Patates üretimi durdu!

banner37

Döviz krizi, patates üretimini de vurdu. Dövizin, astronomik rakamlara ulaşmasından dolayı Türkiye’deki fabrikalar, patatesin “olmazsa olmazlarından” “taban gübre” üretimini durdu. KKTC’deki patates üreticileri de gübre bulamadığı için tarlaya ekim yapamıyor

banner87
Patates üretimi durdu!
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Dünyanın en kaliteli patatesinin yetiştirildiği ülkemizde, döviz krizi, patates üretimini de vurdu. Birçok üretici, patates ekiminin olmazsa olmazı olan “taban gübresi” bulamadıkları için patates ekimini yapamıyor.

Gübre sıkıntısı yaşayan patates üreticilerinden gübre bulabilenler de istedikleri markayı bulamamaktan şikâyet ediyor.

Levazım Makine ve Gıda Pazarlama Kooperatifi Ltd. Sekreteri Orhan Kürşad, dövizin hızlı yükselmesinden dolayı Türkiye’deki gübre üretici firmalarının fiyat konusunda gerçekçi rakamlar vermediklerini, ancak bayramın geçmesiyle fiyatın normalleştiğini, önümüzdeki hafta gerekli gübrenin KKTC’ye ulaşmasını beklediklerini açıkladı.

Yahya: Gübre eksikliği var

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Patates Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yahya, dövizin ani yükselmesi nedeniyle Türkiye’deki bazı fabrikaların üretimlerini durdurduklarını söyledi.

Hasan Yahya, bu tür sıkıntıların zaman zaman yaşandığını kaydetti.

Patates üreticilerinin, ekimden önce “taban gübresi” olarak adlandırdıkları gübreyi attıklarını, bu gübre olmadan ekim yapmadıkları kaydeden Yahya, Çayönü Kooperatifi’nin, Beyarmudu, İncirli ve Çayönü’ndeki patates üreticilerine gereken gübreyi sağladığını bildirdi.

Hasan Yahya, ancak diğer köylerde patates üreticiliği yapanların gübre konusunda sıkıntı yaşadığını dile getirdi.

Gübre tedarik eden üreticilerin marka seçimi yapamadıklarını da anlatan Yahya, gübre alanların da istedikleri marka gübreyi alamadıklarını söyledi.

Kürşad: Önümüzdeki hafta gelmesi bekleniyor

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Zirai Levazım Makine ve Gıda Pazarlama Kooperatifi Ltd. Sekreteri Orhan Kürşad, Patates Üreticileri Birliği’nin konu ile ilgili açıklamalarının doğru olduğunu söyledi.

Orhan Kürşad, dövizin yükselmesinden dolayı Türkiye’deki üretici firmaların gübre için gerçekçi fiyatlar vermediklerini kaydetti.

Bayramın ardından normalleşme başladığı için gübre ticaretinin yeniden başladığını ifade eden Kürşad, gerekli gübrenin önümüzdeki hafta Türkiye’den ülkemize ulaşmasını beklediklerini bildirdi.

Orhan Kürşad, sorunun, KKTC’deki firmalarla alakalı olmadığını, döviz krizi nedeniyle Türkiye’deki üretici firmalarda yaşandığını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2018, 08:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75