banner6

Pet şişe ve bardak suya yüzde 25-30 zam

banner37

Zam yağmurunda sıra suya geldi. Maliyetleri artan üretici firmalar, zammın kaçınılmaz olduğunu belirterek su fiyatlarını artırdı

Pet şişe ve bardak  suya yüzde 25-30 zam
banner151

Eniz ORAKCIOĞLU

Zamlar karşısında alım gücü günden güne eriyen vatandaş, pet şişe ve bardak suları da zamlı almaya başlayacak. Zam yağmurunda sıra, pet şişe ve bardak sulara geldi.

Üretimin her alanında artan maliyetler, fiyat artışlarına neden olurken, vatandaş da her gün biraz daha çaresiz kalıyor.

Ülke genelinde zamlanan pet şişe ve bardak su fiyatları ise markaya ve markete göre farklılık gösteriyor.

KIBIRIS’a konuşarak fiyatları artırmak zorunda kaldıklarını söyleyen Hediyem Su Satış Sorumlusu Ali Buda, artan maliyetlerden bahsetti.

Buda, pet şişe ve bardak suya yapılan artışın yüzde 25 ile 30 arasında değiştiğine dikkat çekti.

Buda, pet şişe ve bardak sudaki artışın ana sebebinin dövizdeki yükseliş olduğunu belirterek, akaryakıtın durmadan artması, çalışanların maaşlarının hayat pahalılığına orantılı iyileştirilmesi gibi sebeplerin de artışı kaçınılmaz yaptığını söyledi.

Artış yapmaktan mutlu olmadıklarını kaydeden Buda, maliyetlerin çok fazla arttığına dikkat çekti.

Buda, özellikle bardak sudaki maliyetlerin çok fazla arttığını, karton malzemenin fiyatının 1 yılda yüzde 165 arttığını vurgulayarak, en çok artışın bardak suda gerçekleştiğini bildirdi.

Suya yapılan artışın yüzde 25 ile 30 arasında olduğuna işaret eden Buda, “0,5 litre pet şişe suyun raf öneri fiyatının 1.30 TL’den 1,60 TL’ye, 1 litre pet şişe su fiyatının 2,40 TL’den 3,24 TL’ye, 1,5 litre su fiyatının ise 2,60 TL’den 3,30 TL’ye çıktığını belirtti.

Buda, bardak suyun genelde koli ile satıldığını ve 60 adet su olan koli fiyatının 26,50 TL’den 37 TL’ye çıktığını vurgulayarak, alım gücü düşen vatandaşları düşünerek birim fiyatı da oluşturduklarını ve birim fiyatının ise 0,50 TL’den 0,84 TL’ye çıktığını kaydetti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110