banner6

PGM ve polis ‘darp’ tazminatı ödeyecek

banner37

PGM ve polis ‘darp’  tazminatı ödeyecek
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   19 Temmuz 2011’de dönemin TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaya gelişini protesto etmek amacıyla eski Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın binası önünde yapılan eylemde polis tarafından darp edilen Pembe Birinci, Başmüfettiş Aslan Coşkun ve Polis Genel Müdürlüğü’ne açtığı ‘tazminat’ davasını kazandı.

   Pembe Birinci’nin darp edilmesinin “orantısız” ve “gayrı meşru” olduğuna hükmeden mahkeme, Polis Genel Müdürlüğü ile davacıyı darp eden Başmüfettiş Aslan Coşkun’un 28 bin 950 TL ve yasal faizini tazminat olarak ödemesine, ayrıca davalıların 8 bin TL de dava masrafı ödemelerine karar verdi.

   Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülüp, dün karara bağlanan davada KKTC Başsavcılığı, davalı adına avukat Mustafa Asena, davacı adına avukat Öncel Polili hazır bulundu. 

   Yargıç Mine Ozankaya, Anayasa’nın 11, 24. ve 32’nci maddelerinde yer alan “Kişi dokunulmazlığı”, “Düşünce, söz ve anlatım özgürlüğü” ve “Yurttaşların önceden izin almaksızın, silahsız ve saldırısız toplanma, gösteri yürüyüşü yapma haklarının” Anayasa ile güvence altına alındığına vurgu yaptı.

   Ozankaya, eylemde kaydedilen kamera kayıtlarını titizlikle incelediğini belirttikten sonra, davalı polisin eylemcilerin üzerine yürüdüğünü ve davacı Pembe Birinci’yi itip, kolundan tutarak sürüklediğini ve yaklaşık bir dakika boyunca ciddi bir fiziki müdahalede bulunduğuna bulgu yaptı.

   Ozankaya, eylemcilerin ulusal güvenliği ihlal etmediklerine bulgu yapıp, polisin sadece halk tarafından kabul görülen düşünceleri değil, aykırı olarak değerlendirilebilecek görüşlerle ilgili yapılan gösterileri de korumakla yükümlü olduğunu vurguladı.

   Ozankaya, Avrupa insan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarına da atıfta bulunup, ifade özgürlüğünün demokratik toplumun vazgeçilmezi olduğunun altını çizdi.

   Davacının haksız bir fiille ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine bulgu yapan Yargıç Ozankaya, duruşma neticesinde Polis Genel Müdürlüğü ve polis mensubunun 28 bin 950 TL tazminatı faiziyle ödemesine, ayrıca 8 bin TL de dava masrafı ödemesine karar verdi.
 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110