Patatesçilerden ithal patates iznine tepki

banner37

Kıbrıs Türk Patates Üreticileri Birliği Başkanı Hakseven, donmuş patates ithaline verilen yüzde 15’lik izni “üreticiye vurulan darbe” olarak nitelendirdi

Patatesçilerden ithal patates iznine tepki
banner90
banner99

Funda ÖZSAKINÇ

Bakanlar Kurulu, ülkemizde yağışların normallerin üzerinde ve kesintisiz şekilde devam etmesi nedeniyle ülkemiz ürünü sanayi tipi (donmuş parmak patates üretiminde kullanılan) patateslerin hasadında yaşanan gecikmeden dolayı, donmuş patates ithalatında sorun yaşanmaması amacıyla ithal izni verdi.

Donmuş patates ithal eden ithalatçılara, Tarım Dairesi kayıtlarına göre 2019 yılı içerisinde yerli üretim donmuş patates ürününden aldıkları miktarın karşılığında yapacakları ithalatın yüzde 15’i kadar bir miktar için ithal izni verilmesi kararına Kıbrıs Türk Patates Üreticileri Birliği Başkanı Engin Hakseven, tepki gösterdi.

Hakseven, “İthal izni üreticiye vurulan darbedir” diyerek patates üretiminden 500 ailenin ekmek yediğini, birlik olarak sanayi tipi patates üretmek için büyük gayret gösterdiklerini kaydetti.

Hakseven, şöyle konuştu:

“Parmak patatese hammadde oluşturan ürünü sökmeye başladık. İlkbahar ürünü patates ise mayıs ayı sonunda piyasaya çıkacak. Biz bu kadar ürünü ne yapacağız? Şu an için piyasaya yetecek kadar stokta patates var, geçen yılla kıyasladığımızda fiyatlarda da bir yükselme söz konusu değil, hatta patates fiyatları bu yıl geçen yılın altında”.

Hakseven, hükümetin aldığı kararı yeniden gözden geçirmesini ve bir an önce eski kotaya dönmesini talep etti. Hakseven, vatandaşa da çağrıda bulunarak yerli ürüne destek vermesini istedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75