Pazar payında sınırlama yok

banner37

Ercan Havaalanı’nda yer hizmetleri veren şirketlerin pazar payını belirleyen yasa gücündeki kararname uygulamadan kalktı

Pazar payında sınırlama yok
banner87

Ceren ÖZBİL

Bakanlar Kurulu Ercan Havaalanı’ndaki yer hizmetleri hakkında olan yasa gücündeki kararnamenin yürürlükten kaldırılmasına karar verdi.

Bu karar Resmi Gazete’de de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yürürlükten kaldırılan yasa gücündeki kararname, Ercan Havaalanı’nda yer hizmeti veren kuruluşların hiçbir zaman Ercan Havaalanı’nın yer hizmeti pazar payının yüzde 60 oranının üzerinde hizmet veremeyeceğini ve hizmet payının yüzde 60 oranının üzerine çıkan şirketin her 6 uçak için verdiği hizmet sonrasında dört uçak payını diğer şirkete bırakmasını içeriyordu.

Bu kararnamenin yürürlükten kaldırılmasıyla Ercan Havaalanı’ndaki yer hizmetleri ile ilgili pazar payı serbest bırakılmış oldu.

Sofi: Serbest piyasa ekonomisinde pazar payı belirlemek zor

Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Mustafa Sofi, yürürlükten kaldırılan yasa gücündeki kararnamenin Ercan Havaalanı’ndaki yer hizmetlerinin pazar payını düzenleyen bir kararname olduğunu açıkladı.

Yürürlükten kaldırılan bu kararname ile yer hizmeti veren şirketlerden birine yüzde 60 diğerine de yüzde 40 pazar payı verildiğini kaydeden Sofi, bu kararnamenin kalkmasıyla bu oranların da kalktığını belirtti.

Sofi, bu konuda yetkili bakanlığın Maliye Bakanlığı olduğunu ifade etti, ancak kendisinin de ülkede serbest piyasa ekonomisi uygulanması nedeniyle bu kararnamenin yürürlükten kalkmasına olumlu baktığını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2018, 08:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER