banner6

Parselasyon izni çıkmadan, ağaçlık alan kiralandı!

banner37

KIBRIS’ın dün manşetten “Bir doğa katliamı daha!” başlığıyla yayımladığı haber sonrası Orman Dairesi ile Devlet ve Emlak Malzeme Dairesi yetkilileri, Haspolat’ta Kıb- Et Mezbahası yakınında bulunan arazide inceleme yaptı, düzleştirilen alanda ağaç olmadığını savundu. Konuyu araştırdığımızda çok daha ilginç bir detayla karşılaştık:

Parselasyon izni çıkmadan, ağaçlık alan kiralandı!
banner99

Ahmet UÇAR

MÜRACAAT VAR, İZİN YOK… Haspolat’ta Kıb-Et Mezbahası’nın yakınındaki arazi içerisindeki 150’ye yakın çam ağacının yok edilerek, alanın düzleştirildiğine yönelik haberimiz, ilgili birimleri harekete geçirdi. Bölgede yapılan incelemede, söz konusu arazide iş araçlarıyla sürülen yerde ağaç bulunmadığı öne sürüldü. Konuyla ilgili araştırmamız sonucunda, araziye yapılacak iş yeri için parselasyon izni talep edildi ancak Şehir Planlama Dairesi “yasal prosedür tamamlanmadan izin çıkmayacak” yanıtı verdi. Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi tarafından 21 Mart’ta yapılan başvuru, eksik izinler nedeniyle henüz sonuçlanmadı. Buna rağmen, arazi kiralandı, ağaçlık alanın dibi dümdüz edildi.

KIBRIS, dün Haspolat’ta Kıb- Et Mezbahası yakınında bulunan arazideki ağaç katliamını manşetten duyurdu, yetkili birimler harekete geçti.

Gazetemize ulaşıp doğa katliamını bildiren vatandaş, arazideki 150 adet çam ağacının yok edildiğini iddia ederek, iş araçlarının arazide düzleştirme yaptığını bildirdi ancak arazide inceleme yapan ekipler, daha farklı bir rapor verdi.

Orman Dairesi ile Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi ekipleri, bölgede yaptıkları incelemede, çam ağaçlarıyla dolu söz konusu arazinin ormanlık alan olmadığını, düzleştirme çalışmasında da en fazla bir veya iki ağaca zarar verildiğini tespit etti. 

Konuyla ilgili dün araştırmalarımıza devam ettiğimizde çok daha ilginç bir durumla karşılaştık.

banner134

Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi yetkilisi, Şehir Planlama Dairesi’nin parselasyon izni verdiğini, kendilerinin söz konusu araziyi iş yeri açılması için kiraladıklarını belirtti.

Şehir Planlama Dairesi’ndeki bir yetkiliden elde ettiğimiz bilgi ise, “onaysız, izinsiz” bir işlem yapıldığı iddiasını gündeme getirdi, çünkü söz konusu arazinin parselasyonu için henüz onay yazısı çıkmadı.

Başarı: Onay alarak kiralandı

Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi Müdürü Mustafa Başarı, arazinin iş yeri yapılması amacıyla kiralandığını belirterek, arazide ağaçlık bir alanın olmadığını, ağaç katliamının yapılmadığını söyledi.

Başarı, bir arazinin kiralanması için Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi’ne başvuruda bulunulduğunu, başvurunun yetkili yerler tarafından onaylanmasının ardından kiralandığını dile getirerek, Haspolat’taki arazinin de onay alarak kiralandığını ifade etti.

Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi’nden bir çalışanın araziye giderek incelemelerde bulunduğuna işaret eden Başarı, yapılan incelemelere göre 40 – 45 metrelik bir alanda çalışma yapıldığının, bu alanın ağaçlık bir alan olmadığının, ağaçlara zarar verilmediğinin öğrenildiğini söyledi.

Başarı, arazinin kiraya verilmeden önce yetkili yerlerle görüşülüp görüşülmediği konusunda bir bilgisinin olmadığını ancak Şehir Planlama Dairesi tarafından bu arazinin önceki dönemlerde parselasyon izni aldığını açıkladı.

Şehir Planlama Dairesi henüz onay vermedi

KIBRIS’a bilgi veren Şehir Planlama Dairesi’ndeki yetkili kişi, Haspolat’ta Kıb-Et Mezbahası’nın yakınındaki arazi talanıyla ilgili yaşanan süreci anlattı.

Edindiğimiz bilgiye göre, söz konusu araziye iş yeri açılması için Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi, Şehir Planlama Dairesi’ne bir proje sundu. Şehir Planlama Dairesi ilk etapta sunulan proje için parselasyon yapılmasının sözlü olarak uygun olabileceği görüşünü belirtti ancak kısa süre sonra proje değiştirildi.

Proje değişikliği 21 Mart’ta Şehir Planlama Dairesi’ne sunuldu. Daire yetkilileri de, Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi’nin ilgili birimine “Yasal prosedür tamamlamadan parselasyon izni çıkmayacak” bildiriminde bulundu.

İzlenmesi gereken prosedüre göre, parselasyon izninin çıkabilmesi için ilgili birim ve/veya kişi, iş yeri açılacak alan için Telefon Dairesi, KIB-TEK, Orman Dairesi, İtfaiye Müdürlüğü gibi daha birçok yerlerden “uygunluk” belgesi almalı.

Parselasyon izni için şu an müracaat var ancak izin yok.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88