banner6

Patatesler hastalıklı çıktı!

banner37

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye’den gelen sertifikalı patateslere yaptığı ileri tetkik denetiminde mantari bir hastalık tespit ederek ürünlerin dağıtımını ve satışını durdurdu. Market ve pazarlardaki patatesler toplatılarak imha edilip, yeni gelecek siparişler iptal edildi

Patatesler hastalıklı çıktı!
banner99

İbrahim FEVZİOĞLU

KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, market ve pazarlarda satılmak için Türkiye’den ithal edilen patateslere uyguladığı ileri tetkik denetiminde mantari hastalığı tespit etti. Bu gelişme üzerine ülkeye gelmesi planlanan ürünlerin gelişi iptal edildi, hali hazırda gelmiş olan patatesler ise toplanarak imha edildi..

Bakanlık konu ile alakalı yaptığı açıklamada “Patates Üreticileri Birliği Kooperatifi’ne ithal izni verilerek, ülkemize ithal edilen yemeklik patateslerde bitki sağlığı açısından mantari bir hastalık tespit edildi. Tespit edilen hastalık, patateslerdeki yumruların önemli bir hastalığı olup bitkisel üretimde ekonomik kayıplara neden olabilir.  Bu hastalık insan veya hayvan üzerinde sağlık açısından hiçbir olumsuz etkisi olmamakla beraber, sadece patates üretiminde risk teşkil ediyor” dedi.

“Patatesler toplatılıp imha edildi”

Konu ile alakalı KIBRIS’a konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, KKTC’de üretilen patateslerin yeteri kadar olmamasından kaynaklanan yüksek fiyatları aşağıya çekmek amaçlı Türkiye’den ithal patates ithal ettiklerini söyledi.

Şahali, “Bu patateslerin Türkiye’den güvenlik belgesi ile geldi. Ancak ileri tetkik aşamasında mantari bir hastalık tespit ettik. Gelecek olan ürünleri iptal ettik ve burada halihazırda gelmiş olan hastalıklı ürünleri toplayarak imha ettik” ifadelerini kullandı.

“Rum ile sıkıntı yaşamamak için imha ettik”

Kıbrıs Türk Patates Üreticileri Birliği başkanı Engin Halkseven “Toplatılan patatesleri Çömlekli çiftliğinde kireç ile imha ettik” dedi. Aksi bir durumda Yeşil Hat Tüzüğü uyarınca Güney Kıbrıs ile sorun yaşanabileceğini söyleyen Halkseven, patateslerin kireç kullanılarak imha edildiğini söyledi.

Halkseven “Tespit edilen mantari hastalığın toprağa karışması durumunda patates üretimi tıpkı domateslerdeki gibi sıkıntı yaratır dolayısı ile bu durum çok dikkat edilmesi gereken bir husustur” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2018, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104