Pilli : Şuanda 21 gün kapanma planımız yoktur, 10’una kadar göreceğiz

banner37

Sağlık Bakanı Ali Pilli BRT'de katıldığı bir programda gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, 21 günlük kapanma algısına açıklık getirdi.

Pilli : Şuanda 21 gün kapanma planımız yoktur, 10’una kadar göreceğiz
banner90
banner8

Ebru Ecem Balcı

Sağlık Bakanı Ali pilli BRT'de yayınlanan Basın Odası programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Pandemi Hastanesindeki son durumla ilgili gelen soruya Pilli şöyle yanıt verdi:

“Elektrik sistemi ile ilgi bir sorun yoktur.Oksijen ile ilgili Türkiye'den yetkili geldi ve üç gün süre istedi.Elektrik dairesi geldi herşeyi kontrol etti. Pazartesinden sonra hasta kabul edilecek. Bütün çalışmaları ve planlamalari yaptık. Yavaş yavaş pandemi Hastanesi'ne taşınacağiz. Ayakta tabi merkezi de işleve girecektir.Yüze yakın PCR testi yapılacak ve sağlık personeli alınacaktır. Sağlıkta geçici hemşire alma yetkimiz mevcuttur. Personel açısından çok bir sıkıntı olmayacaktır. Sistemde herhangi bir sıkıntı olmayacak hatta daha iyi çalışacaktır.Yeterki vakaları kontrol altına alalım herhangi bir sıkıntı olmaz.Yeni aldığımız personeli de eğiteceğiz.Bütün sağlık altyapısında gerekli olacak herşeyi yapacağız.Bu dönemde baya bir hibe oldu.Daha önce 60 Dolara aldığımız PCR testlerini 2.70 dolara alıyoruz, gercekten çok özverili çalışmaktayız. Günde 2000 ila 2500 test yapıyoruz. Doğru noktalara ve kitleye test yapılmaktadır. Bu ülkede bir şey yapılmaması için herkes bir engel koyuyor. Pandemi Hastanesi’nde herhangi bir sıkıntı yok. Türkiye’den oksijen sistemini çalıştıran bir firma geldi. Randımanlı çalışma için 3 gün istedi. Planlamayı yaptık. Pazartesi günü hasta kabulüne başlayacağız. Pandemi Hastanesi için 10 hekim ayrıca geçici hemşire alacağız...” 

Güney Kıbrıs'ta sağlık altyapısı çöküyor

“Sağlıkla beraber ekonominin götürülmesi gerektiğine inanıyoruz ancak sağlığı ön planda tutmak durumundayız. Dünyanın hali ortada. Avrupa çöktü. İngiltere’nin durumu belli. Tüm ülkeler zor durumdadır. Onların durumuna düşmeden tedbirlerimizi almak mecburiyitetindeyiz. Gerektiği zaman tedbir almazsak kapansak dahi başarı olamayız. Zamanında gerekli tedbirleri almayan ülkeler şu an başarılı olmuyor. Güney Kıbrıs’ta yazın bir iki vaka çıkıyor diye yalan söylüyorlardı. Kış aylarında patlama olacağı belliydi. Şimdi çok zor durumdalar. Sağlık altyapıları çöktü çöküyor. Orada bir sağlık çalışanı 'Tanrı elini uzatsın' diyor. Halleri ortada.”

Koronavirüsle ilgili bir eylem planınız varmı sorusuna vermis olduğu yanıtta Pilli şunları aktardı:

"Aşının nerede nasıl yapılacağı çok net bir şekilde yapılmıştır biz bunu açıkladık birdaha açıklarız. Eylem planımız vardır tabiki, eylem planımız, aşıların gelmesi için çalışmalar vardır biz hattaha ülke olarak tanınmasak bile iki ülke ile bağlantılar kurduk ülkeler arası aşı alımları daha ucuz oluyor bize daha pahalı oluyor onun için vazgeçtik.Ancak 300-400 aşının korunabileceği yerler vardır altyapı planlamalar yapılmıştır."

Türkiye'den gelecek olan aşılarla ilgili olarak Pilli:

“Aşılar tamam, hangi aşılar nasıl geleceği konusunda sadece Türkiye üzerinden herşey netleşmiştir.Türkiye’den gelecek aşılarla iligili çalışma yapılıyor. Sağlık çalışanları için 10 bin doz aşı gelecek. Türkiye’de aşıya ilişkin bir deneme süreci var. O süre bitince bize aşı gönderecekler"

Sinovac aşısı 

banner134
Blim kurulumuz Sinovac aşısını onayladımı sorusuna cevaben:

"Aşılar klasik yöntemle üretilen aşılardır, zaten güvenilirse 15 gün içinde yapılması onaylanacaktir." yanıtını verdi.

Ek mesayilerle ilgili olarak gelen soru üzerine Pilli:

"Ödenecek hepsi"  yanıtını verdi.

"KKTC vatandaşlarının ülkeye gelmesinde sakınca yok"

Yurt dışındaki KKTC vatandaşlarının ülkeye gelmesinde bir sakınca bulunmadığını da söyleyen Bakan Pilli, "Gelişlerde azalma var" diyerek, ev karantinasının daha fazla tercih etmelerine rağmen bunun ne KKTC'de ne de başka bir ülkede başarılı olmadığını söyledi.

Üniversite öğrencilerinin adaya getirilmesi sorusuna Pilli şu yanıtı verdi:

"Önümüzdeki günlerde ne olacağını göreceğiz.Ocak ayı önemli bir aydır.Şubat ayında üniversite öğrencilerinin gelmesi güvenli bir şekilde, güvenli bir ülkeye ben önerimi yaptım karantinaya gelicekler. Devlet değil herkes elini taşın altına koyacak PCR'ları yapılacak ve hiçbirşey yoksa hepsi gelecek. Şubat ayından sonra karantinalı güvenli bir şekilde ülkeye girmeleri konusunda çalışmalar var, ama bu ülkeninde güvenli olması gerekir biz iç bulaşı en az seviyeye indirmek  zorundayız, daha aşagılara çekmek zorundayız,onun  için bu konuda ciddi çalışma yapmak mecburiyetindeyiz." 

"Bir calısma vardır öğrencilerin bu ülkeye gelmesi ekonomiye bayağa bir canlılık verecektir biz sağlık bakanlıgı olarak kuralarımızı koyduk.Eğer karantinalı giriş yapılırsa ve planlı giriş yapılırsa bu cocuklar bir ay içerisinde gelebilir.Büyük bir çalışma vardır"

Şuanda 21 gün kapanma planınız varmı sorusuna:

"Şuanda 21 gün kapanma planımız yoktur. 10’una kadar göreceğiz" yanıtını verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2021, 23:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsimsiz
İsimsiz - 2 hafta Önce

Evet kktc vatandaşların ülkeye gelmelerinde bir sakınca yoktur 310 stg yatırsın garantina ücreti gelsin sizin için sakınca yok burda iş yok güç yok aylar var insanlar evde oturur nasıl garantina ücreti ödeyip gelecem 110 stg test ücreti 310 garantina ücreti bilet nerde e bu insanlar nasıl gelecek işlemez etmez sızın için hava hoş

SIRADAKİ HABER

banner75