PCR merkezlerinde izdiham

banner37

Kapalı mekanlara girişte ‘negatif’ test gösterme zorunluluğu getirilmesinin ardından dün Lefkoşa ve Girne’de PCR testi yapılan merkezlerde izdiham yaşandı. Uzun kuyruklarda, kan ter içinde sıra bekleyen vatandaşlar, canından bezdi. Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, yaşanan yoğunluk üzerine daha önce aldığı kararı revize etti

PCR merkezlerinde izdiham
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ – Ahmet UÇAR

GİRNE’DE TEST KİTLERİ BİTTİ… Girne’de dün test yaptırmak için Özyalçın PCR ve Aşı Merkezi’ne giden vatandaşlar, saatlerce sıcağın altında bekledi. Ancak öğle saatlerinde ‘test kitlerinin bittiğini’ öğrenince, şok yaşadı. Yaşanan mağduriyetten dolayı kısa süreli tartışma çıktı, olası bir olaya karşı polise haber verildi. Test kitlerinin aşırı yoğunluktan dolayı bittiği öğrenildi, test yaptıramayan vatandaşlar ise Leymosun Kültür Evi’ne yönlendirildi. Bu arada PCR merkezinin içerisinde bekleyen vatandaşların sosyal mesafe kurallarını hiçe sayması üzerine sağlık görevlileri, kurallara uyulması için yoğun çaba sarf etti.

“VİRÜSTEN DEĞİL, BEYİN KANAMASINDAN ÖLECEĞİZ”… Lefkoşa Fuar Alanı ile Mücahitler Sitesi’nde bulunan PCR merkezlerinde de dün yoğunluk yaşandı. Fuar Alanı’na yerleştirilen şemsiyeler dünkü yoğunluk nedeniyle yetersiz kaldı, birçok kişi 40 derece sıcaklıkta saatlerce güneşin altında bekledi. Mücahitler Sitesi’nde ise test kuyruğu binanın dışına taştı. Vatandaşlar, “Virüs kapmayalım, başımıza bir şey gelmesin diye bu PCR testlerini zorunlu yaptılar ama burada, güneşin altında sıra beklerken her an beyin kanaması geçirebiliriz” dedi.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin geçtiğimiz hafta kapalı mekanlara girişte aşılı kişilerden son 7 günde, aşısızlardan da son 72 saat içerisinde yapılmış negatif test gösterme zorunluluğu kararı almasının ardından dün PCR merkezlerinde izdiham yaşandı.

Buna ek olarak bazı çalışanlar ile Güney Kıbrıs’a geçmek isteyen kişilerden de negatif test istenmesi, izdihamın boyutunu bir o kadar daha artırdı.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, test merkezlerinde yaşanan yoğunlukları önlemek için daha önce aşılı kişilerle ilgili aldığı kararı yeniden gözden geçirdi.

Buna göre aşılı kişiler ile hastalığı 30-180 gün arasında geçirmiş kişilerden antijen veya PCR testi aranmayacak. Aşı yaptırmayan kişilerden ise son 72 saat içerisinde yapılmış PCR ve antijen testi gösterme zorunluluğu devam edecek.

Başkent Lefkoşa’da Fuar Alanı ve Mücahitler Sitesi ile Girne’deki Özyalçın PCR ve Aşı Merkezi’nde dün yine uzun kuyruklar oluştu. Aşırı talep nedeniyle Girne’de test kitleri bitti, vatandaşlar saatlerce sıcağın altına boşu boşuna bekledi.

Dün sabahtan itibaren test yaptırmak için 40 derecenin üzerinde sıcaklıkta, saatlerce güneş altında, ‘ayakta beklemek’ zorunda kalan vatandaşlar perişan oldu.

Kimi vatandaş test yaptırabilmek için güneşin altında, kimisi de bulabildiği gölgelik alanlara sığınarak sıra bekledi. Kimisi de ‘test kitlerinin bitmesi’ nedeniyle saatlerce boşu boşuna bekledi.

Birçok vatandaş, “Her hafta aynı eziyeti çekmekten bıktık, usandık” diyerek, bu soruna bir çare bulunmasını istedi.

Girne’de test kitleri bitti

Bulaşıcı Hastalıklar Sağlık Üst Komitesi’nin vaka sayılarının artması üzerine aldığı yeni kararların ardından Girne’deki PCR merkezlerinde de uzun kuyruklar oluştu.

Dün Özyalçın PCR ve Aşı Merkezi’ne giden çok sayıda vatandaş, test yaptırabilmek için saatlerce sıcağın altında beklemek zorunda kaldı. Ancak öğle saatlerine doğru ‘test kitlerinin bitmesi’ üzerine boşu boşuna sıra bekleyen onlarca vatandaş büyük bir şok yaşadı.

Yaşanan mağduriyetten dolayı vatandaşlar ile sağlık ve güvenlik görevlileri arasında kısa süreli tartışma çıktı, olası bir olaya karşı hazırlıklı olunması için polise haber verildi.

Bu arada PCR merkezinin içerisinde bekleyen vatandaşların sosyal mesafe kurallarını hiçe sayması üzerine sağlık görevlileri de kurallara uyulması için yoğun bir çaba sarf etti.

Test kitlerinin aşırı yoğunluktan dolayı bittiği öğrenilirken, saatlerce sıra bekledikten sonra test yaptıramayan onlarca vatandaş Leymosun Kültür Evi’ne yönlendirildi.

Mağdur olan vatandaşlar, “Biz burada saatlerce sıra bekledik, tam sıra bize gelecek, test kitleri bitti deniyor. Ne sistem var, ne düzen… Hem PCR testi yapmamız için karar üretiyorlar, hem de buna hazırlık yapmıyorlar. Zaten işten zar zor izin aldık, bir de test yapamadık. Böyle şey mi olur” şeklinde konuştu.

Fuara gölgelik yerleştirildi ama yetersiz kaldı

Lefkoşa Fuar Alanı ile Mücahitler Sitesi’nde bulunan PCR merkezlerinde de dün oldukça yoğunluk yaşandı.

Fuar Alanı’na Lefkoşa PCR/Antijen Merkezleri Sorumlusu Uzmanı Hemşire Filiz Uzun’un çabasıyla yerleştirilen şemsiyeler de dünkü yoğunluk nedeniyle yetersiz kaldı, birçok kişi saatlerce 40 derece sıcaklıktaki güneşin altında beklemek zorunda kaldı.

“Virüs kapmayalım, başımıza bir şey gelmesin diye bu PCR testlerini zorunlu yaptılar ama burada, güneşin altında sıra beklerken her an beyin kanaması geçirebiliriz” diyen vatandaşlar, gölgeliklerin yetersiz olmasından şikayet etti.

Mücahitler Sitesi’nde ise test kuyruğu binanın dışına taştı.

banner134
Mücahitler Sitesi’ne giden vatandaşlar da saatlerce güneşin altına beklemek zorunda kaldı.

“Artık bu eziyete son verin” diyen vatandaşlar, yetkililerin bir an önce önlem almasını istedi.

Leymosun Kültür Evi, PCR Merkezi olarak hizmete giriyor
 

Girne Belediyesi’ne ait Leymosun Kültür Evi’nde PCR testleri yeniden yapılmaya başlanıyor.
Girne Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Girne’deki mevcut PCR merkezindeki yoğunluğun azaltılması ve vatandaşların mağdur olmaması için Leymosun Kültür Evi, PCR Merkezi olarak yeniden hizmete giriyor.
Testler, pazartesi-cumartesi 08.00-14.00 ve pazar günü 08.00-13.00 saatleri arasında yapılabilecek.

 

Vatandaşlar ne dedi? … Vatandaşlar ne dedi? …

Tamer Alkaç:

“Ben şeker hastasıyım. İki doz aşımı da oldum ama üç saattir test sırasının bana gelmesini bekliyorum. Bu sıcakta PCR yaptırmak için kaç saat bekleyebilirim? Her hafta bu eziyeti çekiyorum…

Çalışan insanlar her hafta 2-3 saat nasıl izin alıp test yaptıracak? Niye daha fazla test merkezi kurmuyorlar? Niye bu sıcaklarda bize bu eziyeti çektiriyorlar? Bıktık usandık…”

Menekşe Kızılkurt:

“Çalıştığım için her hafta test yaptırmak zorundayım. İlk defa bu şekilde bir kalabalığa denk geldim. Resmen eziyet çekiyoruz! Yarım saattir bu sıcakta sıranın bana gelmesini bekliyorum. Daha ne kadar bekleyeceğimi de bilmiyorum.

Ben özel sektör çalışanıyım. Özelde çalışan kişiler için izin alıp gelmek çok zor. Ben test yaptırmak için bir saat izin aldım ama işe geri dönmem 2-3 saati bulacak gibi… Haftada birkaç kez bu eziyeti mi çekeceğiz? Artık bu işe bir çare bulunsun.”

Hayriye Polat:

“Boş insan mezarda olur, herkesin işi gücü var. Aşımızı da olduk ama iki saatten fazla bir süredir burada sıra bekliyoruz. Herkesin kendine göre işi var…

Özelde çalışan biri olarak tüm günümü burada harcamak zorunda kalıyorum. Hiç böyle şey olur mu? Millet sıcağın altında eziliyor. Bu işi kolaylaştırılmalı, bu eziyet sonlanmalı.”

Murat Sürücü:

“İşimiz gereği haftada bir kez test yaptırmak zorundayız. Ama bu sıcakta neden bize bu ısdırabı çektiriyorlar? Ben iki aşımı da oldum. Aşı olmamıza rağmen niye saatlerce bu sırayı bekliyoruz?

Yaklaşık bir buçuk saattir sıranın bize gelmesini bekliyoruz. Ben özelde çalışıyorum. Test yaptırmak için izin aldım. Bu saatten sonra işe de gidemeyeceğim. Bu çile yüzünden yevmiyem gitti. Benim günahım ne?

Bir buçuk saattir bu sıcakta, ayakta sıra bekliyoruz. Üstelik sosyal mesafe de yok.

Eşim tansiyon hastası, o da benimle birlikte bu eziyeti çekiyor… Bu işe bir çare yok mu? Öbür hafta test olmak için yine mi izin alacağım? Yevmiyem yine mi gidecek?”

Ali Aksu:

“Ben özel sektörde çalışıyorum. Taksiciyim. Her hafta mecburi olarak test yaptırıyorum. Son iki haftadır test merkezlerinde büyük bir rezalet yaşanıyor. Her geldiğimde bu sıcakta en az üç saat sıranın bana gelmesini bekliyorum. Üstelik bu eziyeti aşılı olmama rağmen çekiyorum…

Ben buraya işten izin alarak geldim. Burada beklediğim sürede kazancım da gitti. Bu durum işime engel oluyor. Hem kazancım gitti, hem de asaplarım bozuldu… Artık yeter.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75