Partiler seçime hazırlanıyor

banner37

Yüksek Seçim Kurulu’nun belirlediği seçim takvimi işlerken, seçime iki aydan kısa bir süre kala siyasi partiler, 7 Ocak’taki erken genel seçimde yarışacak olan milletvekili adaylarını belirlemeye devam ediyor

Partiler seçime hazırlanıyor
banner99

Ahmet VAMIK

Değişen, Yeni Seçim ve Halkoylaması Yasası ile birlikte, 7 Ocak 2018’de gerçekleştirilecek olan Erken Genel Seçim’de ilk kez çarşaf liste şeklinde oylama yapacak olan seçmenler, Cumhuriyet Meclisi’ne gönderilecek 50 yeni milletvekilini belirleyecek.  Yüksek Seçim Kurulu’nun belirlediği seçim takvimi işlerken, seçime iki aydan kısa bir süre kala siyasi partiler 7 Ocak’taki erken genel seçimde yarışacak olan milletvekili adaylarını belirlemeye devam ediyor.

İlk olarak Halkın Partisi (HP) tarafından 50 milletvekili adayının belirlenmesinin ardından, sırasıyla, Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP-YG), Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ve Ulusal Birlik Partisi (UBP)’de milletvekili adaylarını belirledi.

Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen Demokrat Parti (DP) ile Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ise milletvekili aday adaylarını belirlemek için halen daha çalışmalara devam ediyor.

Seçime katılacak olan tüm siyasi partiler tarafından Milletvekili adaylarının belirlenmesinin ardından ise 1 Aralık 2017 tarihinde Yüksek Seçim Kurulu’na partiler ve bağımsız adaylar tarafından adaylık başvuralı sunulacak.

Gözler TDP ve DP’de

Toplumcu Demokrasi Partisi’nde bu akşam gerçekleştirilecek olan Parti Meclisi toplantısında milletvekili aday adaylığı listesinin onaylanarak kesinleştirileceği öğrenilirken, 26 Kasım günü gerçekleştirilecek ön seçimle 50 kişilik aday listesinin belirleneceği öğrenildi.

Demokrat Parti’de ise aday adaylığı başvurularının sona ermesiyle birlikte aday adaylarının listesinin kesinleştirilerek ön seçim tarihinin belirlenmesi bekleniyor.

Aday olamayan isimlerde dikkat çekti

Cumhuriyetçi Türk Partisi ve Ulusal Birlik Partisi tarafından geçtiğimiz gün gerçekleştirilen ön seçimde aday adayı olan bazı isimler liste dışı kaldı. Bölgelerdeki kadın aday kotası nedeniyle erkek aday adaylarından bazıları liste dışı kalırken, bazı adaylar ise parti üyelerinden geçerli sayıda oy alamayarak liste dışı kaldılar.
Cumhuriyetçi Türk Partisi’nde Lefkoşa Eski Kaymakamı Alkan Değirmencioğlu ile Girne Eski Kaymakamı Mehmet Envergil’in liste dışında kalması dikkat çekerken mevcut milletvekilleri arasında liste dışında kalan herhangi bir isim olmadı.

banner134
Ulusal Birlik Partisi tarafından gerçekleştirilen ön seçimde Milletvekili Ergün Serdaroğlu ile Milletvekili Hamit Bakırcı’nın liste dışında kalması bazı kesimler tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Öte yandan aday adaylığı büyük tartışma konusu olan Turgay Avcı ile Erdoğan Şanlıdağ da üyeler tarafından liste dışında bırakılırken, ön plana çıkan aday adayları arasından Avukat Hasan Yücelen, Kaptan Pilot Akay Yılmaz, Mehmet Çelebioğlu ve Derviş Ekşici de liste dışında kalan isimler oldular.

CTP’de aday olamayan isimler

LEFKOŞA: Alkan Değirmencioğlu, Barış Önel, Bengül Gargınsu, Derviş Bladanlı, Kazım Zaimoğlu, Mehmet Kayra, Onay Hacıküçük, Orhun Mevlit

GİRNE: Alpay Çelebi, Mehmet Envergil

İSKELE: Reşat Oğuz, Yalçın Kömürcügil

UBP’de aday olamayan isimler

LEFKOŞA: Hasan Yücelen, Oğuz Ceyda, Akay Yılmaz, Hakan Fellahoğlu

MAĞUSA: Ersun Kutup, Derviş Ekşici

GİRNE: Fikret Öğdü, Hasan Eratal, Ergün Serdaroğlu, Cafer Barutcuzade

İSKELE: Turgay Avcı, Hamit Bakırcı, İrfan Tansel Demir

GÜZELYURT: Cihan Kombos, Mehmet Çelebioğlu, Leyla Güneş

LEFKE: Erdoğan Şanlıdağ, Tahsin Zabit, Halil Gazi Güney, Timuçin Pargalıoğlu, Nadir Tahsildaroğluları, Kenan Örgen

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2017, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75