Pilli: Yatak kapasitemizi arttırdık, ilaç da sıkıntımız yoktur!

banner37

Pilli: Yatak kapasitemizi arttırdık, ilaç da sıkıntımız yoktur!
banner90
banner99

Sağlık Bakan Ali Pilli Erçin Şahmaran’ın sunduğu Objektif programının konuğu oldu.   Tüm dünyada Koronavirüs dalgının devam ettiğine dikkat çeken Ali Pilli, “İlk dönemde tedbirlerle bu pandemiyi sıfırladık, kapandı1k, tedbirler aldık. Ama açılmak mecburiyetindeydik. Dünyaya açıldıktan sonra bu vakaların ülkemize geleceğini biliyorduk, sürpriz değildi Sağlıktaki ilk alt yapımız ile şimdiki alt yapı arasında çok büyük bir fark var.  Bizim 36-40 solunum cihazımız vardı.   Şu anda 170-180’lere varan kullanmadığımız solunum cihazımız var. Yatak kapasitemizi arttırdık. İlaç yönünden herhangi bir sıkıntımız yoktur. Covid-19’da kullanacağımız malzeme konusunda sıkıntı yoktur. Eskiye nazaran daha güçlüyü bir hazırlığımız vardır” dedi.

Aralık ayında ilk kez ‘pandemi’ kelimesini kendisinin kullandığına dikkat çeken Bakan Pilli, “Dünyada bir pandemi hastanesi çok konuşuldu. Pandemi yapılması yönünde ilk kıvılcımı ben attım. Hatta projeleri de çizdirdim. Kısmet şimdiyeymiş. Sağlık alt yapımızın daha güçlü olması yönünde söyledim.  Sağlıktaki alt yapı yetersizliği bu dönemde daha fazla ortaya çıktı. Biz mevcut yapımızla en iyi şekilde götürmeye çalıştık. Götürdük de. Hiçbir ülke ile kendimizi mukayese etmiyorum her ülkenin kendine göre şart ve yöntemleri vardır. Covid-19’la mücadele kalıplaşmış bir şey yoktur. Biz de kendi ülkemiz şartlarında en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Şu anda da ülke sağlığı açısından iyi götürüyoruz.

1 Temmuz’dan şu ana kadar 223 hasta sayımız vardır.  1 Temmuz’dan itibaren 125 ‘i taburcu edildi.  98 hastamız vardır bu hastaların 23’ü pandemi kliniğindedir. Diğer 75 kişide pandemi otellerimizdedir.  Bu 75 vakanın herhangi bir sıkıntısı yoktur hafif vakalardır.  Ülkelere baktığımız zaman bu vakaların büyük bir kısmı hastanede yatmaz.  Covid-19 vakalarımız negatif olana kadar karantina oteller de bekletiyoruz. Biz halkımıza daha fazla değer veriyoruz. Temaslı takiplerimiz çok iyidir. Temaslı kişi olarak 195 kişi civarında temaslı şüphelimizde karantina otelinde. 50 civarında temaslı pozitif çıkmıştır.   Yerel vaka çok yoktur 8 -9 kişidir.  Bunlarında nereden geldiği tahmin edilmektedir, biliniyordur. Bunun haricinde rastgele testlere başladık. 3- 4 bin rastgele test yaptık. Gittikçe yaygınlaştırıyoruz. Özellikle yurt dışı bağlantısı olan bölge ve iş yerlerine yapıyoruz.  Rastgele test yapmamız iş yerleri tarafından olumlu karşılanıyor” şeklinde konuştu.

Bazı rastgele testlerde kendisinin de bulunduğunu kaydeden Bakan  Pilli, “İş yerleri de kendi önlemlerini almış durumda. Yurt dışından gelen kişilerin şirketleri tarafından 7 günlük evde karantina sistemi uyguladığını kaydetti. Pilli, halkımız yavaş yavaş tedbir almaya başladı. Bu da güzel bir şeydir. Covid-19 ile bu savaşı kazanırsak hep beraber kazanacağız” dedi.

banner134
Sağlıkta herhangi bir politika olmaması lazım ifadelerine yer veren Bakan Pilli, “Sağlık Bakanlığı hiçbir zaman politika yapmadı.  Biraz politikaya karıştırmışlar ama önümüzde seçim var. Normal görüyorum ben.  İnanıyorum ki seçim bittikten sonra sağlığa karşı herkesin daha fazla yardımcı olacağını düşünüyorum” dedi ve seçimin ertelenmesi gibi bir durumun şu anda olmadığını ifade etti.

Pandemi hastanesinin yeri hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Pilli, “Teknoloji o kadar gelişmiştir ki adamlar denizin içinde binalar kaldırır.   Her şeyin tedbiri alınmıştır.  Orası, belli bir seviyede yükseltiliyor. Dere yatağına karşı önlem alınıyor. Yapan kişilerde, bizde buranın dere yatağında olduğunu biliyoruz.  Normal hastanemiz de oradadır zaten. Gerekli tedbirler alınmıştır ve alınmaya devam ediyor. Muazzam bir yapı oluyor. Alt yapımızı gerçekten güçlendirecek bir hastane oluyor. Orası 11 bin 500 metrekare kapalı alana sahip.  12 gözlem odası 64 tek kişilik odalar 24 yoğun bakım ünitesi var. 6 tam donanımlı ameliyathanesi var. Bizim tüm hastanelerimizde 8 tane ameliyathanemiz vardır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2020, 20:08
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75