Pilotlara son vedalar edildi

banner37

Geçitkale Havaalanı’nda 29 Ekim’de eğitim uçağının düşmesi sonucu hayatını kaybeden deneyimli pilotlardan Serkan Özcezarlı, Geçitkale Havaalanı’nda düzenlenen törenin ardından Cihangir’de, Hakan Çetinkaya ise memleketi Afyonkarahisar’da toprağa verildi

banner87
Pilotlara son vedalar edildi
banner90
banner8

“UĞURLAR OLSUN”… Eğitim uçuşu sırasında uçaklarının düşmesi sonucu hayatını kaybeden deneyimli pilot eğitmenlerinden Serkan Özcezarlı için dün sabah çalıştığı Geçitkale Havaalanı’ndaki KKTC Hava Sporları Federasyonu’nun hangarının önünde tören düzenlendi. Buradaki törenin ardından “Uğurlar olsun” sözleriyle köyü Cihangir’e götürülen Özcezarlı, köy camiinde kılınan öğle ve cenaze namazlarının ardından köy mezarlığına defnedildi.

ÇETİNKAYA AFYONKARAHİSAR’DA DEFNEDİLDİ… İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı beldesinde eczacılık yapan ancak gökyüzüne olan sevdası nedeniyle sık sık Kıbrıs’a gelerek, uçuşlar yapan gyrocopter ustası deneyimli pilot Hakan Çetinkaya’nın cenazesi de dün memleketi Afyonkarahisar’da toprağa verildi. Feci kazada hayatını kaybeden Hakan Çetinkaya’nın naaşı önceki akşam Türkiye’ye gönderilmişti.

Sedef BOŞNAK – Serap ŞAHİN

Tüm ülkeyi yasa boğan ve sebebi Türkiye’den gelen uzman kaza kırım ekibi tarafından araştırılan feci uçak kazasında hayatını kaybeden gökyüzü aşığı, gyrocopter ustası deneyimli pilotlar Serkan Özcezarlı ve Hakan Çetinkaya dün son yolculuklarına uğurlandı.

Geçitkale Havaalanı’nda 29 Ekim’de eğitim uçağının düşmesi sonucu hayatını kaybeden deneyimli pilotlardan Serkan Özcezarlı, Geçitkale Havaalanı’nda düzenlenen törenin ardından Cihangir’de, Hakan Çetinkaya ise memleketi Afyonkarahisar’da toprağa verildi.

Serkan Çetinkaya için dün ilk tören, Geçitkale Havaalanı’ndaki KKTC Hava Sporları Federasyonu’nun hangarının önünde saat 10.00’da düzenlendi.

Tören öncesinde Serkan Özcezarlı’nın eşi, kızları, annesi, abisi ve tüm ailesi taziyeleri kabul etti. Sevenleri, Serkan Özcezarlı’ya, “Uğurlar olsun, unutulmayacaksın!” diyerek, hayatlarının en acı vedasını yaptı.

Törene katılan herkes, zamansız gidişiyle başta ailesi ve tüm ülkeyi tarifsiz acıya boğan Serkan Özcezarlı’nın, mükemmel bir insan oluşundan söz etti.

Birçok başarılara imza atan disiplinli pilot Özcezarlı’nın naaşının, Hava Sporları Federasyonu üyelerinin omuzlarında alana getirilmesiyle başlayan törende, ilk olarak saygı duruşunda bulunuldu.

Ardından 1973’te Limasol’da doğup evli ve iki çocuk babası olan Serkan Özcezarlı’nın başarılarla dolu biyografisi okundu.

Aysan Özcezarlı: Ne yapacam Serkan sensiz?

Kıbrıs Türk sportif havacılığı tarihine adını altın harflerle yazdıran, yeri doldurulamayacak Serkan Özcezarlı’nın eşi, kızları, annesi, kayınvalidesi ve tüm yakınlarının yaşadığı acı törene katılanların yüreklerini dağladı.

Eşi Aysan Özcezarlı, kızlarıyla eşinin tabutuna sarılarak, “Canımın parçası, canımın parçası. Yarım kaldım sensiz. Hiçbir adam karısını bu kadar sevemez, çocuklarına değer veremez. Olağanüstü bir eş, olağanüstü bir babasın! Mükemmel bir insansız, sensiz nasıl yapacağım. 24 yıllık evlilik hayatımızda hep beni ve çocuklarımı sevdin. Gözünden ayırmadın. Ne çok isterdim sana sarılayım. Ne çok… Bir kez sarılabilseydim, napacam be Serkan sensiz?” diyen sözleri yürekleri sızlattı.

“Kahrolası uçaklar onu benden, hepimizden aldı” diye feryat eden Aysan Özcezarlı’nın, güçlü durup ikiz kızlarına teselli verdiği gözlemlendi.

“Annem Serkan’ım, canım” diye feryat eden gözü yaşlı annesi ise, oğluna “Her zaman yanında olacağım oğlum, çocuklarına da karına da bakacağım yavrum. Babanın acısını daha unutmadım yavrum, senin ateşin daha büyük. Serkan’ım ne olur yalan de çık ortaya, bir sürpriz yap bize oğlum” diye dua etti.

Tatar: Adını yaşatıp, ailesine ve projelerine sahip çıkacağız

Başbakan Ersin Tatar, Serkan Özcezarlı’nın ölümünün KKTC için büyük bir kayıp, tüm halk için büyük bir üzüntü kaynağı olduğunu dile getirdi.

Kazada hayatını kaybeden Serkan Özcezarlı ve Hakan Çetinkaya’ya Allah’tan rahmet dileyen Tatar, tüm camiaya ve pilotların ailesi ve sevenlerine başsağlığı diledi.

Havacılığa büyük katkısı olan Serkan Özcezarlı’nın çok çalışkan, çok başarılı bir isim olduğunu ifade eden Tatar, “Büyük bir kaza, büyük bir hadise. Haber aldığımızdan beri üzüntümüz devam ediyor. Vazifemiz Kıbrıs Türk’ünün vefalı ismi Serkan’ın güzel adını yaşatmaktır. Ailesine ve projelerine sahip çıkmaktır” dedi.

Tatar, şöyle konuştu:

“Kıbrıs Türk’ü devletini tüm sıkıntılarına rağmen pilotumuz, özverili çalışmalarıyla göklerde bayrağımızı dalgalandırıp, uçurtmuştur. Törenlerde O’nu hep gökyüzünde gördük ve gerçekten bu işi severek yaptı, bu işi KKTC için yaptı ve talihsizlik sonucu 46 yaşında aramızdan ayrıldı. Üzgünüz.”

Ziya: Anısını yaşatıp, projelerini bitireceğiz

Hava Sporları Federasyonu Başkanı Zeki Ziya ise, duygu dolu bir konuşma yaptı.

Gözyaşlarını tutamayan, kelimeleri boğazında düğümlenen Zeki Ziya, federasyonun tartışmasız en iyi pilotu ve tek öğretmeni, gerek Türkiye gerekse KKTC’de gyrocopter konusunda tek uzman olan Serkan Özcezarlı’nın, mükemmel bir insan, çok iyi bir eş, çok iyi bir aile babası ve kendileri için bir arkadaş olduğunu söyledi.

Başkan Zeki Ziya, her tür olumsuzluklara rağmen ülkesini terk etmeyen Özcezarlı’nın, daha birkaç ay önce Türkiye’den şimdi aldığı maaşın 3 katı fazla maaşla bir iş teklifi aldığını ancak bunu ülkesi için reddettiğini anlattı.

Özcezarlı’nın ülkesinde kalarak birçok projeye imza attığını belirten Zeki Ziya, “Serkan’ı maalesef kaybettik. Kaza yaptığı uçak, projelerin yalnızca bir tanesiydi. Bunun haricinde yabancılara ait birçok uçak var, hepsi hava sporları federasyonunun işletmesi altında ve bir tek sebebi vardı Serkan’ın kendisi, başka hiçbir şey değil. Bu uçakları buraya sadece Serkan’ın 25 yıllık tecrübesi, lisansları ve ilişkileri dolayısıyla geldi. Bize düşen bir tek şey var, Serkan’ın anısını yaşatabilmek için başladığı projeleri bitirebilmek” dedi.

Ziya, konuşmasına “uğurlar olsun Serkan, seni hiçbir zaman unutmayacağız” diyerek son verdi.

Konuşmaların ardından saygı geçişi yapıldı ve tören sona erdi.

Törene, Serkan Özcezarlı’nın ailesi, arkadaşları ve sevenlerinin yanı sıra, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın eşi Meral Akıncı, Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Ersin Tatar, CTP Başkanı Tufan Erhürman, Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, GKK Komutan Yardımcı Tuğgeneral İbrahim Dağman, belediye başkanları, Hava Sporları Federasyonu yetkili ve üyeleri katıldı.

Törenin ardından, Serkan Özcezarlı’nın naaşı, cenaze aracına konularak, defnedileceği köyü Cihangir’e götürüldü.

“Uzak görevlere gittin”

Kalabalık bir konvoy eşliğinde Geçitkale Havaalanı’ndan köyü Cihangir’e götürülen Serkan Özcezarlı’nın naaşını burada bekleyen kalabalık karşıladı.

Cihangir Camii’nde kılınan öğle namazının ardından gözyaşları, Özcezarlı’nın cenazesi feryatlar ve dualar eşliğinde köy mezarlığına defnedildi.

Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Hava Sporları Federasyonu Başkanı, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı, “Müstakbel eş” film çekimleri için Türkiye’den gelen ve düşen uçak ile Özcezarlı’nın film çekimlerine de katıldığı ünlü oyuncu İlker Ayrık, ailesi, meslektaşları ve sevenleri katıldı.

Özcezarlı’nın cenazesinde, feryat eden eşi ve annesi yürekleri parçaladı. Özcezarlı’nın eşi, tabutun başında “Dayanamam senin acı çekmene. Uzak görevlere gittin. Arkandan ölüme giderim dedin bak gittin. Senin maceralarını yazarak, seni yaşatacağım” diye hıçkırıklara boğuldu.

Özcezarlı’nın annesi ise “Dayanma gücü ver Allah’ım” diyerek ayakta durmakta zorlandı.

Çetinkaya da Afyonkarahisar’da toprağa verildi

Eğitim uçağının düşmesi sonucu yaşamını yitiren gyrocopter pilotu Hakan Çetinkaya da, memleketi Afyonkarahisar’da toprağa verildi.

Naaşı önceki akşam Türkiye’ye gönderilen Çetinkaya’nın naaşı cenaze aracıyla Afyonkarahisar İmaret Camisi avlusuna götürüldü. Çetinkaya’nın ailesi, burada taziyeleri kabul etti. Yakınları, Çetinkaya’nın tabutuna sarılarak gözyaşı döktü.

İkindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Çetinkaya’nın naaşı Kocatepe Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sebahattin Özbek
Sebahattin Özbek - 9 ay Önce

بسم الله الرحمن الرحيم انا لله وانا اليه راجعون Cenabı Allah rahmet eylesin

SIRADAKİ HABER

banner75