Pazarlama kooperatifçiliğini geliştirmeyi hedefliyoruz

banner37

Kooperatif Şirketler Mukayyidi Kemal Deniz Dana, ülkede kooperatifçiliği geliştirmek üretim ve pazarlama çalışmalarının daha aktif hale gelmesi gerektiğini söyledi:

Pazarlama kooperatifçiliğini geliştirmeyi hedefliyoruz
banner8

Ceren ÖZBİL

“BİRLİKTE BAŞARMAK KOOPERATİFÇİLİĞİN ÖZÜ”… Kooperatif Şirketler Mukayyidi Kemal Deniz Dana, birikimin, paylaşımın, birlikte başarmanın, birlikte yürütmenin kooperatifçiliğin özü olduğunu, ancak yıllarca bunun ihmal edilip finansal bacağının ön planda tutulduğunu belirtti. Şimdi üretim ve pazarlama bacaklarını da ortaya koymak için çalıştıklarını kaydeden Kemal Deniz Dana, “Hedefimiz, 2021 ile 2022’de pazarlama kooperatifçiliğini daha etkin hale getirmek” dedi

“HER ŞEHRE BİR MÜZE”… Kemal Deniz Dana, hem kooperatifçiliği, hem de yerel ürünleri tanıtan bir müze kurma hedefinde de olduklarını belirtti ve “Her şehirde böyle bir müze kurulması gerekiyor. Çünkü gerçekten Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin var oluş mücadelesinde kooperatifler öneli bir mihenk taşı olmuştur” şeklinde konuştu

Kooperatif Şirketler Mukayyidi Kemal Deniz Dana, ülkede kooperatifçiliği geliştirmek için kooperatiflerin üretim ve pazarlama çalışmalarının daha aktif hale gelmesi gerektiğini belirterek, hedeflerinin 2021 ile 2022’de pazarlama kooperatifçiliğini geliştirmek olduğunu söyledi.

Kooperatiflerin kredi, tasarruf ve tüketim olmak üzere üç kısma ayrıldığından söz eden Kemal Deniz Dana, kooperatiflerin üretim ve pazarlama yönünde geliştirmesi gerektiğine dikkat çekerek, bu yönde de çalışmaları olduğunu anlattı.

Dana, pademi sürecinin, üretimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdiğini söyledi ve “Hedefimiz 2021 ile 2022’de pazarlama kooperatifçiliğini daha etkin hale getirmek” dedi.

3 çeşit kooperatif var

  Kooperatif Şirketler Mukayyidi Kemal Deniz Dana, kooperatiflerin üç kısma ayrıldığını, bunların kredi kooperatifleri, tasarruf kooperatifleri ve tüketim kooperatifleri olduğunu ifade etti.

Dana, şöyle konuştu:

“Örneğin bazı kooperatifler bakkaliye işletiyor. Örneğin Dikmen’de marketi var ancak aynı zamanda kredi kooperatifidir de…

Yani küçük küçük mevduatlarla kredi veriyor. Süt paraları geldiğinde onları dağıtıyor, yemini sağlıyor, gübresini sağlıyor.

 Bazı kooperatifler tasarruf kooperatifidir. Örneğin Li-Koop, OYAK, Me-Bank… Bunlarda ciddi anlamda banka gibi çalışan ancak kooperatif olan kuruluşlardır.

Yani küçük köylerde daha çok çiftçi ve havyacılık faaliyetlerinin sürdürülmesi ile ilgili faaliyetler yapılıyor.

Ancak bunu yaparken de topladığı birikimlerden, mevduatlardan üreticiye küçük küçük krediler veriyor. Hem kredi noktasında, hem üretim noktasında üyelerine destek veriyor”.

“Kooperatiflerin üretim ve  pazarlama bacakları da ortaya konuluyor”

Kemal Deniz Dana, birikimin, paylaşımın, birlikte başarmanın, birlikte yürütmenin kooperatifçiliğin özü olduğunu ancak yıllarca bunun ihmal edilip, finansal bacağının ön planda tutulduğunu belirtti.

Şimdi üretim ve pazarlama bacaklarını da ortaya koymak için çalıştıklarını kaydeden Kemal Deniz Dana, şöyle devam etti:

“Kadınlardan inanılmaz bir destek var.

4 Temmuz’da Girişimci Kadınlar Kooperatifi kuruluyor.

Bu kooperatif aracılığı ile kadınların ürettikleri toplanacak ve pazarlanacak.

Yani evde bir kadının yaptığı ürün alınacak ve pazarlanacak.

Otellere, turizme, iç piyasaya bu ürünler pazarlanacak.

Bunlar içinde el işi, karpuz, kavun daha birçok ürün olacak.

Örneğin bir bölgede gül ekimine, kooperatif destek verecek.

banner134
İnsanlar ekecek, kooperatif, bu ürünleri alacak ve pazarlayacak.

Böylece bu insanlar da hem yerel ürünleri destekleyecek, hem de para kazanacak.

Asil Nadir, İrfan Nadir bunu yapmıştı”.

“Pandemi süreci bize üretimin ne

kadar önemli olduğunu bir kez daha anlattı”

Kemal Deniz Dana, pandeminin, üretimin ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Biz pandemi süreci ile üretim noktasındaki yetersizliğimizi gördük.

Şimdi bize fırsattır ki biz üretimi destekleyelim ve ürettiklerimizi de pazarlayalım.

Şu andaki finansal argümanların yanında gündemimizi en çok meşgul eden madde, pazarlama kooperatifçiliğini 2021 ile 2022 ana düşüncesi haline getirmektir.

Çünkü finansal anlamda bir düzen oturdu. Ancak üretim ve pazarlamayı ciddi anlamda paydaşlarla konuşmamız gerekiyor, devletle konuşmamız gerekiyor, devletin buna taraf olması gerekiyor.

Üretilenleri bizim, gerek içte, gerekse de dışta pazarlamamız gerekiyor ve marka yaratmamız gerekiyor.

Kooperatifçilik bir markadır ve şimdi sıra ürünlerini marka haline getirmektedir.

Ürünler ceviz, patates gibi her bölgenin yerel ürünleridir.

Çünkü ülkemiz hizmet sektörüne dayalı turizm başta olmak üzere eğitim ile anılıyor.

Turizmi de üretimle birleştirerek, ürettiklerimizi turizmde tüketerek bir katma değer yaratacağız.

Her bölgede satış merkezi kurma düşüncemiz var.

Belediyelerle görüşüyoruz. Bu belediyelerin açık pazarlarında haftada bir, ayda bir, yerel ürünlerin, kooperatiflerde üretilen ürünlerin pazarlanması ile ilgili bir çalışma vardır.

Satış noktası kurulması ile ilgili bir çalışma vardır.

Belki Ercan Havaalanı’nda gümrüklerde belli noktalar kurulabilir. Bunları da hem devlet imkanlarını kullanarak, hem de kooperatiflerin imkanlarını kullanarak yapabiliriz”.

“Her şehirde bir kooperatifçilik müzesi kurulmalı”

Kemal Deniz Dana ayrıca, hem kooperatifçiliği, hem de yerel ürünleri tanıtan bir müze kurma hedefinde olduklarını belirtti ve “Her şehirde böyle bir müze kurulması gerekiyor. Çünkü gerçekten Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin var oluş mücadelesinde kooperatifler öneli bir mihenk taşı olmuştur” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75