Pazarın şampiyonu fasülye; kilosu 25 TL

banner37

Sebze ve meyve fiyatları, cep yakıyor…

Pazarın şampiyonu  fasülye; kilosu 25 TL
banner99

İTHAL OLDUĞU İÇİN PAHALI… Sebze ve meyve fiyatlarındaki yükseklik, vatandaşı da esnafı da zorluyor. Tezgahların bu haftaki şampiyonu, kilosu 25 TL’den satılan sarı fasülye ve taze fasülye oldu. Esnaf, geçtiğimiz haftalarda 7-8 TL arası değişen fasulyenin fiyatındaki artışın, Türkiye’den ithal edilmesi ve tezgaha gelene kadar bir çok vergiye tabi olmasından kaynaklandığını açıkladı. Sofraların ve yemeklerin vazgeçilmezi olan domatesin kilosu ise 8 ile 12 TL arasında alıcı buldu.

Funda ÖZSAKINÇ

   Lefkoşa’da sabahın erken saatelerinde tezgah açan pazarcılar, gün boyu alıcı bekledi.

   KIBRIS, pazardaki sebze ve meyve fiyatlarını inceledi, cep yakan rakamlarla karşılaştı.

   Pazarın şampiyonu, kilosu 25 TL’den satılan sarı fasülye ve taze fasülye oldu. Bazı tezgahlarda taze fasülyenin kilosu 18 TL’ydi… Esnaf, geçtiğimiz haftalarda 7-8 TL arası değişen fasulyenin fiyatındaki artışın sebebinin, Türkiye’den ithal edilmsi ve tezgaha gelene kadar bir çok vergiye tabi olmasından kaynaklandığını açıkladı.

   Sofraların ve yemeklerin vazgeçilmezi olan domates, kilosu 8 ile 12 TL arasında değişen fiyatlarla alıcı bulurken, kampanya yapan esnaf, 3 kilo veya 4 kilo domates alana 4 TL’den satış yaptı.

   Patates kilosu 1,50 TL ile 3 TL arasında satılırken, soğan kilosu 3 TL’den müşterilere sunuldu.  

banner134
   Patlıcanın kilosu 3 ile 5 TL arası, biberin kilosu 10 TL, pancarın kilosu ise 8 TL’den satıldı.

   Meyvelerin fiyatı da pahalılıkta yarışıyor.

   Kavunun fiyatı cinsine göre değişiklik gösteriyor. Kavunun kilosu 2 TL ile 3 TL arası değişirken, mandalina 5-7 TL arası, nar 7 TL, üzüm 10-15 TL arası, guafa 15 TL, erik 15 TL, armut ise 10 ile 12 TL arasında satışa çıktı.

   Limonun kilosu ise 5-7 TL arasında değişti.

Esnaf da şikayetçi

   Esnaf Ahmet Şahin, “Üretimimizin, yoğun çalışmamızın karşılığını alamıyoruz. İşler çok seyrekleşti, piyasa çok durgun. Pazarda neredeyse insan kalmadı. Pazarda en pahalı ürün fasulye, Türkiye’den geliyor, nakliyesi, vergisi, çok yüksek. Mal ettiğimiz fiyatların da altına vermek zorunda kalıyoruz. Adamıza sebze- meyve pandemide kapanıldığı zaman da geldi, bir sıkıntı olmadı ama alacak insan yok, kime satacağız” dedi.

   Ali Şahin, domatesin fiyatının pahalılığına dikkat çekerek birinci kalite ürünü satamadıkları için ikinci ya da üçüncü kalite ürüne yöneldiklerini söyledi. Şahin, ülkede az üretim olduğu için meyve-sebzenin Türkiye’den getirildiğini bu sefer de pahalıya mal olduğunu belirtti.

   Esnaf Edip Dilekçi, “Ürünlerin yüzde 90’ı Türkiye’den geliyor ve yetersiz geliyor. Onun için herşey ateş pahası. Bu yıl virüsle de çok sarsıldık. Sadece biz değil, bizim gibi olan tüm küçük esnaf bu sıkıntıları yaşıyor” dedi.

   Yasin Yılmaz, mevsim dönüşü olduğu için üretimin durduğunu ifade ederek “Yerli bir çok ürünümüz vardı ama tükendi. Türkiye’den gelen ürün çok maliyetli oluyor. Onun için nakliyesi, gemisi, vergisi, tahlili, deposu, yani bu ürünler Pazar tezgahına gelene kadar zaten maliyet gittikçe artıyor” şeklinde konuştu.

   Cem Batman, ürünlerinin fiyatının uygun olduğunu belirterek ülkede üretim politikası olmamasını eleştirdi. Batman, “30 sene üretim yaptık, böyle bir düzensizlik görmedik. Türkiye’den gelen malları hep tüccarlar kazanıyor. Üretici bu memlekette ezildi. Kazanan hep tüccarlardır. Üretim yapılmamasının sebebi, insanları bıktırdılar, hakkını alamıyorlar neden üretim yapsınlar ki” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75