banner6

“Parti için değil halk için adımlar atacağız”

banner37

HP Lefkoşa Milletvekili Adayı Zühal Tunalı, kendi ayakları üzerinde duran, halkın alım gücünü destekleyen bir ülke için çalışacaklarını kaydetti

“Parti için değil halk için adımlar atacağız”
banner150 banner150 banner151 banner143

Ahmet UÇAR

Halkın Partisi (HP) Lefkoşa Milletvekili Adayı Zühal Tunalı, HP’nin görevde olduğu süreçte birçok girişimde bulunduğunu belirterek, seçmeni 23 Ocak’ta sağlam bir sınavın beklediğini kaydetti.


Tunalı, hükümete gelmeleri durumunda akılcı, kendi ayakları üzerinde duracak politikalara destek vermenin, halkın alım gücünü destekleyecek politikalar yürütmenin, çocuklara daha iyi eğitim vermek amacıyla tam gün eğitime ağırlık verilecek bir eğitim sistemi kurmanın öncelikleri arasında bulunacağını açıkladı.

“Hizmet vermek için aday oldum”


HP Lefkoşa Milletvekili Adayı Zühal Tunalı, HP’de “Toparlanıyoruz” hareketinden bu yana şeffaf, hesap verebilir, çekişmelerin olmadığı bir yapının bulunduğunu belirterek, şikayetten çok hizmete odaklanan, ülkede sorunların çok olduğu bilinciyle hizmet vermek için yola çıktığını kaydetti.


Kudret Özersay’ın 7 yıl önce Kapalı Maraş’ın uluslararası hukuka uyarak eski sahiplerine KKTC idaresi altında açılması fikrinin kendisini oldukça heyecanlandırdığını dile getiren Tunalı, bu yolda yürümeye ve destek vermeye karar verdiğini ifade etti.

“Seçmeni 23 Ocak’ta sağlam bir sınav bekliyor”


Siyasette yeni ve iktidar deneyimleriyle güçlü, samimi kadrolarıyla kurulacak hükümette üçüncü parti olarak yerlerini alacaklarını söyleyen Tunalı, “Aslında seçmeni 23 Ocak’ta sağlam bir sınav bekliyor. 400 vekil adayından 50 vekilin seçileceği seçim, sorgulayan, araştıran, ince eleyip sık dokuyan seçmenin elinde hak ettiği yönetime kavuşacaktır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.


Tunalı, HP’nin görevde olduğu süreçte iyi işlere imza attığına işaret ederek, dokunulmazlıkların kaldırılmasının, suçlu veya suçsuz karara bağlanmaların önünün açılmasının, Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nın hayata geçmesinin, müşavirlik devamlılığının kaldırılmasının, Kanser Kayıt Yasası’nın yürürlüğe girmesinin, zarar eden Şeker Sigorta’nın kâra geçmesinin ve usulsüzlüklerin üzerine gidilmesinin bunlardan bazıları olduğunu vurguladı.

“Gereken adımlar atılmazsa göç ve isyanlar artacak”

 


Türkiye düşmanlığı üzerinden bir siyaset yürütmeyeceklerine dikkat çeken Tunalı, akılcı, kendi ayakları üzerinde duracak politikalara destek vermenin, halkın alım gücünü destekleyecek politikalar yürütmenin, çocuklara daha iyi eğitim vermek amacıyla tam gün eğitime ağırlık verilecek bir eğitim sistemi kurmanın öncelikleri arasında bulunacağını açıkladı.


Tunalı, dünyada 8 milyar insanın çok az bir bölümünün mutlu bir şekilde yaşadığını belirterek, eski çağlarda kölelerin ayağına pranga vurulması nedeniyle bu kişilerin köle olduklarının bilindiğini anımsattı.


Tunalı, “Günümüzdeki modern köleler ise kendini özgür sanarak yaşıyor. Oysa maddenin esiri olarak beynindeki prangalarla yaşıyor” dedi.


Yolsuzluklarla ve haksızlıklarla mücadele edilmediği, insan odaklı eğitime odaklanılmadığı durumda göçlerin ve isyanların yüksek oranda yaşanacağını dile getiren Tunalı, HP’nin ideolojik tanımlamalara ihtiyaç duymayan değerler üzerine kurulu, hümanist bir parti olduğunun altını çizdi.

“Partiyi değil, halkı koruyacak adımlar atacağız”


Her atılan adımın partiyi değil halkı korumak üzere atılacağına işaret ederek, “Temennim halkın kirli bilgiden arındırılarak görebildiği şekilde seçime katılıp oyunu kullanarak yeni yönetime onay vermesidir” diyen Tunalı, seçmene şu şiirle mesaj vermek istediğini kaydetti:

“Yerin seni çektiği kadar ağırsın.

Kanatların çırpındığı kadar hafif.

Kalbin attığı kadar canlısın.

Gözlerin uzağı gördüğü kadar genç.

Sevdiklerin kadar iyisin.

Nefret ettiklerin kadar kötü.

Ne renk olursa kaşın gözün karşındakinin gördüğüdür rengin.”

Zühal Tunalı kimdir?


Sinop Ayancık’ta, esnaf bir babanın kızı olarak doğdu.


Türkiye Halk Bankası’nda göreve başladığı yıl Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden mezun oldu.


26 yıl bankacılık yapan Zühal Tunalı, çalışma hayatını Lefkoşa Şubesinde şube müdürü olarak tamamlayıp emekli oldu.


Banka görevi süresince çeşitli para, kambiyo, dış ticaret ve çeşitli kurslarla kurum içi eğitimlere katıldı.


Sanata, tiyatroya ve çevreye karşı ilgili olan Tunalı, Inner Wheel Kulüp ile İş Kadınları Derneği üyesi.


Çatalköy Belediyesi’nde bir dönem belediye meclisi üyeliği yaptı.


Vakıflar Bankası’nda yönetim kurulu üyeliğinde bulundu.


Hakın Partisi’nde 6 yıldır üye olarak yer alan Tunalı, parti meclis üyeliğinde de bulunuyor.


2004 yılından bu yana aile şirketleri olan Tunalı İnşaat ve İzolasyon firmasında yönetici pozisyonu ile mali işler sorumlusu olarak çalışmakta.

banner343
YORUM EKLE
YORUMLAR
İlknur Ercan
İlknur Ercan - 3 hafta Önce

Yerini tam hakeden, başarılı ve gelecek vaadeden bir aday.Başarılar diliyorum.

Taliha ercan.
Taliha ercan. - 3 hafta Önce

Arkadaşıma başarılar diliyorum.zaferler onun olsun

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110