banner6

Pavlopulos: Kıbrıs, uluslararası bir meseledir

banner37

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, "Kıbrıs, uluslararası bir meseledir. Yunanistan, bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasından yanadır." dedi.

Pavlopulos: Kıbrıs, uluslararası bir meseledir
banner151 banner143

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki temasları kapsamında mevkidaşı Aleksandar Vucic ile görüşen Pavlopulos, Cumhurbaşkanlığı'ndaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Balkan ülkelerinin AB'de her zaman yeri olduğunu ifade etti.

Sırbistan'ın da AB'ye üyelik müzakerelerinde 10 fasıl açtığını hatırlatan Pavlopulos, AB'ye girecek Balkan ülkelerinin kendi sorunlarını birliğe taşımaması gerektiğini, Yunanistan'ın da AB için sorun teşkil edecek bir Balkanları AB'de arzu etmediğini kaydetti.

Bir soru üzerine Kıbrıs meselesini de değerlendiren Pavlopulos, "Kıbrıs, uluslararası bir meseledir. Yunanistan, bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasından yanadır. Ancak bu durum, Kıbrıs'ın AB üyeliğini göz önünde tutularak ve uluslararası hukuk çerçevesinde gerçekleşmelidir." dedi.

Adada askeri birliklerin değil, uluslararası hukukun varlığından yana olduklarını söyleyen Pavlopulos, Yunanistan'ın Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri içinde olmak istediğinin de altını çizdi.

Pavlopulos, Türkiye'nin "kapı ve pencerelerinin Yunanistan'a dönük" olduğuna işaret ederek "Haklara saygı duyulmasını istiyoruz. AB'nin sınırları, üye ülkelerin sınırlardır. Lozan'ın uygulanmasını talep ediyoruz. Bu antlaşma, manevralara alan bırakmamaktadır. Biz Türkiye'ye 'Sizin yolunuz açık, Lozan'a saygı duyun' diyoruz. Bu konuda taviz vermiyoruz." diye konuştu.

Kıbrıs meselesi ile Kosova sorununun karşılaştırılmasına da değinen Pavlopulos, bu iki konunun "gece ile gündüz gibi" birbirinden farklı olduğunu ifade ederek Makedonya ile Yunanistan arasındaki isim meselesinin de çözüme kavuşturulması halinde bu ülkenin AB'ye üyeliğini destekleyeceklerini söyledi.

Vucic'den "Katalonya" açıklaması

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic de ülkesinin AB'ye üyelik sürecinde fasıllar açmaya devam edeceğini vurgulayarak yakın zamanda Yunanistan ile stratejik ortaklık konusunda iş birliği protokolü imzalamayı planladıklarını söyledi.

Katalonya'da dün yapılan bağımsızlık referandumuna da değinen Vucic, İspanya'nın toprak bütünlüğünü desteklediklerinin altını çizdi.

Vucic, İspanya'nın da bugüne kadar Sırbistan'ın toprak bütünlüğünü her zaman desteklediğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Referandumun yasa dışı ilan edildiğini öğrendim. Bu noktada her Sırp vatandaşın soracağı soru çok basit. AB'nin temellerini oluşturan politikaları ve uluslararası hukuku yıkarak nasıl oluyor da referandumsuz bir parçalanmayı yasal ilan ettiniz? Brüksel'e gittiğimde hangi soruyu sormalıyım? Neden biz Sırplar en kötü muameleye maruz kaldık? Katalonya'daki referandum geçersiz olurken, nasıl oluyor da Kosova referandumsuz ayrılabiliyor?"

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2017, 16:47
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104