Pilli: Ören yerleri ücretsiz olarak ziyaret edilebilecektir

banner37

banner87
Pilli: Ören yerleri ücretsiz olarak ziyaret edilebilecektir
banner90
banner99

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Emine Pilli, Dünya Müzeler Haftasını kutladı.

Pilli, Müze Günü dolayısıyla bugün ören yerlerinin ücretsiz olarak ziyaret edilebileceğini bildirdi. 

Emine Pilli, yazılı açıklamasında, 1977 yılında, Uluslararası Müzeler Komitesi (International Council of Museums-ICOM) tarafından müzelerin toplumsal gelişimdeki rolü konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak amacı ile 18 Mayıs gününün “Uluslararası Müze Günü (International Museum Day)” olarak ilan edildiğini kaydetti.

KKTC'de ise 1986 yılında 18-24 Mayıs tarihleri arasındaki haftanın “Müzeler Haftası” olarak ilan edildiğini ve bu kapsamda her yıl çeşitli etkinliklerin gerçekleştirildiğini belirten Pilli, şöyle devam etti:

“Antik Yunan mitolojisinde sanat perileri olan Musalar'a adanmış kutsal mekan veya tapınaklara verilen isim olan Mouseion kelimesinden türemiş olan "müze"; kar amacı olmayan maddi ve gayrimaddi insanlık mirası kalıntıları elde ederek onları koruyan, araştıran, topluma ileten ve sergileyen, halka açık, toplum ve toplumsal gelişimin hizmetindeki kalıcı kuruluşları tanımlamaktadır. KKTC’de Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürlüğü’ne bağlı 31 tane Müze ve Ören Yeri bulunmaktadır.

Bilindiği üzere müdürlüğümüz her yıl çeşitli etkinliklerle Müzeler Haftası’nı kutlamaktadır. Dünayı ve ülkemizi tehdit eden Covid-19 salgını nedeniyle bu yıl herhangi bir etkinlik düzenlemeyecektir.

Ancak Uluslararası Müze günü dolayısı ile 18 Mayıs günü sadece ören yerleri ücretsiz olarak ziyaret edilebilecektir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75