Pazar esnafının gözü yollarda kaldı

banner37

Lefkoşa Otobüs Terminali’nde kurulan yılın ilk Açık Pazarı’na halk beklenen rağbeti göstermedi

Pazar esnafının  gözü yollarda kaldı
banner90
banner8

Ahmet UÇAR

“YILBAŞINDAN ÖNCE DAHA İYİYDİ”… Lefkoşa Otobüs Terminali’nde her pazar tezgah kuran esnaflar, yılbaşından önce az çok satış yaptıklarını, durumlarının daha iyi olduğunu belirterek, yılbaşından sonra kurulan Açık Pazar olmasına karşın, halkın doğru dürüst bir rağbet göstermediğinden yakındı. Açık Pazar esnafı, halkın marketlere rağbet göstermesi nedeniyle de pazar esnafının unutulduğu görüşünde.

Lefkoşa Otobüs Terminali’nde her pazar günü kurulan Açık Pazar’ın esnafı, yeni yılın ilk pazarında beklediği satışı yapamadı. “Vatandaş pazara çıkmadı, adeta yaprak kımıldamıyor” diyen esnaf, halkın alışverişlerde marketlere rağbet gösterip, açık pazar esnafını unuttuğu görüşünü savundu.

Yılın ilk Açık Pazarı olması nedeniyle, meyve ve sebzelerin fiyatlarını sabit tutarak veya düşürerek zararına satışa sunan esnaflar beklediği satışı ne yazık ki yapamadı.

Pazar alanında bu hafta birçok esnafın ise tezgahlarını kurmadığı gözlemlendi.

Esnaf, yılbaşından önce az da olsa satış yapabildiklerini, belli bir hareketlenmenin olduğunu belirterek, yılbaşının ardından ise pazar alanının sinek avladığını kaydetti.

Halkın Koronavirüs’ün de etkisiyle artık marketlere koştuğunu, kendilerinin iş yapamayacak duruma geldiklerini ifade eden esnaf, üreticilerin zor durumda olduklarına dikkat çekti.

Esnaflar ne dedi ?...  

Yasin Yılmaz:

Yılbaşının ardından ilk pazar günü gelip tezgahımızı kurduk ama hiçbir hareket yok. Ürünlerin fiyatını düşürdük, zararına satıyoruz ama ne gelen var ne giden. Her şey ortada, bakın! İnsan m var? Ne yapacağız bilmiyorum.

Havvana Solmaz:

Üretici de esnaf da çok zor durumda. Mağusa’da birçok üretici artık üretimi bıraktı, marketler bizi bitirdi. Halk artık pazara gelmiyor, tüm alışverişini marketlerde yapıyor. Marketler meyve sebze satışına girince biz bittik. Onlar alışverişini yapsın, bizi de bıraksınlar satışlarımızı yapalım. Borcun içindeyiz. Arı domatesin kilosunu 10 TL’ye satıyorduk şimdi iş olsun diye 3 kilosunu 10 TL’ye satmaya başladık ama yeni yılın ilk haftası pazara insan gelmedi ki. Durumlar böyle giderse biz de üretmeyi bırakmak zorunda kalacağız.

Ökkeş Baba:

Yeni yılın ilk haftası pazarda insan yok, hani nerde ? Yılbaşından önce de işler yine kırıktı ama şimdiki gibi değildi, şimdi daha beter durumdayız. Bu Koronavirüs bitmediği müddetçe esnafın durumu da düzelmez. Aşılar gelir, millet toparlanırsa o zaman düzene girebiliriz. Önceden şu anki malın 4 mislisini getirip satardık, şimdi dörtte birinin getiriyoruz yine satamıyoruz. Allah hayırlısını versin, başka bir şey diyemem.

Edip Dilekçi:

İşler durgun, hiçbir şeyin tadı tuzu yok. Yılbaşından önce de kötü durumdaydık ama şu anki durumdan daha iyiydi. Şimdi tam dibe vurduk. İnsan yok. Fiyatlar da düştü ama bir şey satılmıyor. Domates 2 buçuk, patates 2 TL ama insan yok ki talep olsun. Bu dönemde ne yapacağız bilmiyorum. Herkes zor durumda. Hem Koronavirüs hem yılbaşı alışverişleri nedeniyle halk bu hafta pazara uğramadı bile.

Mithat Yıldırım:

Satışlardaki düşüş devam ediyor, hiçbir şeyin tadı tuzu yok. Vatandaş artık pazara gelmiyor. Halk, genelde marketleri tercih ediyor, orada kredi kartı da geçtiği için marketler daha cazip geliyor. Yılbaşından önce az da olsa iş yapmıştık ama şimdi o da yok. Tezgahımı kurdum ama sabahtan beri ürünlerimden hiç eksilmedi, satış yapamadım. Çoğu esnaf da tezgah açmadı. Çok büyük sıkıntı içerisindeyiz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75