banner6

Patates tarlasını don vurdu

banner37

Patates tarlasını don vurdu
banner150 banner151 banner143

Güren TİLKİ

Ülkemizde geçtiğimiz günlerde etkili olan soğuk hava dalgası üreticilerin kabusu oldu… Sıfır dereceye yaklaşan sıcaklıklar nedeniyle patates tarlalarını don vurdu, üreticiler zarara uğradı.

   Güzelyurt’a bağlı Taşpınar’da geçimini tarımla uğraşarak sağlayan Kemal Günsel’in patatesleri de dona maruz kalarak heba oldu.

   KIBRIS’a konuşan Günsel, 45 yıldır üreticilik yaptığını, ancak mart ayında ilk kez don olayına şahit olduğunu belirterek, 30 dönümlük arazideki tüm patateslerinin zarar gördüğünü söyledi.

   Zararının bir an önce tazmin edilmesini bekleyen Günsel, patateslerin tohumuna 40 bin TL ödediğini, gübrenin torbasını ise 330 TL’den aldığına dikkat çekti, zararının büyük olduğunu vurguladı.

   Tarım Bakanlığı’na yaşadığı zararı aktardığını belirten Günsel, yetkililerin birkaç gün içinde bölgeye gelerek zarar-tespit çalışması yapacağını söylediğini dile getirdi.

   Günsel, üretime devam edebilmek için bu gibi zararların devlet tarafından karşılanması gerektiğini ifade ederek, Genel Tarım Sigortası Fonu’na da kayıtlı olduğunu belirtti.

   “Emeklerimiz boşa gitti, çok üzgünüm” diyen Günsel, patateslerden verim almayı beklerken evdeki hesabın çarşıya uymadığını söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110