Patlamamış mühimmat korkusu

banner37

Ülkemizdeki atış alanları aynı zamanda tarım ve hayvancılıkla uğraşan onlarca insanın her gün adım adım gezdiği topraklardan başka bir yer değil

Patlamamış mühimmat korkusu
banner90
banner8

ÜRETİCİLER ÇARE İSTİYOR… Askeri atış alanlarının çoğu ya çiftçinin ekili arazisinin yakınında ya da mandıraların bulunduğu boş alanlarda bulunuyor. Bu alanlarda zaman zaman patlamamış mühimmat görülmesi ise birçok üreticiyi korkutuyor. Mevlevi’de 2018’in Aralık ayında atış alanı yakınlarındaki arazide mühimmatın patlaması nedeniyle 13 yaşındaki bir çocuğun hayatını kaybetmesi, akıllara kazınmış durumda. Böyle bir olayın yeniden yaşanmamasını isteyen üreticiler, bu soruna çare bulunmasını istiyor.

“HER SEFERİNDE KÖY BOŞALTILIYOR”… Güzelyurt ilçesinin en küçük köyü olan Yuvacık’taki üreticiler de her gün aynı korkuyu yaşıyor. Bölgede bulunan atış alanı ve çevresinde zaman zaman patlamamış mühimmat bulunduğunu belirten üreticiler, her seferinde köy boşaltılarak mühimmatın imha edildiğini söyledi. Yuvacıklılar, “Bölge arazilerinde hayvanlarımızı gezdiriyoruz, tarlalarımızı ekip biçiyoruz ve her an patlamamış bir mühimmat nedeniyle başımıza bir şey gelmesinden korkuyoruz” dedi.

Güren TİLKİ

Ülkemizin farklı bölgelerinde birçok atış alanı var. Askerin atış yapacağı dönemlerde, söz konusu alanlar sivile kapatılıyor.

Özellikle Güzelyurt bölgesinde bulunan atış alanları, aynı zamanda üreticinin de toprağı.

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan onlarca insanın her gün adım adım dolaştığı bu topraklarda, patlamamış mühimmat görmek mümkün.

Kendi ekip biçtiklerine topraklarına girmeye, hayvanlarını bölgede otlatmaya korkar olan üreticiler, her an başlarına kötü bir olay gelecek endişesi taşıdıklarını söylüyor.

Mevlevi’de 2018’in Aralık ayında atış alanı yakınlarındaki arazide mühimmatın patlaması nedeniyle 13 yaşındaki bir çocuğun hayatını kaybetmesi, akıllara kazınmış durumda.

banner134
Böyle bir olayın yeniden yaşanmamasını isteyen üreticiler, bu soruna çare bulunmasını istiyor.

Bu isyan, bu kez Güzelyurt ilçesinin en küçük köyü olan Yuvacık’tan geldi… Köy sakinleri büyük korku ve endişe içinde…

“Korkuyoruz”

Zaman zaman bölgede patlamamış mühimmat bulunduğunu ve her seferinde köyün boşaltılarak mühimmatların imha edildiğini belirten Yuvacık sakinleri, her an bu mühimmatlardan birine denk gelerek bir kazaya kurban gitmekten korktuklarını dile getirdi.

Bölgedeki arazilerde hayvanlarını otlattıklarını, tarlalarını, bahçelerini ekip biçtiklerini anlatan Yuvacık halkı, geçimlerini hayvancılık ve çiftçilikten sağladıklarını vurgulayarak, atış alanıyla ilgili yetkililerin bir önlem almasını istedi.

Askerin atış yapacağı dönemlerde, bölge kaymakamlıkları duyuru yaparak, atış alanlarının kapalı olacağı tarihleri açıklıyor.

Bu tarihler kapsamında sivil halkın güvenlik gerekçesiyle bölgeye girmesi yasak. Bu durum üreticileri de kapsadığından, atış alanı yakınında tarlası ve hayvanları olanlar, belirtilen sürelerde ne ekili alanına gidebiliyor, ne de ağılına…

Yuvacık’taki üreticiler, can korkusunun yanı sıra günlerce ürünlerine ve hayvanlarına da bakamadıklarını belirtti.

Yuvacık sakinleri, geçen yıl da birkaç kez patlamamış mühimmatın imhası nedeniyle köyün boşaltıldığını anımsattı.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2020, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75