Patateste 12 bin tonluk kayıp var!

banner37

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Engin Halkseven, su kaynaklarının azalması ve tohumluklardaki hastalık nedeniyle bu yıl patateste beklenen 18 bin tonluk rekoltenin, 6 bin tonda kaldığını söyledi

Patateste 12 bin tonluk kayıp var!

Ahmet İLKTAÇ

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Engin Halkseven, birçok sektörde olduğu gibi patates üretiminde de sorunlar yaşandığını ve bu yılki verim kaybının çok yüksek olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz ay göreve başlayan birliğin yeni başkanı Engin Halkseven, bu yıl patatesteki kaybın 12 bin olduğunu açıkladı.

Bu yıl patateste beklenen 18 bin tonluk rekoltenin 6 bin tonda kaldığını anlatan Halkseven, başta su kaynaklarının azalması, tohumluklardaki hastalık ve daha pek çok sorun yüzünden patateste büyük verim kaybının yaşandığını vurguladı.

Halkseven, ülkede sürekli hale gelen zamların üreticileri sıkıntıya soktuğunu da kaydetti.

Bu yılki patates üretiminin hedeflenenin çok altında kaldığına dikkat çeken Halkseven, su kaynaklarının azalması ve patatesin tohumluğunda nükseden hastalık nedeniyle 18 bin ton olması gereken patates üretiminin sadece 6 bin tonda kaldığını yineledi.

Engin Halkseven, bunun hem ülkemiz için, hem de patates üreticileri için büyük kayıp olduğunu dile getirdi.

Marketlerde patates fiyatının 6 TL’ye çıkması ile ilgili de konuşan Halkseven, tüccarın, patatesin kilosunu üreticiden 1 lira 30 kuruştan alıp stok yaptığını, üreticinin elinde patatesin bitmesiyle de bu stoku çıkarıp yüksek fiyata marketlere sattığını savundu.

Tüccar, patatesi 1 lira 30 kuruştan aldı

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Engin Halkseven, herkesin de bildiği gibi patatesin kilogram fiyatının marketlerde 6 TL’ye kadar ulaştığını kaydetti.

Tüccarın, üreticinin elinden patatesi kilogram başına 1 lira 30 kuruştan alıp stok yaptıktan sonra, üreticinin elinde patatesin bitmesiyle de ürünü çok yüksek fiyattan satmasından dolayı patatesin pahalı olduğunu anlatan Halkseven, “Eğer Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK), üreticiye 2 bin ton alım garantisi verse, patatesin fiyatı çok daha ucuz olurdu” dedi.

Engin Halkseven, patates üreticisinin, maliyetlerinin çok astronomik rakamlara ulaştığını, elektrik zammının, gübre ve mazot fiyatının yüksekliğinin, patates fiyatlarının artmasına yol açtığını bildirdi.

Özellikle 2-3 yıldan bu yana, su miktarının yarı yarıya azaldığından yakınan Halkseven, acilen Türkiye’den gelen suya ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

Başkan Engin Halkseven,  yine ilkbahar patates ekiminde havaların aşırı sıcak olmasından dolayı tohumluklarda hastalığın nüksettiğini ve hasatta yüzde 40’lık bir azalma yaşandığını dile getirdi.

Bu yılki üretim miktarının yaklaşık 6 bin ton seviyesinde kaldığını aktaran Halkseven, bunun bin tonunun sanayi tipi patates olacağını, 5 bin tonun da iç piyasada tüketileceğini söyledi.

Halkseven, ülkemizde bu yıl dönüm bazında ekilip iyi bir üretim olmuş olsaydı, rekoltenin 18 bin ton olacağını kaydetti. 

Bunun hem ülke için, hem de patates üreticileri için büyük bir kayıp olduğunu anlatan Halkseven, Tarım Bakanlığı’nın, dönüm başına 100 TL olarak verdiği teşviği 300 TL’ye çıkarmasını talep etti.

Engin Halkseven, sanayi tipi patates üretimi yapan fabrikanın özellikle de bu yıl özverili çalışmalarından ötürü iyi bir istikrar yakaladığını söyledi. Bu fabrikanın üretim kalitesinin Avrupa Birliği standartlarında olduğunu kaydeden Halkseven, fabrikanın yılda 3 bin ton sanayi tipi patates ürettiğini, üreticilerinden daha çok patates gelmesi durumunda kapasitesini 5 bin tona kadar çıkarabileceğini ifade etti.

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Engin Halkseven, fabrikanın üretimini 5 bin tona çıkarması halinde yurt dışından patates ithal edilmek zorunda kalınmayacağı için paranın da ülke içinde kalacağına işaret etti.

Hal Yasası çıkmalı

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Halkseven, üreticilerden, birlik ve beraberlik içinde hareket edip ürünlerini iyi değerlendirmelerini istedi.

Yeşil Hat Tüzüğü ile Rum tarafına dönem dönem patates sattıklarını söyleyen Halkseven, milliyetçilik nedeniyle Rum üreticilerin hasatları bitmeden Rum tüccarların Türklerin patatesini almaktan korktuklarını kaydetti.

Engin Halkseven, Rum tüccarların güneydeki ürün bitmeden Türklerden patates alması durumunda ya arabalarının, ya da fabrikalarının kundaklandığını öne sürdü.

Dönem dönem Türkiye’ye de patates ihraç ettiklerini anlatan Halkseven, dünyanın en lezzetli patatesini ürettiklerini ve bunun tanıtımının iyi yapılabilmesi halinde Türkiye’ye daha çok patates ihraç edilebileceğini açıkladı.

Engin Halkseven, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali’den ve hükümetten Hal Yasası’nı bir an önce hayata geçirmelerini istedi. Ülkemizde Hal Yasası bulunmadığı için tüm üretim sektörünün zarar ettiğine dikkat çeken Halkseven, bu yasanın olmaması nedeniyle kimin verip, ne aldığının belli olmadığını, bunun da devletin vergi kaybına yol açtığını bildirdi. Engin Halkseven, Hal Yasası’nın hayata geçmesiyle istihdam olanaklarının da doğacağını belirtti.

Engin Halseven, şöyle konuştu:

“Yeni birlik yönetimi olarak ülkedeki tüm patatesçileri bir araya toplamak istiyoruz. Birlikte mücadele etmeliyiz. Geçmiş yönetimler döneminde doğu ve batı bölgelerindeki patatesçiler arasında küskünlük oldu. Amacımız bu küskünlüğü ortadan kaldırmaktır. Bu nedenle de batı bölgesinden 3 patatesçimizi yönetime aldık. Bu da çok güzel bir olay oldu. Ümit ederim ki üreticimiz, birlikte istişare edip ürünlerimizi tüketiciyi mağdur etmeden daha iyi fiyata satabiliriz”.
 

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER