banner6

Personel yine karanlıkta çalıştı

banner37

Gazimağusa Limanı Yolcu Salonu’nda elektrik sorunun hâlâ giderilememesi nedeniyle dün akşam limandan ayrılacak 3 gemi ve gemilere yüklenecek 113 TIR’ın işlemleri zor şartlarda yapılabildi.

Personel yine karanlıkta çalıştı
banner150 banner150 banner151 banner152

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa Limanı Yolcu Salonu’nda önceki günden bu yana devam eden elektrik sıkıntısı liman çalışanlarının zor şartlarda görev yapmalarına neden oluyor.

Limanın yolcu salonuna elektrik sağlayan üç faz hatta yaşanan arıza nedeniyle hâlâ kısmen elektrik verilebiliyor. Yolcu salonunda elektrik sıkıntısının devam etmesi nedeniyle dün akşam da gümrüksüz satış mağazalarının hiçbiri hizmet veremedi.

Gümrük çalışanları ise önceki akşam olduğu gibi dün akşam da limandan ayrılacak gemi ve TIR’ların gerekli işlemlerini zor şartlarda yapabildi. Gümrük çalışanları, dün akşam limandan ayrılacak Dipkarpaz, Via Famagusta ve Güzelyurt gemileriyle, bu gemilere yüklenecek toplam 113 TIR’ın işlemlerini seyyar masalar aracılığıyla aydınlatmanın bulunduğu bir noktada yapabildiler. TIR’ların gemiye yüklenmeden önce son muayenelerini yapan gümrük personeli elektrik arızası nedeniyle bu işlemi akşam karanlığında yapmak zorunda kaldı.

Üreticiyi mağdur etmemek için dayanıyoruz

Güç-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Müezzin, limanda içinde bulundukları olumsuz şartlarda hizmet vermeye devam etmelerinin nedeninin üreticilerin bin bir emekle ürettikleri portakal ve enginarın ihracatının sekteye uğramaması olduğunu söyledi. Ancak Müezzin, bu şartlara artık daha fazla dayanacak güçleri kalmadığını da kaydetti.

Mağusa Limanı’nın içerisinde bulunduğu olumsuzlar nedeniyle önümüzdeki günlerde bir takım eylemler planladıklarını ifade eden Müezzin, dün Mağusa Limanı Yolcu Salonu’nda yaşanan elektrik sıkıntısını basın yolu ve diyalog yoluyla yetkililerin ve kamuoyunun bilgilerine getirmelerine rağmen, yetkililerin sorunun çözümü için gözle görülür bir çalışma yapmadıklarından yakındı.

Müezzin, tüm uyarılarına rağmen yine karanlıkta işlem yapmakta kalmaları nedeniyle sorunu çözmeyen yetkilileri kınadıklarını açıkladı.

Mağusa Limanı’ndaki alt yapı eksiklikleri nedeniyle yaşanan zifiri karanlığın liman personelinin iş güvenliğinden yoksun, adeta canları ellerinde çalışmak zorunda bırakıldıklarını anlatan Müezzin, özellikle de Çalışma Bakanlığı’nı ve Sağlık Bakanlığı’nı göreve davet ettiklerini söyledi.

Hüseyin Müezzin, Mağusa Limanı’nda yaşanacak olası bir kazanın tüm sorumluluğunun limanı ve devletimizi yönetenlerde olduğunu kaydetti.

Tedbir alınmadı

Güç-Sen eski Başkanı Erol Emin ise bu akşam Mağusa Limanı’ndan ayrılacak 3 gemi ve yaklaşık 100 adet TIR daha olduğunu söyledi.

KKTC’nin ihracatının yüzde 90’nın yapıldığı Mağusa Limanı’nda tüm limanda olduğu gibi yolcu salonunda da alt yapı eksiklerinin yaşandığını kaydeden Emin, yolcu salonunda geçmişte de benzer bir sıkıntının yaşanmasına rağmen sorunun tekrarlamaması için hiçbir tedbir alınmadığını vurguladı.

Erol Emin, portakal ve enginar ihracatının sürmesi için görevlerini zor şartlarda da olsa devam ettirdiklerini belirtti.

Sendikalarıyla görüşerek, gerekirse bundan sonraki dönemde sıkıntının çözülmemesi halinde eylem yapmayı talep edeceklerini anlatan Emin, Mağusa Limanı’nın durumunu yıllardır tüm kamuoyuna açıklamalarına rağmen herhangi bir iyileştirme yapılmamasını eleştirdi.

Erol Emin, geçtiğimiz haftalarda 100 yıllık iskelenin çöktüğünü, bir arkadaşlarının arabasının üzerine dorse düştüğünü ve liman rıhtımının her geçen gün biraz daha çöktüğünü belirtirken, limanda yaşanan kazaların günlük yaşamlarının bir parçası haline geldiğine işaret etti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2017, 08:15
banner350 banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88