banner6

PCR testini evlerine gelen birisi yapmış

banner37

PCR testini evlerine gelen birisi yapmış
banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   KKTC’den çıkış yapmak istedikleri sırada Ercan Havaalanı’ndaki görevliye verdikleri PCR test sonuçlarının sahte olduğu anlaşılan zanlılar A.S. ile R.D., dün mahkeme huzuruna çıkarıldı ve haklarında 3 gün tutukluluk emri alındı.

   Polis, yürütülen soruşturma kapsamında ibraz edilen negatif sonuçlu PCR testlerinin incelendiğini, X0002520864 barkod numaralı testin 10 Şubat 2022 tarihli ve V.N. adına düzenlenmiş olduğunun tespit edildiğini ancak diğer testin kime ait olduğunun henüz belirlenemediğini ifade etti.

   Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında yeminli şehadet veren Ozan Kuşak, zanlılar A.S. ve R.D.’nin “Sahte belgeyi tedavüle sürme” ve “Sahte davranışla kayıt temini” suçlarından methaldar olduğunu söyledi.

   Kuşak, zanlıların 19 Mayıs 2022 tarihinde, saat 16.15 raddelerinde Ercan Havaalanı’nda KKTC’den çıkmak için kendi adlarına sahte olarak düzenlenen KKTC Sağlık Bakanlığı’nın X0000530110 ile X0002520864 barkod numaralı negatif sonuçlu PCR testlerini, bilet ve bagaj işlemlerinin yapıldığı yerdeki görevli yer hizmetleri görevlisine verdiğini belirterek, zanlıların sahte belgeyi tedavüle sürmeye ve sahte davranışla kayıt temin etmeye teşebbüs ettiği esnada yer hizmetleri görevlisi tarafından tespit edildiğini kaydetti.

   Zanlıların aynı gün derdest emri gereği tutuklandığını dile getiren Kuşak, X0002520864 barkod numaralı test üzerinde yapılan sorgulamada 10 Şubat 2022 tarihli ve V.N. adına düzenlenmiş olduğunun tespit edildiğini ancak diğer testin kime ait olduğunun henüz belirlenemediğini ifade etti.

   Kuşak, soruşturmanın yeni başladığını, zanlıların herhangi bir ifade vermediğini söyleyerek, öte yandan zanlıların verdikleri sözlü beyanlarında Telegram isimli uygulama üzerinden tanıştıkları ve daha önce tanımadıkları şahsın evlerine gelip kendilerine test yaptığını ve daha sonra test sonucunu verdiğini beyan ettiğini anlattı.

   Soruşturma kapsamında alınması gereken ifadelerin ve incelenmesi gereken kamera görüntülerinin söz konusu olduğuna işaret eden Kuşak, serbest kalmaları halinde soruşturmaya olumsuz yönde etki etme ihtimallerinin bulunması nedeniyle zanlılar aleyhine 3 gün tutukluluk emri talep etti.

   Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Jale D. Ergüden, istenilen tutukluluk emrini verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104