak açıklarında görüldü.

Yeşilırmak'ın yaklaşık bir deniz mili açığında bulunan teknede, yaşları 20 ile 40 arasında değişen 34 Suriye uyruklu erkek sığınmacı yakalandı.

Mülteciler, Güzelyurt Polis Karakolu’na götürüldü.

Yeşilırmak açıklarında yakalanan 34 mültecinin bugün mahkemeye çıkarılması bekleniyor.

101 mülteciyi taşıyan tekne, balıkçı limanına götürüldü

Rum polisi dün sabah saatlerinde, Kıbrıs’ın güney batı kıyısında, Greco Burnu'ndan 20 deniz mili uzakta, bir mülteci teknesi tespit etti.

101 Suriyeli mülteciyi taşıyan tekne, polis gemisi eşliğinde Protaras balıkçı limanına götürüldü.

6’sı çocuk, biri bebek, 88’i erkek ve 6’sı kadın olan 101 Suriyeli’nin Kokkinotrimithia Mülteci Kampı’na götürüldükleri belirtildi.

İlk mülteci teknesinin tespitinin ardından Rum polis radarına, Kokkina yerleşim bölgesine doğru hareket eden bir tekne daha takıldı. Öğleden sonra ise polis, teknenin kuzeye doğru ilerlemeye başladığını gördü.

Teknenin kaptanı kaçtı

Dün öğleden sonra saat 16.00’da ise Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Sahil Güvenlik ekibi, Yeşilırmak açıklarında, 34 mülteciyi taşıyan bir tekne tespit etti.

Yeşilırmak'ın yaklaşık bir deniz mili açığında, bir tekne içerisinde yaşları 20 ile 40 arasında değişen 34 Suriye uyruklu erkek sığınmacının olduğu belirtildi.

Yedidalga Sahil Limanı’na götürülen mülteciler daha sonra otobüsle, Güzelyurt Polis Karakolu’na sevk edildi. Mültecileri, taşıyan teknenin kaptanının, mültecileri denizin orta yerinde bırakıp kaçtığı öğrenildi. Polise götürüldükleri sırada KIBRIS’a konuşan mülteciler “paramızı aldılar, bizi ölüme terk ettiler” dedi.

Polis, teknenin üzerindeki şasi numarasına bakarak yaptığı araştırmada, teknenin kayıtlı olmadığı bilgisine ulaştı.

Mültecilerin, bugün Güzelyurt’ta mahkemeye çıkarılması bekleniyor.

Bu arada Kızılay, mültecilere battaniye ve yiyecek götürdü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108