banner6

Pile'de barış rüzgarları esecek

banner37

Karma köy Pile’de Kıbrıslı Türk ve Rumların birlikte emek edip düzenledikleri “Pile Barış Festivali’nin” bu yıl 4’üncüsü düzenleniyor

Pile'de barış rüzgarları esecek
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Birleşmiş Milletler (BM) gözetimindeki iki toplumlu Pile köyünde Kıbrıslı Türk ve Rumların birlikte emek edip düzenledikleri “İki Toplumlu Pile Barış Festivali’nin” bu yıl 4’üncüsü düzenleniyor.

Köy meydanında 12 ve 13 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek barış festivaline tüm halkımız davet edildi.

banner134

Pile Türk Muhtarı Veysal Güden, İki Toplumlu Barış Festivali’nin bu yıl 4’üncüsünü 12-13 Ekim tarihileri arasında düzenleyeceklerini söyleyerek, iki toplum olarak birlikte yaşadıkları köy içinde yalnızca havayı, suyu değil sosyal ve kültürel yönden yaşamayı da paylaşmayı arzu ettiklerini kaydetti.

Pile’de köy meydanında düzenleyecekleri barış festivaline tüm halkımızı davet ettiklerini belirten Güden, Türk ve Rumların birbirleri ile daha yakın temas kurmaları ve kaynaşmaları için festivali düzenlediklerini açıkladı.

Veysal Güden, insanların karşılıklı saygı ve hoşgörü ile birbirlerini kimliklerine göre yargılamadan aynı köy içinde birer komşu olarak yaşayabileceklerine örnek teşkil edecek bir köy olmayı arzu ettiklerini dile getirdi.

Bu süreci başlatan eski Muhtar Necdet Ermetal ve Rum Muhtar Simon Mitides’e ayrıca teşekkür eden Güden; “soğuk savaş döneminden sonra değişen dünyada çağdaş değer yargıları ile yetişmiş bireyler olarak köyümüzü daha iyi bir geleceğe taşımayı hedeflemekteyiz” diyerek sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 10:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88