banner6

Paranın babasına ait olduğunu iddia ediyor

banner37

Paranın babasına ait olduğunu iddia ediyor
banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   Mali Suçlarla Mücadele Amirliği tarafından düzenlenen “Kurye Operasyonu”nda, ülkeye yasa dışı olarak sırt çantası içerisinde suç geliri olduğuna inanılan 500 bin Euro soktuğu suçlamasıyla tutuklanan Oleksandra Suprun isimli Ukraynalı kadının zanlının şu ana kadar ülkeye getirdiği kara paranın toplamda 1 milyon 350 bin Euro olduğu belirlendi.

   Suprun’u dün mahkemeye çıkararak aleyhindeki tutukluluk süresini 8 gün uzatan polis, zanlının paraların babasına ait olduğunu söylediğini açıkladı.

   Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Kıdemli Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında Savcı Ahmet Özlemler’in tanığı olarak yeminli şahadet veren polis memuru Türker Samancıoğlu, 16.06.2022 tarihinde “kuryeler tarafından KKTC’ye yüksek miktarda nakit paraların sırt çantaları içerisinde getirileceği ve getirilen paraların suç geliri olabileceği” bilgisinin alındığına vurgu yaptı.

   Samancıoğlu, aynı gün Mali Suçlarla Mücadele Amirliği tarafından gerçekleştirilen Kurye Operasyonu’nda Ukrayna uyruklu zanlı Oleksandra Suprun’un İstanbul’dan KKTC Ercan Havalimanı’na gelirken yanında yolcu beraberi şüpheli olarak görülen 500 bin Euro nakit parayı getirdiğinin tespit edildiğine dikkat çekti.

   Zanlının, yapılan sorgusunda paranın gayrimeşru kaynağını gizleyip, makul bir izahat veremediğini belirten Samancıoğlu, yürütülen soruşturma neticesinde zanlının, 2022 yılı içerisinde ilk tespitlere göre 01.04.2022 tarihinde KKTC’ye yolcu beraberi 150 bin Euro ve 23.04.2022 tarihinde de KKTC’ye 200 bin Euro nakit para getirdiğinin tespit edildiğini anlattı.

   Samancıoğlu, aynı tarihte zanlının KKTC’ye getirmiş olduğu paralar ile ilgili olarak vermiş olduğu sözlü beyanında “Tanımadığı birinin havalimanından kendisini aldığı, Lefkoşa’da bilmediği bir ofise gittiğini, orada tanımadığı birine parayı verdiğini, ayrıca yine başka tarihte geldiğinde ise Lefkoşa’da bir eve götürüldüğü ve orada tanımadığı birine parayı teslim ettiğini itiraf ettiğini mahkemeye aktardı.

   Türker Samancıoğlu, zanlının tasarrufunda bulunan GKRY’ye ait Nakit Beyan formundan 30.05.2022 tarihinde İstanbul’dan Atina üzerinden Larnaka’ya yolcu beraberi 460 bin Euro götürdüğünün tespit edildiğine vurgu yaptı.

   Samancıoğlu, zanlının geçmişte beraberindeki paraları KKTC’ye getirdiği günlerde Ercan Havalimanı’ndan giriş yaptıktan hemen sonra kısa bir zaman dilimi içerisinde GKRY’ye geçiş yaptığı ve ardından KKTC’ye geri dönerek aynı gün içerisinde Ercan Havalimanı’ndan KKTC’den ayrıldığının tespit edildiğini söyledi.

“Getirdiği paraları Güney’e götürüyordu”

   Samancıoğlu, zanlının getirdiği paraları KKTC üzerinden GKRY’ye götürdüğüne inanıldığını anlattı.

   Zanlının aynı gün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden temin edilen derdest emri gereği tutuklandığını belirten Samancıoğlu, tasarrufunda bulunan ve sırt çantası içerisinde muhafaza ettiği 500 Bin Euro’nun emare olarak zapt edilerek Devlet Haznesi’ne yatırıldığını kaydetti. 

   Samancıoğlu, zanlının tasarrufunda bulunan cep telefonunun incelenmek üzere teslim alınıp, aynı gün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden Bilişim Yasası tahtında bilişim emri temin edildiğini söyledi. 

   Samancıoğlu, suçtan elde edilen gelir olduğuna inanılan 1 milyon 350 bin Euro nakit parayı KKTC’ye yolcu

beraberi getirdiğinin tespit edildiğine dikkat çekti.

Miktar 1 milyon 350 bin Euro’ya yükseldi

   Polis memuru Türker Samancıoğlu, 8 Mayıs 2022 tarihinde yine zanlının yolcu beraberinde 500 bin Euro nakit parayı KKTC’ye yolcu beraberi getirdiğinin tespit edildiğine vurgu yaptı.

   Samancıoğlu, zanlının bugüne kadar suç geliri olduğuna inanılan 1 milyon 350 bin Euro nakit parayı getirip, aranan bir şahıs ile birlikte Güney Kıbrıs’a geçirdiğine dikkat çekti.

   Samancıoğlu, mesele ile bağlantısı olduğuna inanılan bir şahsın arandığını ve zanlının aleyhine tahkikatın çok yönlü devam ettiğini söyleyerek, poliste 8 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

   Kıdemli Yargıç Mine Ozankaya, talebi onayladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104