Pile'de neler oluyor?

banner37

Karma köy Pile’de, Kıbrıslı Türk Ahmet Çavuşoğlu adına kayıtlı işyerine baskın düzenleyen Rum polisi, 300 bin TL’lik malına el koydu. Çavuşoğlu, Rum polisinin kendisini darp ettiğini de öne sürdü

Pile'de neler oluyor?

Ahmet İLKTAÇ
   Karma köy Pile’de, salı akşamı, Kıbrıslı Türk Ahmet Çavuşoğlu’nun adına kayıtlı olan “Just Baked” isimli işyerine, Rum polisi operasyon düzenledi.
   Rum polisi, söz konusu işyerinin raflarında ve deposunda bulunan yaklaşık 300 bin TL değerindeki tütün, sigara ve soğuk algınlığı ile ağrı kesici türü ilaçlara el koydu. Rum polisi, söz konusu işyerindeki malzemeleri, kirasında bulunduran Kıbrıslı Rum’u tutukladı.
   İşyerinin sahibi Ahmet Çavuşoğlu ise Rum polisinin kendisini darp ettiğini ve yasal olmayan bir şekilde, KKTC’den aldığı mallarına el koyduğundan yakındı.

Ahmet Çavuşoğlu, Rum polisinin, hakkında tutuklama kararı da çıkarttığını bildirdi.
 

Çavuşoğlu: Beni darp ettiler ve mallarımı aldılar
   Pile’de faaliyet gösteren “Just Baked” isimli işyerinin sahibi Ahmet Çavuşoğlu, salı akşamı, Rum polisinin, 5 araba ve 12 polisle işyerinin önüne geldiğini söyledi.
   Çavuşoğlu, Pile’de, Türk marketlerinin Rum polisi tarafından, Rum marketlerinin de Türk polisi tarafından sorgulanamayacağının kural olduğunu kaydetti.
   Türk polisinin sadece Türk marketlerini, Rum polisinin de sadece Rum marketleri denetleyebileceğini savunan Çavuşoğlu, salı akşamı Rum polisinin bu kuralı yıktığını iddia etti.
   Ahmet Çavuşoğlu, Rum polisinin gayri yasal bir şekilde işyerine girerek 300 bin TL değerindeki 100 kasa tütün ve sigarası ile birlikte bir miktar ağır kesici ve soğuk algınlığı ilacına el koyduğunu bildirdi.
   Tüm ürünlerinin yasal olduğunu ve tümünün de KKTC’den yasal olarak alındığını ifade eden Çavuşoğlu, polisin el koyduğu tüm ürünlerinin de faturası olduğunu savundu.
   Ahmet Çavuşoğlu, Rum polisinin söz konusu aramayı yaparken kendisine bir mahkeme emri gösterdiğini ancak bu emirde yargıç imzası olmadığını iddia etti.

   Bellerinde silahlarla gelen Rum polisinin, kendilerine göre yasal olmadığını iddia ettikleri mallarına el koyduğunu ifade eden Çavuşoğlu, duruma Barış Gücü’nün de müdahale etmediğini aktardı. Çavuşoğlu, kendisinin de bunun üzerine KKTC polisini aradığını dile getirdi.

 

“Beni sürüklediler”

Bu arada Rum polisinin raflardaki mallarını topladıktan sonra kendisinden depoları da açmasını istediğini söyleyen Çavuşoğlu, “Türk polisi gelmeden açmam” demesi üzerine, Rum polisinin kendisini elinden tutup içeriye sürüklediğini ve omzunun bu sürüklenme sırasında zarar gördüğünü kaydetti.
   Çavuşoğlu, Türk polisinin geldiğini ve Rum polisine derhal dükkânı boşlatmasını ve el koydukları malları geri vermesini söylediğini, ancak Rum polisinin malları alarak dükkânını terk ettiğini belirtti.
   Marketin içindeki malzemeleri kiraladığı Rum’u tutukladıklarını, kendisini de tutuklamak istediklerini ancak Türk polisi gelince tutuklayamadıklarını bildiren Çavuşoğlu, Rum tarafında hakkında tutuklama kararı çıkartıldığını ifade etti.
   Ahmet Çavuşoğlu, işyerindeki mallarının tamamen yasal olduğunu savunarak, hem mallarının geri verilmesini, hem de hakkındaki tutuklama kararının kaldırılmasını istedi. Çavuşoğlu, Rum basınında konuyla ilgili çıkan iddiaların ise gerçeği yansıtmadığını iddia etti.

 

Rum basını olayı farklı yansıttı

 

Bu arada, olay dünkü Rum gazetelerine de yansıdı. Rum Gümrük makamlarının, karma köy Pile’de sakin Ahmet Mehmet Sahi isimli Kıbrıslı Türk’e ait fırına baskın düzenlediği belirtildi.
   Fileleftheros ve diğer gazeteler, Rum gümrükçülerin BM Barış Gücü’nden izin alarak Salı gecesi saat 19.30’da gerçekleştirdiği baskında, Sahi’ye ait fırında “fırıncılıkla alakası bulunmayan, gümrük bedeli 88 bin, piyasa değeri 300 bin Euro olduğu tahmin edilen” ürünlerle karşılaşıldığını iddia etti.
   İddiaya göre fırında, gümrüksüz (kaçak) mal bulundurmaktan tutuklanan bir Rum gencin Larnaka Mahkemesi’nde verdiği ifade üzerine baskın yapılan binada 655 karton sigara, bin 82 paket sigara, 263 bin 232 gram sarma sigara tütünü, 3,5 kilo nargile tütünü, 688 (dal) puro ve 58 büyük puro, 38 kutu Türk menşeli uyarıcı hap ve çeşitli cinsel amaçlı içeriğe sahip paket bulundu. Binanın soğutucu odasında ise 38 düzine pulya saptandı.
   Gazete Ahmet Mehmet Sahi hakkında tutuklama emri bulunduğunu, fırın binasında bulunan iki çalışanının ise tutuklandığını kaydetti.
   Rum Gümrük yetkililerinin, Pile içerisinde ana cadde üzerindeki fırına baskınının BM Barış Gücü mensuplarının huzurunda gerçekleştiği de kaydedilen habere göre, Sahi’nin Kıbrıslı Türk komşularının haber vermesi üzerine KKTC polisi bölgeye geldi ve işlemi izledi.
   Gazete Sahi’nin KKTC polisinin varlığından “cesaret alarak” kendisini sorgu için almak isteyen Rumlara itiraz ettiğini, bu nedenle hakkındaki tutuklama emrinin yerine getirilemediğini ancak bu emir için de Barış Gücü’nden yardım isteneceğini haberine ekledi.
   Öte yandan Politis Limasol’un “Kilan” (Ceylan) köyü ihtiyar heyeti üyesinin (K/46) evine geçen cumartesi sabayı el bombası atılması olayıyla ilgili olarak, ihtiyar heyeti sekreterinin 22 yaşındaki oğlunun tutuklandığını bildirdi.
   Habere göre polis araştırmasında, 22 yaşındaki Rum’un köy ihtiyar heyeti üyesi kadını daha önce “annesinin başına bir şey gelirse kendisine kötülük yapacağı” tehdidinde bulunduğu ortaya çıktı.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2018, 09:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER