PESCO'ya katılıma, AKEL ve DİSİ'den yorum

banner37

Güney Kıbrıs’ın AB çerçevesinde kurulacak Daimi Yapısal Savunma İşbirliği’ne (PESCO) katılım başvurusu yapmasının Bakanlar Kurulunca onaylanmasına, AKEL ve DİSİ’den farklı yorumlar geldi.

PESCO'ya katılıma, AKEL ve DİSİ'den yorum
banner90
banner99

Fileleftheros gazetesinin haberine göre, DİSİ AP Milletvekili Lefteris Hristoforu, Güney Kıbrıs’ın PESCO üyeliğinin ülkenin AB içindeki konumunu ve stratejik önemini güçlendireceği iddiasında bulunurken, AKEL’den yapılan açıklamada ise üyeliğin “tehlikeli olduğu” uyarısı geldi.

banner134
Habere göre Hristoforu, Güney Kıbrıs’ın PESCO üyeliğinin Güney Kıbrıs’ın stratejik iş birliğinde rolü ve önemini yükselteceğini, bu gelişmenin Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in izlediği doğru politikaların bir sonucu olduğunu ileri sürdü.

AKEL Parlamento Sözcüsü Yorgos Lukaidis ise PESCO’ya katılımın vergi mükelleflerine ek yük getirmenin yanı sıra, askerden arındırılmış bir Kıbrıs hedefiyle de uyuşmadığını belirtti.

Lukaidis, bu gelişmenin Kıbrıs halkı için tehlike getirmekten başka bir işe yaramayacağını, ülkenin bir barış köprüsü olmasından ziyade yabancı orduların atış alanına dönüşmesine yol açacağını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2017, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75