banner6

Pınar Denktaş Boşanma davası

banner37

Boşanma davasından çok evlilik kurumunu incelemek toplum açısından daha faydalı olacaktır. Amerika’nın önleyici sağlık sistemi gibi, evliliğin ne olduğunu ne kadar çok anlatırsak, boşanmaları o kadar önleyebiliriz.

Pınar Denktaş Boşanma davası
banner99

Her şeyden önce evliliğin ne olduğuna bakmak gerekir. Nişanlılıkla kişiler birbirlerine evlenme sözü verirken evli eşler birbirlerine birçok vaade bulunmaktadır.

Evet demekle eşler ömür boyu sadık olmaya, eve ve çocuklara özen göstermeye, karşılıklı saygılı olmaya, birbirlerine sevgi göstermeye, hastayken bakmaya, maddi destek olmaya, ailelerine saygı göstermeye, oturacakları konutu beraber seçmeye, kadın soyadını değişmeye, meslek seçiminde dikkatli olmaya, yatakları ayırmamaya, kanunlara uymaya söz verirler. Bu sözleri tutmayan eş diğerine tazminat ödemeye mahkum olabilir.

Zira, aldatma (zina), saygısızlık, hakaret, çocuklara bakmama, ev geçimine yardımcı olmama, sevgisizlik, şefkatsizlik, cimrilik, suç işlemek, müsrif olmak, cinsel birliktelikten kaçınmak, küçük düşürmek, rencide etmek, eşinin dedikodusunu yapmak, özel hayatlarını başkalarına anlatmak gibi davranışlarda bulunan eş boşanmaya sebebiyet verecektir. Evliliğin bitmesine kusuruyla sebep olan eş diğerine tazminat ödeyecektir.

Bu noktada eşler daha çok boşanma davası aşamasında evliliğin aslında ne olduğunu ve ne olmadığını anlarlar. Oysa evlenirken anlasalar, herkes kendine çeki düzen verebilecektir.

Evlilik terapileri bu amaca hizmet edebilse de, yasa koyucunun evliliğin yükümlülüklerini daha net açıklaması, hukukçuların bunu vatandaşa aktarması gerekmektedir. Belki de evlilik başvurusunda verilecek bir el kitabıyla eşlere neye evet dediklerini açıklamak gerekir.

Evlilik ve boşanmalarla ilgili tüm sorularınızı www.denktas.av.tr adresinden iletişim kurarak bana iletebilirsiniz. En kısa zamanda tekrar görüşmek üzere.

Sevgi dolu evlilikler dileğimle,

Avukat Pınar Denktaş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104