Pilli: Üniversite öğrencileri 'bir hafta izole' olacak

banner37

Pilli: Üniversite öğrencileri 'bir hafta izole' olacak
banner90
banner99

 Sağlık Bakanı Ali Pilli, son günlerde  yurt dışından gelişler nedeniyle Covid-19 vakalarında artış olduğunu, yerel bulaşın görülmeye başladığını belirterek, Sağlık Bakanlığı olarak tüm tedbirleri almaya devam ettiklerini vurguladı.

11 Eylül’de Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi ve Eğitim Bakanlığı ile yapılacak istişareler doğrultusunda okulların açılıp açılmayacağını kararlaştıracaklarını hatırlatan Pilli, yükseköğrenimde ise yurt dışından gelen öğretmen ve öğrencilerin okullara gitmeden önce 1 hafta süre ile izole olmalarının yasal bir zorunluluk haline getirileceğini kaydetti.

Önümüzdeki hafta kurallara uymayanlara cezai yaptırımların uygulanmasını sağlayacak yasanın yürürlüğe gireceğini de ifade eden Bakan Pilli’nin açıklaması şöyle:

“Son günlerde ülkemize yurt dışından gelişler doğrultusunda Covid-19 vakalarında artışla birlikte yerel bulaş görülmeye başlanmıştır.

Gerek yurt dışından ülkemize gelerek pozitif vaka oldukları tespit edilen kişiler, gerekse yerel vakalarla ilgili Sağlık Bakanlığı olarak tüm tedbirleri almaya devam etmekteyiz.

banner134
Sağlık Bakanlığı ortaokul ve liselerde eğitime başlanması konusunda 14 Eylül tarihinde yüz yüze yapılması öngörülen eğitime geçmeden önce 11 Eylül’de Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi ve Eğitim Bakanlığı ile yapılacak istişareler doğrultusunda okulların açılıp açılmayacağını kararlaştıracağımızı kamuoyunun bilgisine getirmiştir.

Aynı zamanda Yükseköğrenimde ise yurt dışından gelen öğretmen ve öğrencilerin okullara gitmeden önce 1 hafta süre ile izole olmaları yasal bir zorunluluk haline getirilecektir.

Bulaşıcı Hastalıklar Yasası uyarınca kurallara uymayanlara gerekli yasal işlemler doğrultusunda cezai işlemler uygulanacaktır.

Önümüzdeki hafta kurallara uymayanlara cezai yaptırımların uygulanmasını sağlayacak yasa yürürlüğe girecektir.

Bilinmesini isterim ki, halkımızın sağlığı her şeyden önce gelmektedir. Yasaların bize verdiği yetkiler doğrultusunda kurallara uymayan işletmeler ve kişilerle ilgili gerekli yaptırımlar uygulanacaktır.

Halkımızdan en büyük beklentim bu salgını birlikte yenmek ve kendi sağlıkları için kurallara uymaya devam etmeleridir. Maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymak bu salgında en güçlü kalkanımız olacaktır. “

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2020, 16:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet geli
Ahmet geli - 4 hafta Önce

Üniversiteyi sadece eğitim olarak gören sağlık bakanı ve üniversite yetkilileri acaba yurtlarda o kadar öğrenciyi nasıl izole edecek 1 kişiye bulaşırsa bütün yurda sıçrar bütün yurda sıçrayan bir virüs bütün fakültelerde kol gezer. Sizlerde para kazıyoruz diye sevinirsiniz. Öyle çıkıp üniversiteler açılacak demek kolay okul servisleri düzelecek mi? Öğrencilere kurduğunuz bu tuzakta inşAllah kendileri ve aile bireyleri ilk başta nasibini alır. Bu konuyu özgür basın olarak dile getirmenizi beklerim. Teşekkür ederim.

AHMET SERYİR
AHMET SERYİR - 4 hafta Önce

Bir çok üniversite de görev yapan ÖĞRETİM ÜYESİ HOCALARIN büyük kısmı UÇAN HOCA TABİR EDİLEN bir iki günlüğüne gelip dönen kişiler GELEMİYECEKLER o zaman bu UYGULAMA doğrultusunda

menderes arslan
menderes arslan - 4 hafta Önce

cafeler açıkken meyhaneler açıkken nasıl mesafe kuralına uyulacak merak ediyorum discolar açık gece

banner140
SIRADAKİ HABER

banner75