Pile'de kumarhane isyanı

banner37

Karma köy Pile’de yaşayan Kıbrıslı Türkler, KKTC’nin ilgisizliği nedeniyle, barikat, işsizlik ve güvenlik gibi birçok sorunla boğuşurken, köyde faaliyette olan 9 kumarhanenin rahatsızlığı büyük boyutta:

banner87
Pile'de kumarhane isyanı
banner90
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Birleşmiş Milletler (BM) gözetimindeki karma köy Pile’de yaşayan Kıbrıslı Türkler, başta Beyarmudu Barikatı’nda yaşanan yoğunluk olmak üzere, işsizlik ve güvenlik eksikliği gibi pek çok sorunla boğuşuyor.

İki toplumlu köyde, su, yol, temizlik ve benzeri altyapı çalışmaları gibi beledi hizmetlerin tümünün Rumlar tarafından yerine getirildiği belirtiliyor.

Pile’de, yine son zamanlarda artış gösteren kriminal suçların, köy halkı ve gençlerini tehdit eder boyuta ulaştığı  9 kumarhanenin de köylüler için sorun yarattığına dikkat çekildi.

Güden: Barikattaki yoğunluk büyük sorun

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Pile Muhtarı Veysal Güden, en büyük sorunlarının Beyarmudu barikatı olduğunu söyledi.

Veysal Güden, Beyarmudu barikatının açıldığı tarihten itibaren üstlendiği görevle, günümüzde üstlendiği görev arasında ciddi fark olduğunu kaydeden Güden, buradan, geçmişte, yalnızca Pileliler ve Beyarmuduluların geçtiğini, daha sonra işçilerin de geçmeye başlamasıyla yoğunluk yaşandığını anlattı.

Veysal Güden, son birkaç yıldır barikatın farklı bir sürece geçtiğini ve yoğunlaşma olduğunu dile getirdi.

Geçen yıl rutininin dışında Larnaka Havalimanı’ndan, Türk tarafındaki otellere turist taşıyan minibüslerin de kapıya ek yük getirdiğini belirten Güden, tüm bunların Pilelilerin geçişlerine engel yaratmaya başladığını bildirdi.

Güden, bu yıl apayrı bir durumun ortaya çıkarak barikattaki durumun hepten kötüye gittiğini, Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesiyle Kıbrıslı Rumların kuzeye akın ettiklerini ve Beyarmudu barikatının tamamen görev yapamaz hale geldiğini aktardı.

Beyarmudu Barikatı’ndan her gün yaklaşık 1 saatlik araç kuyrukları oluştuğunu ifade eden Güden, özellikle de barikat ve petrol istasyonu arasında yoğunluk yaşandığını söyledi.

Muhtar Güden, barikattaki bu yoğunluğun Pilelileri mağdur ettiğini, evine ve işine gitmek isteyen köylülerin saatlerce beklemek zorunda kaldıklarından yakındı.

Pile muhtarlığı olarak geçen ay bir grup köylünün Beyarmudu Barikatı’nda yaptığı eyleme destek vermediklerini ifade eden Güden, çünkü o dönem, soruna çözüm üretmek için ilgili tüm otoritelerle görüşmeler yaptıklarını kaydetti.

Pile Muhtarı Veysal Güden, eylemi yapan kişilerle bu sorunun çözüm sürecine zarar verilmesine fırsat verilmemesi için eylemi ertelemelerini de talep ettiğini bildirdi.

Pile’deki Türk vatandaşların “Batı Kapısı” olarak adlandırılan Beyarmudu’ndaki diğer geçiş kapısı üzerinden geçişlerini yapmayı talep ettiklerini anlatan Güden, bu kapı ile ilgili yetkili makamlarla görüşmeleri olduğunu dile getirdi.

Veysal Güden, ilgili makamların konu ile ilgili çalışmaların tamamlandıktan sonra Pile’deki Türklerin Batı Kapısı’nı kullanmalarında sakınca olmayacağını kendilerine bildirdiğini söyledi.

Sorunla ilgili bütünlüklü çözüm bulabilmek adına İngiliz Askeri Üsler Yönetimi ile temaslar kurup, çalışmalar yaptıklarını belirten Güden, gelinen aşamada beklentilerinin karşılanacağına dair umutlu olduklarını aktardı.

Veysal Güden, kendilerine yardımcı olan ve sorunlarını dinleyip çözüm üretmeye çaba gösteren tüm makamlara da teşekkür etti.  Güden, sürecin sonunda eğer olumlu bir sonuç alınmazsa Pileli Türklerin büyük ses getirecek bir eylem yapmalarının kaçınılmaz hale geleceğini belirtti.

Köyden sürekli göç endişe veriyor

Pile Türk Muhtarı Veysal Güden, Pileli Türklerin 2006 yılına kadar İngiliz Üsleri’nde çalışma fırsatı buldukları için ekonomik olarak çok iyi bir seviyede olduklarını söyledi.

Veysal Güden,  2007 yılı itibarıyla İngiliz Üsleri’ndeki özelleştirmenin sonucu olarak Kıbrıslı Türklerin işe girmekte Rumlara kıyasla dezavantajlı duruma düştüklerini kaydetti.

2011 yılında Rum tarafında yaşanan ekonomik kriz nedeniyle de inşaat sektöründe çalışan kişilerin işlerini kaybettiğini anlatan Güden, bunun sonucunda da Pile’de Türkler arasında ciddi bir işsizliğin baş gösterdiğini bildirdi.

Veysal Güden, köylerinde üniversiteli oranının ciddi artış göstermesine rağmen işsizliğin yine köyün gelişmesinde en büyük engel olarak önlerinde durduğunu açıkladı.

Üniversite mezunu olan 5 gencin işsizlik nedeniyle yurtdışına göç ettiğini ifade eden Güden, bunun dışında evlenen gençlerinin köyde ev yapma olanaklarının kısıtlı olduğundan, genellikle Mağusa’ya taşındıklarını dile getirdi.

Veysal Güden, tüm bu olumsuz nedenlerden ötürü de köy nüfusunun durağan hale geldiğini ve endişe verici boyuta ulaştığını söyledi.

Temizlik işlerini Rum tarafı yapıyor

Günümüze kadar Pile’de köy içerisindeki su, yol, temizlik ve benzeri alt yapı çalışmalarının tümünün Rumlar tarafından yürütüldüğünden yakınan Güden, elektrikle ilgili daha önceden yapılan antlaşma gereği Pilelilerin elektrik parası ödemediğini anımsattı.

Veysal Güden,  Pileli Türklerin herhangi bir belediyeye bağlı olmamaları nedeniyle KKTC devleti tarafından belediyelere yapılan katkı Pileliler için herhangi bir belediyeye verilmediği için tüm yerel yönetim işlerinin Rum tarafı tarafından yapıldığını belirtti.

Zaman zaman Beyarmudu Belediyesi’nin gönüllü olarak yürüttüğü temizlik ve bazı faaliyetler olduğuna işaret eden Güden, yeni muhtarlık yönetimi olarak köy içindeki varlıklarını daha nitelikli hale dönüştürmeyi, sahip oldukları alanlarda standardı yükseltmeyi ve daha sonra köy içerisinde alt yapı çalışmalarına katkı koymayı hedeflediklerini açıkladı.

Veysal Güden,  bu doğrultuda Başbakan Tufan Erhürman’la görüştüğünü ifade etti.  Güden, Pile Türk İlkokulu’nun oyun parkının yenilenmesi, köy meydanında muhtarlığın bulunduğu yapıların restorasyonu ile ilgili çalışmaların sonuç alır bir şekilde devam ettiğini bildirdi.

Pile Türk Muhtarı, alt yapı çalışmaları ile ilgili İçişleri Bakanlığı ve Gazimağusa Kaymakamlığı ile görüştüğünü ve yine Pileli Türk gençlere arsa verilmesi için İçişleri Bakanlığı ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ile görüşme yaptığını belirtti.

Pile’de güvenlik sorunu var

Veysal Güden, Pile’de son yıllarda ciddi bir güvenlik sorunu oluştuğunu da söyledi. Pile’de hala 9 adet kumarhane bulunduğunu ve bunun da köylü tarafından kabul görmediğini anlatan Güden, bu kumarhanelerin kendileri için sorun teşkil ettiğini açıkladı.

Veysal Güden, Pile’deki güvenlik sorunu ile ilgili Barış Gücü’nün çalışma yapacağını kendilerine bildirdiğini dile getirdi.

Köyde kriminal suçların son zamanlarda baş gösterdiğine değinen Güden, bu suçların köy gençliği ve halkı için risk oluşturduğunu anlattı.

Veysal Güden, konuyu KKTC polisi ve Barış Gücü’ne aktardıklarını, siyasilerin Pilelilerin güvenlik sorununa çözüm üretmesini beklediklerini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2018, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75