Patlamamış havan mermileri can alacak

banner37

Yuvacık’ta 18 gün önce patlamamış 81 mm havan topu mermisinin bulunmasının ardından dün akşamüzeri tarla içerisinde patlamamış bir havan topu daha tespit edildi

banner87
Patlamamış havan mermileri can alacak
banner90
banner8

Güren TİLKİ

Güzelyurt’ta bağlı Yuvacık’ta mühimmat patlaması sonucu 13 yaşındaki bir çocuğun hayatını kaybettiği yerin yakınlarında, dün saat 17.00 sıralarında tarla içerisinde patlamamış 81 mm havan topu daha bulundu.

Söz konusu mühimmatın çiftçilerin tarla içerisinde çalışırken patlamaması ‘büyük bir şans’ olarak nitelendirildi.

Gözetleme kulesinin alt kısmında, tarla içerisinde toprağa saplanmış olan havan topunu gören çiftçiler, vakit kaybetmeden durumu polise bildirdi.

İhbar üzerine kısa sürede olay yerine giden Güzelyurt Polis Müdürlüğü’nde görevli Adli Şube ekipleri, bölgede geniş güvenlik önlemi aldı, bazı yolları kapattı.

Fünye ile patlatılarak imha edildi

banner134

Olay yerine giden Bomba İmha Uzmanları, mühimmatın bulunduğu yerde inceleme yaptı.

Havan topu mühimmatı, uzman ekipler tarafından fünye ile patlatılarak imha edildi.

Adli Şube ekipleri, bölgede başka bir bombanın daha olma ihtimaline karşın uzun süre araştırma yaptı.

Bu arada, Yuvacık köyü girişinde 18 gün önce de 81 mm’lik havan topu bulunmuş ve güvenlik önlemleri nedeniyle köyün bir kısmı boşaltılmıştı.

Havan topu, uzman ekipler tarafından patlatılmıştı.

Mühimmatın patlaması sonucu ölmüştü

Öte yandan, bilindiği üzere Yuvacık’ta sakin Gürcistan uyruklu 13 yaşındaki Makhir İsmailov, 14 Aralık 2018 arazi içerisinde ölü olarak bulunmuş ve İsmailov’un, bölgede bulunan bir mühimmatın patlaması sonucu öldüğü öğrenilmişti.

İsmailov’un otopsisinde de ölüm sebebinin "patlayıcı madde etkisiyle gelişen iç organ ve büyük damar yaralanması" sonucu olduğu tespit edilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75